Zimní Vánoce v USA a jarní v Evropě

Hodnocení článku

Hodnocení článkuZimní Vánoce v USA znamenají oteplení v Evropě, kromě severních oblastí. V západní až střední Evropě dochází k průniku teplejšího vzduchu a počasí má charakter spíše jarní než zimní či minimálně též před jarní. Po mrazivém období venku pociťujeme i jinou tzv. vůni vzduchu. I dnes panuje v ČR velmi teplé počasí s maximy teploty slabě nad 10°C, což je pro tuto dobu významný nadprůměr. Převážně teplé až velmi teplé očekáváme počasí i dále. Nejen do konce roku vyjma krátkého ochlazení na přelomu svátků a pracovní části příštího týdne. Ale také v prvních lednových dnech musíme počítat s tím, že dojde opětovně k oteplení a teplota vzduchu se udrží vysoko nad průměrem. Jak tomu bývá, tak v Severní Americe… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Co může přinést zimu do Evropy?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuCo může přinést zimu do Evropy? Jaké existují z pohledu klimatologie a atmosférické cirkulace vlivy na přísun studeného vzduchu do vnitra Evropy během zimního období? Jaké jsou tedy aktuální pravděpodobnosti takového vývoje počasí během blížící se chladné a tedy obecně zimní poloviny roku Vám přiblíží tento text. Jeho cílem není sestavit nějakou první předpověď na zimu 2022/2023 nyní na počátku podzimu, jak se mnohé články na internetu snaží. Nebo jak mnohá média již od konce srpna hlásají na základě závěrů klimatologů a meteorologů ve Světě, stejně jako v letech předcházejících. Či spíše jak se snaží některá média z určitých sdělení vytvořit a postavit na nich předpověď kruté a mrazivé nadcházející zimy. V tomto textu prezentujeme možný vývoj. Ale protože… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

O víkendu bude i kolem -10°C

Hodnocení článku

Hodnocení článkuNejstudenější dny března nás teprve čekají. Přicházejí paradoxně přesně na počátku astronomického jara. Jarní rovnodennost nastane již zítra, tedy 20.3.2021 v 10:37 SEČ. A právě zítřejší den a většinou i noc na neděli budou nejstudenější. O víkendu bude i kolem -10°C, za předpokladu že se v noci vyjasní a málo oblačnosti zůstane delší dobu. A také tam, kde se utvořila sněhová pokrývka. A řeč není o horách, ale i o nížinách. Mrznout bude na celém území, v horských údolích může být za dobrých podmínek typicky o větší mrazy. A spíše záporné, byť ne tak významně, nás čekají hodnoty teploty i na počátku příštího týdne. V sobou bude počasí celý den zimní Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na 21.3.2021… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Letošní zima není tuhá, jen chvíli více mrzlo

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVzhledem k výskytu déletrvajících významných mrazů se objevují nepravdivé komentáře. Konečně se podařilo aby i v nížinách napadl a několik dní ležel sníh. I ve velkých městech napadlo přes 15cm sněhu, na površích byl tedy samý led a sníh. Már byl i silnější, v noci klesala minima i k -20°C a přes den stoupala sotva nad -10°C. Ale jen ve velmi krátké epizodě. Nyní se objevuje nesprávné hodnocení zimy, v některých převážně bulvárních médiích je hovořeno o letošní zimě jako u tuhé. Letošní zima není tuhá, jen se v ní objevilo více zimního charakteru počasí i mimo hory. Ve srovnání s minulými sezónami vyjma sezón 2017 šlo o zimu s častěji studeným počasím a výskytem sněhové pokrývky. K tématu… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek