Silné bouřky a poté mrazíky?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuČekají nás silné bouřky a poté mrazíky? Že by zahrozil ještě přízemní mráz ke konci května? V počasí je samozřejmě možné vše a pokud se sejdou vhodné podmínky, tak o aktuálně dosti krátkých nocích může dojít k výskytu přízemního mrazu. Tento pravděpodobně zasáhne spíše chladnější lokality a také půjde o jeho velmi krátkodobý výskyt. Každopádně na konec května se očekávají přechodně dosti studené noci. Záležet ovšem bude na dalším stavu počasí. Zejména na množství oblačnosti, ale i na rychlosti větru. Za větrnějších nocích se určitě přízemní mráz nevyskytne. Vždy je pro radiační ochlazování základem přísun dostatečně studeného vzduchu, což zajistí studená fronta. První úterní přinese ochlazení ze současně velmi teplého počasí. Další přechod čtvrteční studené fronty. Proto na přelomu… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Původem hurikán v Evropě a počasí u nás

Hodnocení článku

Hodnocení článkuV dalších dnech se vyskytne původem hurikán v Evropě, ovlivní počasí i u nás? Dnes večer a také zítra ovlivní počasí ve střední Evropě tlaková níže a s ní spojená zvlněná studená fronta. Půjde o tlakovou níži zvanou “Peggy”, která se přesouvá z britských ostrovů k východu. Znamená to, že se v relativně teplém vzduchu před studenou frontou v oblasti nízkého tlaku vzduchu a na frontě objeví místy přeháňky a bouřky. Některé bouřky mohou být intenzivní s nebezpečnými doprovodnými jevy. První velmi lokálně intenzivní bouřky se objevily již včera. Srážkově bohatší počasí ve zmiňované cykloně můžeme očekávat i nadále. Nízký tlak vzduchu bude ovlivňovat středoevropské počasí i o víkendu, kdy čekejme tedy spíše hodně oblaků a stále časté srážky…. (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

O víkendu místy vydatněji zaprší

Hodnocení článku

Hodnocení článkuO víkendu místy vydatněji zaprší, ne však tam, kde by byla potřeba. půjde zejména o lokální srážky v podobě bouřek, takže zůstanou místa s jejich nedostatkem. Na druhou stranu někde spadne srážek poměrně hodně. První srážková činnost započne dnes později večer a pokračovat bude v noci na sobotu. Dotkne se hlavně Čech a Vysočiny, kde spadne místy v bouřkách i extrémní množství srážek. Zakolísat tak mohou menší vodní toky. Totéž platí pro sobotu, kdy se srážková činnost přesune na severovýchod a východě země. Tam mohou být srážky opět extrémní a to velmi lokálně, zejména na horách. Na samotném východě čekejme srážky po celý den. Při srážkách bude velmi chladno Sobotní počasí k výletům lákat nebude a co teprve ke… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Kdy pořádně zaprší?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuSucho a nebezpečí požárů, které se stalo bohužel v některých oblastech realitou a nejen hrozbou. Průtoky vodních toků četněji pod stavy sucha, nedostatečná cirkulace vody, sinice v přehradách. Otázka proto nyní zní kdy pořádně zaprší? Příroda si nepoměr určitě srovná a to vždy, otázkou je ovšem kdy. Podíváme se na předpověď srážek do nejbližších dnů. V současné době se v ČR vyskytují lokální přeháňky či bouřky, které sucho nijak nezmírní. Pouze sníží v dané lokalitě požární riziko a přinesou určité nasycení nejsvrchnější vrstvy půdy, které se odbourá v této době spolehlivě a brzy slunečním svitem s vyšší teplotou vzduchu. Srážková činnost je během léta velmi důležitá, avšak často  měnícím se klimatem chybí. Výsledek se dostaví v podobě četných negativních… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek