Tornádo na jižní Moravě

Hodnocení článku

Hodnocení článkuTornádo na jižní Moravě řádilo při bouřce na Hodonínsku 24.6.2021, ale naposledy také na Břeclavsku 13.6.2022. Při pondělních silných bouřkách se objevilo tornádo, po místním setření v terénu bylo potvrzeno meteorology. tornádo, které se Břeclavskem v pondělí 13.6.2022večer prohnalo mělo pravděpodobně rychlost 150km/h. V Lanžhotu poškodilo asi 30 domů, poryv větru vyvrátil i odolnější stromy. V případě domů popadaly jen části střech či střešní tašky. Tornádo meteorologové hodnotí podle Fujitovy stupnice stupněm F0 až F1. šlo o podstatně slabší tornádo než bylo to loňské. Rotace výskyt tornáda prozradí, jen vědci často chybí V ČR se tornáda vyskytují, o tom pojednáváme již v článku Tornáda v ČR nejsou výjimečná. Výjimečná jsou ale silná tornáda jako bylo například naposledy to loňské. S… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

V bouřkách opět až 60mm srážek

Hodnocení článku

Hodnocení článkuV ČR včera spadlo v bouřkách opět až 60mm srážek. A podobné to bylo v neděli, kdy významnější bouřková činnost započala. Bouřky přinesly nebezpečné doprovodné jevy zejména do jižní části Čech, na Vysočinu, do východní části středních Čech a do východních Čech. Jednalo se hlavně o přívalové srážky s úhrny kolem 30-40mm, ojediněle k 60mm. Dále o nárazy větru nebo menší kroupy. Bouřky měly velmi lokální či lokální charakter, nejednalo se o postup ucelenějšího systému bouřek. Proto jsou úhrny srážek velmi rozdílné, s čímž bylo pro tento týden v předpovědi opět počítáno. Existuje tedy mnoho míst, kde se srážky nevyskytl včera a ani v neděli. Přívalové srážky rozvodnily menší toky jen krátce Jak bývá zvykem, tak při spadu významného… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Na severu spadlo 100mm srážek

Hodnocení článku

Hodnocení článkuNa severu spadlo 100mm srážek za poslední den. Silné bouřky byly významněji srážkově vydatné než mnohé uplynulé situace s bouřkami v ČR tento týden. Místy spadlo přes 80mm srážek, nejvyšší úhrny srážek byly změřeny v povodí Lužické Nisy. Tam došlo k rozvodnění některých toků i na 3.SPA. Významné srážkové úhrny se vyskytly v bouřkách během soboty také na jihozápadě ČR, zejména v Pošumaví srážková činnost rozvodnila toky též i na nejvyšší povodňový stupeň. Povodňová situace se uklidňuje a prognózy slibují další poklesy hladin toků. Tento týden byl na bouřky s nebezpečnými jevy opět bohatý. Srážek spadlo lokálně hodně. Připomínáme poslední situace v článcích: Další přívalové srážky, byly poslední? V bouřkách spadlo i 70mm srážek. Významné bouřky hlavně na horách V… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Přívalové srážky na jihozápadě a východě Čech

Hodnocení článku

Hodnocení článkuPřívalové srážky na jihozápadě a východě území ČR přinesly typické komplikace. Vedle přívalových srážek se objevily v bouřkách na jihu území ČR a na Vysočině četnější kroupy či nárazy větru. Bouřková činnost opět významně ovlivnila četné lokality a to včetně těch na jižní Moravě, zasažených velkými bouřemi na konci června. Prudké srážky způsobily rychlý odtok území a povodňovou situaci na tocích. Nyní dochází k postupu vody ze srážek, která odtekla, povodími. Nejčetnější výskyt SPA a to ojediněle i vyšších je v povodí Berounky a středního Labe na Pardubicku. Večer a v noci spadlo v bouřkách většinou 30mm srážek, v těch významných pak 30-50mm a ojediněle i 50-70mm. Přes 50mm napršelo v Orlických horách i středním Polabí Lokálně hodně srážek… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek