Zajímavosti

Jak vypadají slaný déšť a mosty mlhy?

Hodnocení článku

Jak vypadají slaný déšť a mosty mlhy? Co tímto chceme asi říci? Vysvětlíme ihned v nejbližších větách tohoto článku, i když on je vlastně 31. prosinec. Jde čistě o informace typu zajímavosti, kdy není od věci podělit se o nějaké ty perly. Chybovat je lidské a překlepy ve světě výpočetní techniky se dějí dnes a denně. Teď už je vám jasné co bude náplní tohoto článku? I když většinu překlepů při psaní článků a informací jak na webu, tak na stránce sociální sítě vidíme ihned a to velmi výrazně po provedené automatické korektuře. Přesto se občas nemusejí daná slova zdát na první pohled jako nesmyslná, neznámá a zkomolená. Malé překlepy nám určitě unikají. V dalších několika málo odstavcích se podělíme o překlepy, které se nám staly při psaní informací o počasí a které nebylo možné veřejně spatřit. Též popsujeme, jak k danému překlepu došlo nebo může často dojít. Někdy se ovšem může při ne příliš důkladné kontrole zdát, že je vše v pořádku, ale v daném kontextu přesto není.

Jak vypadají slaný déšť a mosty mlhy? Kuriozity při psané předpovědi počasí od projektu Meteo Aktuality.

Silvestr – kuriozity v předpovědi počasí 

Běžná slova, která do kontextu předpovědi počasí nepatří, slova s jinými písmeny nebo bez jednoho písmene

Pakliže dojde k překlepu, který způsobí, že dané slovo dává smysl a navíc je běžně používané, musíme pozorně číst. Jinak nemusíme nesprávné slovo jednoduše odhalit. Některé překlepy znějí i kuriózně v kontextu, do kterého jsou s danými slovy zapojeny. Jiné až vulgárně. V dalším výčtu znění předpovědí počasí nebo jejich úryvků není na každém z nich něco v pořádku. V běžném článku se (alespoň doufáme) na veřejnost taková znění nedostala. Čtěte pozorně (byť to většinou ani nebude příliš potřeba) a třeba Vás poslední den roku tato i pobaví.

Zítra můžeme čekat oblačno až zataženo, od západu místy slaný déšť nebo přeháňky.

Podle korektury zda jsou slova v této větě předpovědi počasí známá a dávají smysl je vše v pořádku. Do kontextu předpovědi počasí ovšem jedno nezapadá. O kyselém dešti můžeme slyšet v meteorologii docela hodně, byť se do předpovědi neuvádí. Ale slaný déšť asi “básník meteorolog” v předpovědi na další den neočekává. K tomuto překlepu stačí velmi málo a tento může být poměrně častý. Podívejte se na svoji klávesnici.

V ČR dnes převažuje na obloze zataženo nízkou oblačností a mlhavo, jen na záchodě je místy a na východě ojediněle, zejména na horách, až skoro jasná obloha.

Zde už máme důsledek spíše rychlejšího přemýšlení a říkání si textu v duchu než psaní. Správně tedy začínáme psát na zá…padě, slovo nedopíšeme a už myslíme, na to, že budeme následně ještě psát něco o východě.

Jano, takové počasí očekáváme zítra nad drtivou většinou našeho území.

U tohoto překlepu, kdy je zcela zřejmé jakým slovem má předpověď začínat, postačí nedostatečně stisknout klávesu “s”, která je na klávesnici hned vedle “a”. A už to vypadá, že oslovujeme Janu a říkáme, že přesně “takové” počasí jako máme dnes můžeme zítra čekat nad většinou území.

V úterý by mělo být jasno až polojasno, ráno mosty mlhy.

Možná nám taková předpověď říká, že mlh můžeme čekat hodně a budou zasahovat vysoko. Ale to určitě v předpovědi být nemělo. Nicméně opět se nám tento překlep může stát, kdy nám při psaní prsty sjedou z “í” na nedaleké “o”.

Nejnižší teplota: 0 až -4°C, při můze kolem 3°C.

Velice podobný kousek s předpovědí mlhy, tentokrát jejího vlivu na teplotu vzduchu v noci. Opět překlep, který nemusí být málo častý, neboť máme na klávesnici vedle sebe “l” a “ů”.

Ranní minimální teplotu můžeme čekat mezi 5 až 1°C a místy při delším vyjasnění se objeví i mrazáky.

Spadnou při vyjasnění snad mrazáky a bude vlivem toho mrznout? To samozřejmě předpověď nemyslí, jen opět došlo u jednoho slova k záměně “í” s “á”, která se nacházejí na klávesnici vedle sebe.

V nejbližších nás čeká opět teplé a sušší jihovýchodní prudění.

Aneb když vypadne ve slově jedno písmeno, může počasí dosti prudit. Toto proudění nás však mnohdy opravdu pudí a to v chladné části roku inverzí a smogem a v létě nás může nepříjemně rozpálit a přinést déletrvající sucho.

Synoptické píčiny této situace s vydatným deštěm jsou typické …

Další případ, když při předpovědi počasí vypadne jedno písmeno. Výsledek zní doslova hanlivě.

Aktuální prdpověď počasí na zatmění Měsíce pro ČR.

Do třetice případ vypadnuvšího písmene, i když možná by někteří v některých případech souhlasili že meteorologové vědí akorát “pr.”.

Závěr: Jak vypadají mosty mlhy, slaný déšť nebo jihovýchodní prudění

Uvedenými nepovedenými formulacemi týkajícími se předpovědi počasí určitě nechceme schválně uvádět nesmysly a zesměšňovat předpověď počasí či roli meteorologa. Jen pro pobavení ukázat, co se může při psaní textů s předpovědí počasí zajímavého přihodit a co se nám také vše podařilo. Věříme, že tento článek poslouží poslední den roku k pobavení. Když se mnozí z Vás celý rok rozčilují nad tím jaké je počasí a nad tím jak nevychází jeho předpověď, tak doufáme, že se alespoň na těmito verzemi předpovědi počasí od srdce zasmějí.

PF 2024: Pevné zdraví, klid a mír, lásku i štěstí vám přeje do roku 2024 projekt Meteo Aktuality. Budeme se snažit i v roce 2024 již třináctým rokem plnit naše motto a poslání a seriózně informovat o počasí a aktualitách v oblasti jemu příbuzných věd. Děkujeme za vaši dosavadní pozornost a návštěvnost.