K horkému počasí se přidají i silné bouřky

Hodnocení článku

Hodnocení článkuHorké počasí převládá v ČR již od konce července s přechodným zmíněním teploty pokračuje i nyní v srpnu. Počasí je místy také suché, lokálně se přidávají bouřky. A podobné to bude v dalších dnech, k horkému počasí se přidají i silné bouřky. Budou četnější než v minulých dnech. Budou totiž dány skvělé podmínky pro jejich tvorbu. Na naše území bude pronikat teplý vzduch od východu. Současně bude tento vzduch vlhčí. V centru anticyklony máme nyní až jasné počasí. To se v dalších dnech změní. V bouřkách může napršet opět ojediněle i kolem 40mm srážek Obr. 1 Očekávané srážkové úhrny za 24 hodin do 15.8.2020 8 SELC dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz Až do konce týdne nás čeká odpolední a… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Víkend opět ve znamení místních vydatných srážek

Hodnocení článku

Hodnocení článkuOproti minulému víkendu, kdy se v ČR vyskytoval převážně trvalý déšť, lze nyní čekat lokální bouřky. Oblačnosti tak bude o víkendu podstatně méně než před týdnem. Odpoledne se budou vytvářet lokálně bouřky, podobně jako tomu i včera. Místy spadlo 30-40mm srážek a ojediněle více, přičemž jiná lokalita vzdálená od místa i jen 10-15km byla bez srážek. Takové počasí nás čeká i dnes. Slunečné až polojasné počasí se změní odpoledne krátce na oblačné se zmíněnými konvekčními srážkami. již včera byly místy srážky v bouřkách výrazné a zvýšily opět stavy některých toků na úrovně SPA. Podobné to bude i dnes a zítra. Zítra se projeví přechod studené fronty a to opět vznikem i silných bouřek. Víkend bude tedy opět ve znamení… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Problematičnost předpovědi konvekční činnosti

Hodnocení článku

Hodnocení článkuBude dnes bouřka v Praze? Odpověď může znít ano i ne. Bude zítra bouřka v Praze? Odpověď může znít pravděpodobně ano, avšak ne nijak významná. Bude za čtyři dny riziko výskytu bouřky v Praze? Odpověď může znít tak, že na takto dlouhou dobu dopředu nelze konvekční činnost ve vztahu ke konkrétnímu místu předpovídat. A že to nyní vypadá, že se bouřky na území ČR budou tvořit jen ojediněle. Jinými slovy předpovídat konvekční činnost je nesmírně obtížné a to zvláště za určitých synoptických situací. Aneb problematičnost předpovědi konvekční činnosti. Objasnit čtenáři a každému, kdo se denně zejména v tomto období rozčiluje nad tím, že platí na území ČR mnoho výstrah před silnými bouřkami a že jsou tyto předpovídány každý den… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Konvekční období začíná, čekejte první jarní bouřky

Hodnocení článku

Hodnocení článkuSe začátkem dubna začíná tzv. konvekční sezóna, současně toto období nazýváme také vegetačním nebo obdobím teplé části roku. Trvat bude do října. V tomto období se setkáváme často s podmínkami pro vznik konvekční činnosti, jinými slovy ke srážkové činnosti specifických oblaků podoby přeháněk a bouřek. S vyššími teplotami vznikají pro konvekční procesy vhodné podmínky. O konvekci a všem co je pro ni důležité ale někdy příště. Nyní obraťme pozornost na období jako takové a předpověď bouřkové činnosti pro další dny. Konvekční období začíná. Teplá část roku Trvá od dubna do října (resp. září) a obsahuje již zmíněné konvekční období z hlediska meteorologického, ale také období vegetačního. Takto nazýváme toto období zejména v oborech fenologie a agronomie. Pro přiblížení se fenologie… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek