K horkému počasí se přidají i silné bouřky

Hodnocení článku

Horké počasí převládá v ČR již od konce července s přechodným zmíněním teploty pokračuje i nyní v srpnu. Počasí je místy také suché, lokálně se přidávají bouřky. A podobné to bude v dalších dnech, k horkému počasí se přidají i silné bouřky. Budou četnější než v minulých dnech. Budou totiž dány skvělé podmínky pro jejich tvorbu. Na naše území bude pronikat teplý vzduch od východu. Současně bude tento vzduch vlhčí. V centru anticyklony máme nyní až jasné počasí. To se v dalších dnech změní.

V bouřkách může napršet opět ojediněle i kolem 40mm srážek

Obr. 1 Očekávané srážkové úhrny za 24 hodin do 15.8.2020 8 SELC dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Až do konce týdne nás čeká odpolední a večer rozvoj bohaté konvekční oblačnosti s výskytem přeháněk a bouřek. Tyto budou v některých dnech četnější, v jiných méně četné. Nechtějte po předpovědi počasí ani se současnou poměrně přesnou výpočetní technikou žádné podrobnější lokalizování či určení četnosti a intenzity bouřek. Bouřky se mohou tvořit kdekoli v ČR, v některých dnech to bude častěji v oblasti „A“ a v jiných zas v oblasti „B“. Často budou vznikat bouřky na jihu a jihozápadě Čech, ale rozhodně ne jen tam. Bouřky nelze přesně lokalizovat ani na druhý den, určitě nemá cenu věřit prognóze na den třetí. Tato má za úkol orientačně informovat o četnosti jejich výskytu na větším území (zpravidla v rámci státu). Je zde dána vyšší pravděpodobnost jejího vývoje, tedy změny a je nutné sledovat aktualizace této předpovědi.

K horkému počasí se přidají bouřky. Opět ovšem velmi lokálně. První bouřky a to i silné je možné očekávat zítra později odpoledne a večer právě v Čechách, zejména na jihozápadě a západě. Bouřky mohou být silné s přívalovými srážkami o úhrnech 30 až ojediněle 40mm nebo s krupobitím. Velice podobné to bude v pátek, kdy budou bouřky ještě četnější a objeví se kdekoli v ČR. Kdekoli mohou být silné s přívalovými lijáky o úhrnech až 40mm za kratší dobu ojediněle i vyššími či s kroupami. Vítr zesílí prakticky při každé bouřky, významněji v těchto případech spíše ojediněle.

I víkendové dny budou ve znamení tvorby bouřek během dne. Teplota vzduchu se mírně sníží, maxima budou stoupat většinou do 27-28°C. To při přísunu vlhkosti vzduchu pro tvorbu významnější konvekce bohatě stačí. Takže i o víkendu lze čekat tvorbu bouřek, ojediněle silných s podobnými hodnotami nebezpečných jevů. Dominovat budou hlavně přívalové srážky nebo kroupy.

Příčinou výskytu bouřek v nejbližších dnech bude brázda nízkého tlaku vzduchu od západu. Ta bude příčinou přísunu vlhkosti v atmosféře. Předpověď parametrů důležitých pro konvekci najdete na mapách na naší stránce Předpověď konvekce.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality