V bouřkách opět až 60mm srážek

()

V ČR včera spadlo v bouřkách opět až 60mm srážek. A podobné to bylo v neděli, kdy významnější bouřková činnost započala. Bouřky přinesly nebezpečné doprovodné jevy zejména do jižní části Čech, na Vysočinu, do východní části středních Čech a do východních Čech. Jednalo se hlavně o přívalové srážky s úhrny kolem 30-40mm, ojediněle k 60mm. Dále o nárazy větru nebo menší kroupy. Bouřky měly velmi lokální či lokální charakter, nejednalo se o postup ucelenějšího systému bouřek. Proto jsou úhrny srážek velmi rozdílné, s čímž bylo pro tento týden v předpovědi opět počítáno. Existuje tedy mnoho míst, kde se srážky nevyskytl včera a ani v neděli.

Přívalové srážky rozvodnily menší toky jen krátce

Jak bývá zvykem, tak při spadu významného množství vody naráz dochází k rychlému odtoku vody z území. Tento odtok je ale krátkodobý. Snáze rozvodní malé toky, většinou potok a maximálně malé řeky. A to též velmi krátce i na vyšší SPA. Spíše na nižší SPA rozvodnily menší toky i přívalové srážky v minulých dvou dnech. Jednalo se hlavně o Želivku a Blanici. Zejména šlo o ale o malé potoky, na kterých ani není instalována měřící stanice.

V bouřkách opět až 60mm. Úhrny srážek za 24h do 27.7.2021 7h.

Obr. 1 Spadlé srážky za den do 27.7.2021 7h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek do 27.7.2021 7h:

59.1mm Nový Rychnov

42.6mm Konárovice

38.1mm Radovesnice II.

33.1mm Hradec Králové – Nový Hradec

29.4mm Humpolec a Seč

27.6mm Byňov

Silné bouřky na východě

Silné bouřky se objeví ve středu při přechodu studené fronty na východě Moravy a ve Slezsku. Přinesou úhrny spíše do 30mm, případně další nebezpečné jevy. V dalších dnech s silné bouřky neobjeví. Před výskytem bouřek a tedy přechodem studené fronty dosáhne teplota na J/JV Moravy i 33°C. Pěkné počasí je možné čekat celý den ve čtvrtek. Bude slunečno až polojasno, srážky se téměř neobjeví. Další místní bouřky se mohou objevit o víkendu a zejména na přelomu týdnů při přechodu další studené fronty. Na jejich předpověď je ještě brzy, o té pojednáme v dalším předpovědním článku. Též sledujte naše další informace, vedle aktualit a informace o nebezpečných jevech zejména pak Předpověď srážek. Přehled počasí aktualizujeme pravidelně ve výhledu na týden.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
V bouřkách opět až 60mm srážek
Název
V bouřkách opět až 60mm srážek
Popis
V bouřkách opět až 60mm srážek. Shrnutí průběhu bouřkové činnosti 25. a 26.7.2021 v ČR. Nejvyšší úhrny srážek a reakce vodních toků.
Autor