Jaké extrémy přinese El Niňo?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuJaké extrémy přinese El Niňo, klimatický jev střídající se s opačným zvaným La Niňa, který nastává po dlouhé době. Více o této změně s popisem projevů obou jevů najdete v článku Po třech letech jev El Niňo, co to znamená? Doporučíme i naší stránku Specifické cirkulace. Jev La Niňa trval tři roky, nezvykle dlouho. Vedle teplejší vody v tropické části středu a východu Tichého oceánu je ovlivněno atmosférické proudění nejen v této oblasti. Co znamená výskyt klimatického jevu El Niňo ohledně extrémů počasí na Zemi obecně? Co znamená vzhledem k teplotě, jak ovlivní bouřkové systémy? Jev El Niňo, který se po třech letech vrací má být dosti silný a přinést značné extrémy v různých oblastech Světa. Někde se na extrémy… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Ruší změna klimatu jaro?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuAsi si čím dál tím více pokládáte tuto otázku, zda ruší změna klimatu jaro? Případně obecně, že v posledních letech se počasí odpovídající našemu klimatickému období jara odehrává stále méně. Určitě dlužno na úvod říci, že počasí se odehrává každý rok jinak. Jen někdy můžeme pozorovat jisté podobnosti. Proměnlivost počasí, zvýšená právě na počátku jarního období,  patří k našemu klimatu stále. Toto se snažíme objasnit například v článku Na střeše Evropy a rozhraní vzduchů. Tento článek odpovídá zejména na to, proč dochází k proměnlivosti počasí v naší zeměpisné oblasti. Obecný model průběhu počasí na jaře v našem klimatu poskytuje náš článek Počasí na jaře v podmínkách ČR. Zde najdete obecné informace o tom, jak by se obecně počasí u nás na… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Leden byl v Evropě třetím nejteplejším v historii

Hodnocení článku

Hodnocení článkuLeden byl v Evropě třetím nejteplejším v historii měření. Vyplývá to ze zprávy agentury Evropské unie pro sledování klimatických změn a atmosféry Copernicus. A naopak nejnižší lednové hodnoty dosáhl rozsah zalednění moře v Antarktidě. První měsíc roku 2023 byl v Evropě třetím nejteplejším v historii měření. Na Balkáně a východě Evropy považují meteorologové začátek roku za rekordně teplý. Rekordně teplé počasí proběhlo i u nás. Nadprůměrná teplota se vyskytla v měsíci na velké části kontinentu. Zaznamenána byla též v sousední Americe a to ve východní části Spojených států. Rozloha ledu v Antarktidě dosáhla pro leden nejnižší hodnoty. V Arktidě byl tato 4% pod průměrem. Extrémně teplé počasí letošního ledna je jasným důkazem měnícího se klimatu. Celosvětově byl rok 2022… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek
Zdroj: extremwetter.tv

Fakta o klimatu v roce 2021

Hodnocení článku

Hodnocení článkuFakta o klimatu v roce 2021 vyplývají ze zprávy Světové meteorologické organizace (WMO, www.wmo.int). Potvrzují pokračující oteplování a intenzívnění extrémních meteorologických a souvisejících událostí na Světě. Ze zprávy vyplývá několik faktů jako odrazu reality jako zajímavých výsledků z dat o měření počasí na celé Zemi. Asi nepřekvapí údaje o teplotě vzduchu, průměrné hladině moře, stavu ledovců, lokálních extrémních srážkách a naproti tomu suchu či extrémních bouřích a podobně. Toto vše opět přinesl rok 2021 na Zemi, nejprve uvádíme souhrn zásadních výsledků a poté podrobnější popis těch nejzásadnějších. Z údajů vyplývá, že globální klimatická změna pokračuje a to dokonce dosti rychle. Stav klimatu na Zemi v roce 2021 Globální průměru teplota dosáhla odchylky +1.11°C oproti předindustriální úrovni (1850-1900), na četných… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek