K horkému počasí se přidají i silné bouřky

Horké počasí převládá v ČR již od konce července s přechodným zmíněním teploty pokračuje i nyní v srpnu. Počasí je místy také suché, lokálně se přidávají bouřky. A podobné to bude v dalších dnech, k horkému počasí se přidají i silné bouřky. Budou četnější než v minulých dnech. Budou totiž dány skvělé podmínky pro jejich tvorbu. Na naše území bude pronikat teplý vzduch od východu. Současně bude tento vzduch vlhčí. V centru anticyklony máme nyní až jasné počasí. To se v dalších dnech změní.

V bouřkách může napršet opět ojediněle i kolem 40mm srážek

Obr. 1 Očekávané srážkové úhrny za 24 hodin do 15.8.2020 8 SELC dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Až do konce týdne nás čeká odpolední a večer rozvoj bohaté konvekční oblačnosti s výskytem přeháněk a bouřek. Tyto budou v některých dnech četnější, v jiných méně četné. Nechtějte po předpovědi počasí ani se současnou poměrně přesnou výpočetní technikou žádné podrobnější lokalizování či určení četnosti a intenzity bouřek. Bouřky se mohou tvořit kdekoli v ČR, v některých dnech to bude častěji v oblasti „A“ a v jiných zas v oblasti „B“. Často budou vznikat bouřky na jihu a jihozápadě Čech, ale rozhodně ne jen tam. Bouřky nelze přesně lokalizovat ani na druhý den, určitě nemá cenu věřit prognóze na den třetí. Tato má za úkol orientačně informovat o četnosti jejich výskytu na větším území (zpravidla v rámci státu). Je zde dána vyšší pravděpodobnost jejího vývoje, tedy změny a je nutné sledovat aktualizace této předpovědi.

K horkému počasí se přidají bouřky. Opět ovšem velmi lokálně. První bouřky a to i silné je možné očekávat zítra později odpoledne a večer právě v Čechách, zejména na jihozápadě a západě. Bouřky mohou být silné s přívalovými srážkami o úhrnech 30 až ojediněle 40mm nebo s krupobitím. Velice podobné to bude v pátek, kdy budou bouřky ještě četnější a objeví se kdekoli v ČR. Kdekoli mohou být silné s přívalovými lijáky o úhrnech až 40mm za kratší dobu ojediněle i vyššími či s kroupami. Vítr zesílí prakticky při každé bouřky, významněji v těchto případech spíše ojediněle.

I víkendové dny budou ve znamení tvorby bouřek během dne. Teplota vzduchu se mírně sníží, maxima budou stoupat většinou do 27-28°C. To při přísunu vlhkosti vzduchu pro tvorbu významnější konvekce bohatě stačí. Takže i o víkendu lze čekat tvorbu bouřek, ojediněle silných s podobnými hodnotami nebezpečných jevů. Dominovat budou hlavně přívalové srážky nebo kroupy.

Příčinou výskytu bouřek v nejbližších dnech bude brázda nízkého tlaku vzduchu od západu. Ta bude příčinou přísunu vlhkosti v atmosféře. Předpověď parametrů důležitých pro konvekci najdete na mapách na naší stránce Předpověď konvekce.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: