Déšť vadil a teď schází

Hodnocení článku

Hodnocení článkuDéšť vadil a teď schází, aneb chladné a vlhké jaro se překlopilo do suchého a teplého začínajícího léta. Klimatologické léto je doslova za dveřmi, začíná ve čtvrtek 1. června 2023, o přibližně 20 dní později začne astronomické v podobě letního slunovratu. Teplotě máme léto zatím jen velmi přechodně při dosažení maxima teploty 25°C a i v tomto týdnu se teplota na tuto hodnotu dostane, avšak zatím spíše v ojedinělých případech dnů v rámci týdne. Přesto máme slunečné počasí dlouhodoběji bez významnějších srážek a v posledních dnech zcela bez srážek. Toto se projevuje v nižších a nížinných oblastech velkým úbytkem půdní vláhy vlivem vysokého výparu, které v těchto dnech již máme. Snižují ve vodnosti toků a díky zásobě podzemních vod… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Povodně v Itálii i Chorvatsku

Hodnocení článku

Hodnocení článkuŽe jsou u nás povodně? Takto to možná zní z některých médií, co možná nejstrašidelněji. Ale nelze to takto rozhodně říci, vedle toho máme ovšem skutečně povodně v Itálii i Chorvatsku. Dosti oblíbených rekreačních oblastech. U nás rozvodnil včerejší déšť některé toky na Moravě a ve Slezsku, avšak spíše krátce. O povodni jako takové nelze určitě hovořit. Vyskytla se lokální povodňová situace na některých menších tocích v reakci na silný déletrvající déšť v oblasti jihu Vysočiny a Moravy či Slezska. V této oblasti spadlo místy 40 až 60mm srážek za den (60.4mm Frenštát pod Radhoštěm) a to včerejší 7. hodiny ranní. Během dne byly srážky již méně vydatné, byť na jihu Moravy převládly. Avšak vodní toky začaly poměrně rychle… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Srážkový příděl výrazně zlepšil hydrologii

Hodnocení článku

Hodnocení článkuSrážkový příděl výrazně zlepšil hydrologii až na výjimky na celém území ČR. Minulý týden spadlo v ČR v průměru 36mm srážek, tedy 355% normálu. Nejvíce srážek spadlo na jihu republiky (včetně jihozápadu – Šumavy) a to 50 až 80mm, ojediněle nad 80mm. S tím, že většina úhrnu spadlo v nejdeštivější den s výskytem intenzivních srážek a to v pátek. Místy spadlo 30 až 50mm srážek. Bohatého přídělu srážek se dočkala zejména jižní Morava, kde byly dosud srážky podprůměrné. Poměrně hodně srážek spadlo i ve střední až východní/jihovýchodní části Čech. Na jihovýchodě Čech existovalo vyšší nasycení a reakce vodních toků v této oblasti tomu odpovídala. Vyšší srážky byly dosaženy i v části severní Moravy (obr. 1).  Tyto srážky značně vylepšily… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Vydatný déšť rozvodní toky

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVydatný déšť rozvodní toky v oblastech jím zasažených. Půjde tedy zejména o severovýchod a východ Čech, sever Moravy a dále o Vysočinu a částečně jih Čech. I na vyšší povodňové stupně vystoupí vodní stavy resp. průtoky vodních toků pramenících v těchto oblastech a případně vodní toky tyto oblasti dále odvodňující. Veškeré vodní toky čekáme na našem území na vzestupu, některé na výrazném vzestupu. Začne se tak dít již po nějaké době s výskytem trvalejších srážek v jižní až východní části naší země během dnešního dne. Ještě výraznější vzestupy hladin a průtoků vodních toků nastanou během noci na zítřek, kdy čekáme pokračování vydatných srážek. Vzestup přetrvá po celý pátek, kdy začnou stavy toků dosahovat povodňových stupňů. Ještě sobotní srážky by… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek