Větrné počasí nejen do středy

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVětrné počasí nejen do středy, téměř celý tento týden nás čeká silný nebo čerstvý vítr. Jaký je mezi tím rozdíl? A proč bude foukat často rychlejší vítr? Na to, plus jak moc silný vítr čekat a kdy ho čekat nejsilnější odpovídá tento článek. Větrné počasí avizujeme již ve výhledu počasí na tento týden a jeho nebezpečnost pak v podobě výstražné informace, resp. předpovědi větru jako nebezpečného jevu. Ten v kombinaci se sněžením způsobí vznik dalších nebezpečných jevů, půjde o extrém vyskytující se od vyšších poloh. Silné poryvy větru započaly dnes a první tzv. období silného větru tento týden potrvá do čtvrtka s velmi krátkými přestávkami. Vítr sice nebude po celou dobu silný, ale čerstvý vítr určitě zaznamenáme často. Větrné… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Větrné a deštivé počasí

Hodnocení článku

Hodnocení článkuČeká nás pro leden typické větrné a deštivé počasí, tedy alespoň při této synoptické situaci. Při situaci, kdy převažuje intenzivní přenos vzduchových hmot od západu z oblasti Atlantiku. Tam vznikají četné tlakové níže a v jejich prostorech systémy front. Ty mají v případě absence blokace nad střední Evropou otevřenou cestu k východu do vnitrozemí. K takové situaci během zim v posledních letech dochází často. Situace bývá dosti stabilní a naděje na brzkou změnu tedy není a to platí i o letošní situaci a počasí. V nejbližších dnech čekáme proměnlivé, ale převážně teplé počasí s častým výskytem srážek a čerstvého až krátce silného větru. Významně zesiluje vítr dnes a očekáváme ho po celou noc na zítřek a zítra. Nárazy dosáhnou… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Ve čtvrtek nárazy větru 90km/h

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVětrné počasí, se kterým se setkáváme od včerejšího dne a zejména dnes se po středeční přestávce opět vrátí. Opět nutno čekat ve čtvrtek nárazy větru 90km/h a to v Čechách. Od západu až severozápadu přecházejí střední Evropu jednotlivé systémy front spjatých s cyklonami. V důsledku toho se zvyšuje tlakový rozdíl a opět se tedy setkáváme se zesíleným prouděním. Vítr nedosáhne podobně jako dnes žádných extrémních hodnot. Ale přesto jeho nárazy na horách dosáhnou i 30m/s. Oblačnosti i srážek též během čtvrtka přibude. Celkově tato změna počasí souvisí s přechodem studené fronty systému cyklony. Za touto frontou se po krátce teplejším počasí opět ochladí a hranice sněžení se na závěr týdne sníží. Obr. 1 Předpověď polohy jet streamu na čtvrtek… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Kdy přestane silně foukat?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuKdy přestane silně foukat? Taková otázka asi nyní zajímá mnoho z vás, protože silný vítr trvá s přestávkami už opravdu dlouho. A v některých případech působil opět i extrémní projevy. Vedle popadaných stromů s vlivem na důležitá odvětví, jako jsou doprava a energetika nebo samotné lesnictví, se jednalo i o poškození střech a nebezpečné pohyby dalších předmětů. Nehledě na to, že při pohybu patří silný vítr mezi nepříjemné projevy počasí. Velmi silný vítr chůzi či dokonce jízdu na kole značně ztěžuje, často se musí omezit i jízda automobilem. Někdy se stává automobil i neovladatelným a může dojít k převrácení vysokých nákladních vozidel. Vedle větru se vyskytují také oblevy a intenzivní srážky na horách které působí lokální povodňové situace. Silného… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek