Extrémní počasíSilné bouřky

Tornádo na jižní Moravě

Hodnocení článku

Tornádo na jižní Moravě řádilo při bouřce na Hodonínsku 24.6.2021, ale naposledy také na Břeclavsku 13.6.2022. Při pondělních silných bouřkách se objevilo tornádo, po místním setření v terénu bylo potvrzeno meteorology. tornádo, které se Břeclavskem v pondělí 13.6.2022večer prohnalo mělo pravděpodobně rychlost 150km/h. V Lanžhotu poškodilo asi 30 domů, poryv větru vyvrátil i odolnější stromy. V případě domů popadaly jen části střech či střešní tašky. Tornádo meteorologové hodnotí podle Fujitovy stupnice stupněm F0 až F1. šlo o podstatně slabší tornádo než bylo to loňské.

Tornádo na jižní Moravě: Rotace výskyt tornáda prozradí, jen vědci často chybí

Jak vzniká tornádo? Tornádo na jižní Moravě. Tornáda v ČR nejsou výjimečná. Tornádo v USA. Zdroj: NOAA.govZdroj: noaa.gov

V ČR se tornáda vyskytují, o tom pojednáváme již v článku Tornáda v ČR nejsou výjimečná. Výjimečná jsou ale silná tornáda jako bylo například naposledy to loňské. S měnícím se klimatem ovšem musíme počítat  tím, že se tornáda objeví spíše častěji a čas od času mohou být silnější a působit tak větší škody. Tornádo se vyznačuje rotací vzduchu, takže tuto nutno v dané oblasti potvrdit. Mnoho tornád, které se u nás vyskytnou, nemají svědky a ani je nelze zjistit podle škod. Protože se vyskytnou ve volné přírodě, v odlehlých oblastech. Tam, kde nikdo není a nikdo nemá žádný majetek. Nikdo se tam nevydá a nemá tedy důsledky po výskytu tornáda jak zjistit.

Odborníci zjistili, jak se rotujícím způsobem vznesl kbelík. Po silných bouřkách na jižní Moravě a také na Vysočině hasiči odklízeli popadané větve a stromy, problémy byly též  dodávkami elektrické energie. Důsledky extrémů počasí v podobě silných bouřek se projevily i v dopravě. Hasiči zaznamenali na Břeclavsku více než 40 výjezdů

bouřky se míst objeví během čtvrtka vlivem mělké brázdy nízkého tlaku vzduchu s vlivem na počasí u nás. Další silné bouřky se očekávají na studené frontě, která se při přechodu přes ČR bude pravděpodobně vlnit. A ukončí příliv tropického vzduchu na přelomu týdnů, přejde pravděpodobně během pondělí. To se začnou vyskytovat postupně přeháňky a bouřky, místy opět intenzivní. Zatím není jisté, jaké budou přesně hodnoty parametrů pro intenzitu bouřek.

Reference a doporučené informace

ČTK. Zprávy. Břeclavskem se v pondělí prohnalo tornádo zřejmě o rychlosti 150km/h. Online, 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.