Dvacet stupňů jen chvíli

Hodnocení článku

Hodnocení článkuČeká nás dvacet stupňů jen chvíli. Toto teplé a současně méně oblačné počasí přichází po měsíci, ale dlouho nevydrží. Vzpomínáte, kdy bylo v ČR naposledy až 20°C? Vedle přelomu roků, kdy šlo o velmi netypickou teplotu, jsme se s touto teplotou blížící se případně tedy dosahující 20°C setkali na Meteorologický den. Tedy 23. března 2023 a tuto sobotu 22. dubna, kdy se dvacet stupňů očekává to bude tedy již měsíc. Od té doby podobně teplo nebylo a často v následujících dnech po 23. březnu panovala teplota, která pro dané období typická nebyla. Šlo o výrazně podprůměrnou tepotu zejména od 3. do 8. dubna, kdy maxima teploty mnohdy dosahovala jen 5°C a v noci výrazně mrzlo. Nyní se tedy po… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Dnes teplo a zítra zima

Hodnocení článku

Hodnocení článkuDnes teplo a zima zima, toto bude platit nejen v těchto, ale i v nadcházejících dnech. Velké střídání počasí totiž s koncem týdne neskončí. Proměnlivost počasí se četně uplatní i v novém týdnu. Ze zimního počasí se stane na začátku týdne opět až jarní, aby se mohlo ve druhé polovině týdne opět ochladit a vyskytnout se tuhé srážky i v nížinách. Byť vlivem cyklonální situace a nevyzpytatelné synoptické situace není prognóza na druhou polovinu příštího týdne zatím vůbec jistá, zatím to takto vypadá. Teplé počasí bude asi ještě dlouho “bojovat” o svou pomyslnou vládu. Však zejména duben je považován za měsíc s nejproměnlivějším počasím nejen v rámci dnů, ale v rámci jednoho dne. Zejména jeho první polovina, byť se… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Vydatné srážky a obleva na horách

Hodnocení článku

Hodnocení článkuV nejbližších dnech nás čekají vydatné srážky a obleva na horách. Vzhledem k tomuto očekávanému meteorologickému vývoji musíme počítat s tím, že dojde k rozvodnění horských toků i na povodňové stupně. Již dnes večer se bude oteplení týkat jihozápadních hor, kde očekáváme nejdéle kladnou teplotu a ve spojení s vydatnými srážkami i rychlejší tání sněhu. Významné srážky spadnou dnes během dne i v noci na zítřek. Další srážky během čtvrtka lze čekat četněji na horách. Na Šumavě a v Českém lese se oteplí nejdříve, proto zde spadne většina srážek ve formě deště za kladné teploty. Dnes během dne zde započne tání sněhu, vlivem něhož dojde k významnějším vzestupům hladin horských a podhorských toků. Na horách i 60mm srážek za… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Očekávejme zimu i teplo

Hodnocení článku

Hodnocení článkuOčekávejme zimu i teplo, asi tak lze nazvat stručně vývoj počasí v dalších dnech u nás. Protože nelze říci, že by se neochladilo a alespoň v noci i v nížinách nemrzlo. Ale na druhou stranu nutno říci, že se tak nestane na dlouho, ale jen na několik málo dnů. Zkrátka teplejší počasí v příštích dnech převládne. Půjde ale o dosti proměnlivé počasí s výchylkami teploty. Delší teplá období vystřídají kratší studená. Tento trend počasí nás čeká tento týden a podle hrubého odhadu i ten příští. Některé období čekejme teplejší, některé chladnější. Podle dlouhodobého odhadu počasí by mělo být toto období teplejší, neboť maxima teploty právě v těchto dnech dosahují 15°C a ojediněle vyšší hodnoty. Relativně chladněji zatím vypadá začátek… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek