O tomto webu

()

Základní informace o tomto webu. Vítáme vás na oficiální webové prezentaci projektu METEO AKTUALITY.

O WEBU

O tomto webu. Logo projektu Meteo Aktuality.

Obsah stránky

 1. Verze webu
 2. Vzhled webu
 3. Struktura webu
 4. Aktuality
 5. Základní přehled (postranní panel)
 6. Hlavní obsah
 7. Optimalizace webu
 8. Ohodnoťte web

Základní kontakty

V případě jakýchkoli dotazů se na nás obraťte na emailu: info@pocasimeteoaktuality.cz  na naší Facebook stránce (komentáře a vámi vložené příspěvkypřípadně můžete využít zdejší webové kontaktní formuláře – za případné náměty na články nebo návrhy na zlepšení budeme rádi.

Web byl oficiálně přesunut na vlastní doménu na konci roku 2019. Má novou podobu a více možností. Základní struktura informací na webu se spíše nezměnila, níže nabízíme přehled konečné podoby obsahu webu. Web na původní (subdoméně) existuje, ale již není v provozu.

VERZE, ROZLOŽENÍ A VZHLED WEBU

Webová stránka projektu je rozdělena na dvě verze. První z nich je základní a zobrazuje se návštěvníkům na počítačích. Tedy na klasických stolních počítačích a na notebookách. Druhá je mobilní, která je plně přizpůsobena pro zobrazení na menších obrazovkách než jsou počítače. V současné době jde zejména o mobilní telefony a tablety. Nejprve přinášíme několik informací o tom, co přesně můžete od těchto verzí očekávat. Obě verze mají společné to, že zobrazují publikované články, jen jiným způsobem.

Základní verze webu: Pro počítače

Zvaná anglicky jako desktop, je základní verzí, kde se zobrazují veškeré informace nabízené na webu. Motiv této verze webu nabízí detailnější třídění zobrazení vydaných článků. Dále nabízí v menu veškeré existující stránky na webu, které jsou v provozu. Poté nabízí postranní panely, včetně dalších informací v zápatí webu. Tuto verzi webu je možné na počítačích zobrazit bez problémů. Pro zobrazení na mobilním telefonu či tabletu se ovšem nehodí a zobrazována na těchto zařízeních není.

Mobilní verze webu: Pro mobilní telefony a tablety

Aby bylo možné snadno a hlavně rychle zobrazit náš web na menších zařízeních, které jsou dnes velmi rozšířené pro prohlížení internetu, je tu speciální veze webu. Anglicky nazvaná mobile. Tato verze obsahuje jiný motiv zobrazení webu, kde jsou zobrazeny vydané příspěvky prostším výpisem. Menu nabízí základní stránky nebo případně kategorie příspěvků. V této verzi, aby bylo zobrazení webu dobře možné na malých obrazovkách neobsahuje některé informační panely.

Vzhled webu

Web je koncipován do podoby magazínu s aktualitami v podobě centra stránky, boxů v záhlaví, zápatí i na postranních panelech. Pravý postranní panel je základem informací a základním přehledem (viz dále). Zobrazuje se vždy, kromě článků. Levý postranní panel patří právě článkům. Pokud máte na webu otevřený článek, vidíte levý panel. Tam jsou důležité informace týkající se právě článků. Například možnost odběru informací nebo konkrétního souboru článku na email. Na webu se také zobrazují vydané články a to v kategoriích (více méně měníme) a v podobě prostého výpisu posledních článků (dole nebo v aktualitách zcela nahoře webu).

Web má pozadí vyplněné obrázkem a průhledné barvy pozadí různých částí webu. Barevně je zobrazen název a stručný popis webu, tj. náš projekt. Barevně je zobrazeno i horní, hlavní, menu včetně částí, kde jsou rozbalovány pod stránky hlavních stránek menu. Barvy najdete i jinde, například na tlačítkách. Celý web má rámečkové rozvržení, tj. toto vše uvedené je obklopeno mírným rámem. Web je sladěn vždy do odstínů barev, které nejlépe popisují aktuální roční období. Tomu odpovídá i obrázek na pozadí. Barvy jsou vždy voleny tak, aby odstíny jednak odpovídaly období a jednak, aby byl obsah na tomto podkladu co nejlépe čitelný.

Barevné vzhledy webu v ročních obdobích

Barvy jsou měněny vždy kolem 1.3., 1.6., 1.9. a 1.12. každého roku takto:

 • JARO (1.3.): Odstíny zelené a růžové či fialové
 • TO (1.6.): Odstíny žluté, oranžové a červené či tmavě fialové
 • PODZIM (1.9.): Odstíny tmavě červené až hnědé a žlutozelené
 • ZIMA (1.12.): Odstíny modré a tmavě fialové či šedavé

Věříme, že se vzhled měnící se podle období vám, návštěvníkům a čtenářům libí. Pokud by byly nějaké připomínky a něco se vám nelíbilo, neváhejte nám to napsat. Jinak totiž nebudeme vědět, že někomu z vás něco nevyhovuje a třeba se i špatně čte. V takovém případě to tedy nebudeme moci ani změnit. Stručné ukázky barev jsou v nápisech ročních období s datumy výše.

Věříme, že spokojenost vás, návštěvníků, se bude týkat obsahu i vzhledu a způsobu prezentace informací na našem webu. Nyní nám dovolte vás informovat právě o tom obsahu a způsobu prezentace informací. Vaše MA.


INFORMACE NA WEBU

Níže uvedená mapa webu uvádí výčet všech informací, které na webu najdete. Jde o přehled základní, plné verze pro počítače.

Najdete zde informace z těchto základních oblastí:

 1. O projektu (informace o projektu a jeho činnosti, včetně tohoto webu)
 2. Historie počasí (průběh počasí v minulosti a významné události)
 3. Aktuální stav počasí (veškeré informace o počasí, které se odehrává právě nyní
 4. Prognózy počasí (veškeré informace o očekávaném počasí)
 5. Meteorologie (naučné informace z oboru a zajímavosti)
 6. Hydrologie (hydrologická situace a naučné informace z tohoto oboru plus zajímavosti)
 7. Klimatologie (klimatická data od nás, extrémní hodnoty, naučné informace z oboru a zajímavosti)
 8. Encyklopedie (druhý web podoby wiki otevřené encyklopedie odborných a jiných výrazů z oborů činnosti – od 1.12.2020)

Tento web nabízí zejména tyto druhy informací:

 • Jaké bylo, je a bude počasí v ČR a okolí: přehledné a rychlé informace o počasí, stavu a vývoji klimatu a stavu ovzduší, zejména v ČR či Evropě
 • Naučné: výklad terminologie z oborů a rozbory témat
 • Zajímavosti a novinky: zajímavé poznatky a novinky z oborů činnosti
 • Klimatická data: prezentace vlastních dat, sestav dat aj.

O tomto webu: Obsah

Jaké informace kde najdete, včetně vložených odkazů v textu. Pokud nemůžete najít některé informace, možná u nás jsou, ale jen nevidíte na první pohled odkaz na stránku, na které by mohly být nebo vůbec nevíte kde je hledat. Tento přehled by vám to měl usnadnit. Na webu najdete čtyři základní skupiny informací. Nejstručnější v podobě aktualit o počasí a souvisejícím v hlavičce stránky a blízkém okolí. Stručné a tedy rychlé v pravém postranním panelu s možností pro kliknutí na stránky s dalším obsahem. Tyto jsou tzv. třetí sekcí informací a hlavní.

Jde o stránky s informacemi různého druhu. Čtvrtou sekcí jsou doplňující články, opět s různými informacemi. Tyto přinášejí informace o proběhlém i očekávaném počasí a rozšiřují základní prognózy. Popisují toto detailněji s vazbou například na synoptické příčiny počasí a to dle potřeby, zejména při význačném počasí. Také rozšiřují základní teoretické informace na různá témata. Jejich snahou je čtenářům více přiblížit konkrétní tématiku. Též přinášejí různé zajímavosti a informace o zajímavém počasí ve Světě.

AKTUALITY

V pravé řadě poskytujeme aktuální informace, které se průběžně mění. Náš web je obrovsky dynamický, neboť je nutné v oborech činnosti zajistit co nejvyšší aktuálnost většiny informací. Takže nejen, že průběžně vycházejí články na různá témata. V hlavičce webu najdete vždy aktualitu, která informuje o aktuálním dění v počasí i o tom, co od počasí v ČR v dohledné době očekávat. V aktualitě můžete najít případné odkazy na stránce kde například sledovat průběhu počasí. Též tato odkazuje na očekávané nebezpečné jevy. Jejich výpis najdete poté pod hlavičkou webu v samostatné sekci. Tato se zobrazuje jen pokud jsou nebezpečné jevy očekávány. Detailní popis a předpověď těchto najdete na samotné stránce (viz dále).

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
O tomto webu
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář