Na severu spadlo 100mm srážek

Hodnocení článku

Na severu spadlo 100mm srážek za poslední den. Silné bouřky byly významněji srážkově vydatné než mnohé uplynulé situace s bouřkami v ČR tento týden. Místy spadlo přes 80mm srážek, nejvyšší úhrny srážek byly změřeny v povodí Lužické Nisy. Tam došlo k rozvodnění některých toků i na 3.SPA. Významné srážkové úhrny se vyskytly v bouřkách během soboty také na jihozápadě ČR, zejména v Pošumaví srážková činnost rozvodnila toky též i na nejvyšší povodňový stupeň. Povodňová situace se uklidňuje a prognózy slibují další poklesy hladin toků. Tento týden byl na bouřky s nebezpečnými jevy opět bohatý. Srážek spadlo lokálně hodně. Připomínáme poslední situace v článcích: Další přívalové srážky, byly poslední? V bouřkách spadlo i 70mm srážek.

Významné bouřky hlavně na horách

V sobotu se bouřky tvořily hlavně na horách, jinde byly lokální, měly krátkou životnost a nepřinesly tak vysoké úhrny srážek. Více bouřek se vyskytlo v Jizerských horách a podhůří a v Pošumaví. V noci se bouřková činnost odehrála i na severu Moravy a severovýchodě Čech. Tam došlo k rozvodnění toků velmi krátce.

Na severu spadlo 100mm srážek. Denní úhrny srážek do 18.7.2021 8h.

Obr. 1 Denní úhrny srážek do 18.7.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek do 18.7.2021 7h:

99.4mm Bedřichov

94.8mm Lobendava

92.5mm Bělá pod Pradědem – Červenohorské sedlo

85.7mm Bedřichov – Blatný rybník

78.8mm Bedřichov – Kamenice

77.2mmPomezní Boudy – Horní Malá Úpa

75.1mm Desná – Souš

72.7mm Bílý potok – U Jeřábu

Významné bouřky způsobily lokální povodně, které byly bleskové a významně ničily. Zasáhly sever a severozápad Čech, povodí Lužické Nisy, Kamenice a Ploučnice. Významné bouřky působily zatopení obcí i jinde v ČR a to na jihozápadě Čech i na severní Moravě. Nejvíce ovšem škodily asi na severozápadě Čech.

Prozatím extrémní srážky pominou

Nový týden bude, jak ukazuje Výhled na týden, sušší. Očekává se více slunečního svitu a přeháňky nebo bouřky lokálně, postupně ojediněle. A nepůjde již o silné bouřky. Více bouřek čekáme na konci týdne, kdy přijde změna počasí v podobě přechodu studené fronty. Riziko silnějších bouřek modely nevylučují, ale zatím to ponechme s otazníkem. Prozatím významné srážky nehrozí, naopak půjde během týdne možné dělat veškeré zejména polní a zahradní práce, které potřebují suché počasí. Témě bez srážek se počasí obejde zejména od úterý do pátku. Teplota bude zpočátku nižší, do letních 25°C a rána lze čekat chladnější. Ke konci týdne se vrátí více teplé počasí.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality