Před 20 lety povodeň a letos požáry

Hodnocení článku

Hodnocení článkuKulaté výročí katastrofální povodně v ČR, na kterou si pamatuje každý. Kolem 13. a 14. srpna 2002 kulminovala druhá vlna mimořádně velké letní povodně, kterou způsobila situace považovaná za ojedinělou. Povodeň způsobila škody, které se likvidovaly několik dalších let. Zatopila pražskou ZOO a bohužel zde byla tragická. Zatopila poprvé a zatím naposledy také pražské metro. Vzpomeňme si v době boje se suchem na povodeň, která se dosud považuje za jednu z největších či v některých ohledech dokonce za největší od roku 1118. Před 20 lety povodeň a letos požáry, aneb každý “dvojkový” rok se opravdu nechová stejně. Poslední plošná větší povodeň se v ČR odehrála zrovna v roce 2013. Povodeň 2002 (na stránce, na níž vede odkaz se dozvíte… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Letos v květnu sucho, v minulosti povodně

Hodnocení článku

Hodnocení článkuSrážky opět po určitém čase začínají chybět. Máme opět letos v květnu sucho, v minulosti povodně právě v květnu začínaly. Takže panovalo i zcela opačné počasí a toto “připravovalo půdu” pro následnou větší povodeň. Pojďme si v tomto článku vzpomenout na časy, kdy se voda valila i tudy, kudy jsme opravdu nechtěli. Letos se totiž opět začínáme připravovat na opačný extrém, který vrcholil v letech 2015, 2018 a 2019. Na sucho a to, že pravděpodobně během léta nastane problém s dostatkem vody. Už nyní při potřebě spadu alespoň nějaké vláhy na začátku vegetačního období pozorujeme výskytu meteorologického a někde půdního sucha ve svrchní vrstvě půdy. A tedy všude přítomný prach. A nutná je opatrnost při manipulaci s ohněm a… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Na horách opět přes 50mm srážek

Hodnocení článku

Hodnocení článkuZítra spadne na horách opět přes 50mm srážek, krátce půjde o déšť, který urychlí tání sněhu. Numerické modely ukazují další vydatné srážky v oblasti systému front. Tento systém ovlivní počasí u nás zítra. Dnes očekávejme přechodně i menší oblačnost. Zítra bude opět hodně oblaků a srážky se soustředí převážně do vyšších a horských oblastí. V nížinách půjde o zanedbatelné úhrny. Oproti tomu na horách spadnou i extrémní srážky. Po povodňové situaci ze čtvrtka, kdy ovlivnila počasí u nás předchozí významná cyklona, se tak koryta horských toků opětovně naplní. A to z tajícího sněhu i spadlých kapalných srážek. Rychlé tání sněhu nastane na severu a severovýchodě území ČR, kde hrozí nejvýznamnější srážková činnost, stejně jako tomu bylo ve čtvrtek. Povodňové… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Tání sněhu a déšť naplní koryta toků

Hodnocení článku

Hodnocení článkuTání sněhu a déšť naplní koryta toků během tohoto týdne. Průtoky na vodních tocích se aktuálně pohybují většinou na hodnotách normálu nebo na spodních hranicích normálu. Místy jde o výskyt stavů lehce pod normálem pro toto období. V současné době po silném mrazu zejména na SV/V území ovlivňuje průtoky toků led v jejich korytech. Během tohoto týdne očekáváme ale oblevu a hodně převážně dešťových srážek. Vzdutí hladiny ovlivnilo uváděné hodnoty průtoku například na Úpě v profilu Horní Maršov, kde průtok skutečnosti opravdu neodpovídá. Průtoky toků se ale tento týden i významně skutečně zvýší a to v důsledku tání a současně velkého množství spadlých srážek kapalné formy. Tyto srážky tání urychlí, současně nutno počítat s čerstvým větrem. Ten urychlí tání… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek