V bouřkách opět až 60mm srážek

Hodnocení článku

V ČR včera spadlo v bouřkách opět až 60mm srážek. A podobné to bylo v neděli, kdy významnější bouřková činnost započala. Bouřky přinesly nebezpečné doprovodné jevy zejména do jižní části Čech, na Vysočinu, do východní části středních Čech a do východních Čech. Jednalo se hlavně o přívalové srážky s úhrny kolem 30-40mm, ojediněle k 60mm. Dále o nárazy větru nebo menší kroupy. Bouřky měly velmi lokální či lokální charakter, nejednalo se o postup ucelenějšího systému bouřek. Proto jsou úhrny srážek velmi rozdílné, s čímž bylo pro tento týden v předpovědi opět počítáno. Existuje tedy mnoho míst, kde se srážky nevyskytl včera a ani v neděli.

Přívalové srážky rozvodnily menší toky jen krátce

Jak bývá zvykem, tak při spadu významného množství vody naráz dochází k rychlému odtoku vody z území. Tento odtok je ale krátkodobý. Snáze rozvodní malé toky, většinou potok a maximálně malé řeky. A to též velmi krátce i na vyšší SPA. Spíše na nižší SPA rozvodnily menší toky i přívalové srážky v minulých dvou dnech. Jednalo se hlavně o Želivku a Blanici. Zejména šlo o ale o malé potoky, na kterých ani není instalována měřící stanice.

V bouřkách opět až 60mm. Úhrny srážek za 24h do 27.7.2021 7h.

Obr. 1 Spadlé srážky za den do 27.7.2021 7h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek do 27.7.2021 7h:

59.1mm Nový Rychnov

42.6mm Konárovice

38.1mm Radovesnice II.

33.1mm Hradec Králové – Nový Hradec

29.4mm Humpolec a Seč

27.6mm Byňov

Silné bouřky na východě

Silné bouřky se objeví ve středu při přechodu studené fronty na východě Moravy a ve Slezsku. Přinesou úhrny spíše do 30mm, případně další nebezpečné jevy. V dalších dnech s silné bouřky neobjeví. Před výskytem bouřek a tedy přechodem studené fronty dosáhne teplota na J/JV Moravy i 33°C. Pěkné počasí je možné čekat celý den ve čtvrtek. Bude slunečno až polojasno, srážky se téměř neobjeví. Další místní bouřky se mohou objevit o víkendu a zejména na přelomu týdnů při přechodu další studené fronty. Na jejich předpověď je ještě brzy, o té pojednáme v dalším předpovědním článku. Též sledujte naše další informace, vedle aktualit a informace o nebezpečných jevech zejména pak Předpověď srážek. Přehled počasí aktualizujeme pravidelně ve výhledu na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality