Předpověď bouřekPředpověď srážekPrognózy počasí

Víkend opět ve znamení místních vydatných srážek

Hodnocení článku

Oproti minulému víkendu, kdy se v ČR vyskytoval převážně trvalý déšť, lze nyní čekat lokální bouřky. Oblačnosti tak bude o víkendu podstatně méně než před týdnem. Odpoledne se budou vytvářet lokálně bouřky, podobně jako tomu i včera. Místy spadlo 30-40mm srážek a ojediněle více, přičemž jiná lokalita vzdálená od místa i jen 10-15km byla bez srážek. Takové počasí nás čeká i dnes. Slunečné až polojasné počasí se změní odpoledne krátce na oblačné se zmíněnými konvekčními srážkami. již včera byly místy srážky v bouřkách výrazné a zvýšily opět stavy některých toků na úrovně SPA. Podobné to bude i dnes a zítra. Zítra se projeví přechod studené fronty a to opět vznikem i silných bouřek. Víkend bude tedy opět ve znamení vydatných srážek. Ale tyto nebudou tak plošné.

Bouřky před frontální i frontální

Přechod studené fronty lze čekat během víkendu, přesněji během neděle. Zpočátku se budou tvořit ve vlhčím vzduchu před frontou hodně lokální bouřky. Tyto lze označit za před frontální bouřky. Více bouřek vznikne při přechodu samotné fronty a to zítra během dne. Zpočátku neděle bude opět slunečno až polojasno. Bouřková oblačnost ze sobotních odpoledních až večerních bouřek se opět rozpadne. Během neděle lze čekat už významnější oblačnost a plošnější srážky. Tyto budou zejména zpočátku bouřkového charakteru. Místy přinesou vyšší úhrny srážek za kratší čas. A současně přinesou hlavní srážkový úhrn tohoto týdne v ČR jako celku. Během večera a v noci budou přecházet v déšť.

Teplota vzduchu dosáhne dnes 30°C, zítra pak až 31°C. Vrcholit k nám bude příliv teplého vzduchu před přechody zmíněné studené fronty. Tento příliv se poměrně krátký a ne příliš významný. Studená fronta přinese ochlazení, takže se v novém týdnu s tropickými hodnotami teploty setkávat zatím nebudeme. Podle prognózy by mělo dojít naopak k dalšímu ochlazování.

Ojediněle vyšší povodňové stupně

Na menších tocích s vyšším nasycením území se mohou při zasažení tohoto území mimořádnými úhrny srážek za kratší čas objevit významné vzestupy hladin toků. Významnější budou na menších tocích, půjde o rychlý odtok vody z území a vznik bleskové povodně. Velmi podobně jako tomu bylo před minulou neděli, tedy 14. června. O situaci píšeme v článku Extrémní srážky v bouřkách a blesková povodeň. Úhrny by neměly být tak vysoké jako tehdy, přesto je lze čekat místy kolem 30mm a ojediněle i přes 50mm za kratší čas. Se srážkovými úhrny 30-40mm a ojediněle i kolem 50mm jsme se setkali místy už v včera. Některé oblasti mají vyšší nasycení území a proto i méně vydatné srážky, zejména ty prudké, mohou působit větší reakce vodních toků v podobě vzestupů hladin. Ojediněle může být opět dosaženo 3.SPA, avšak při této situaci spíše velmi krátce. Navíc není možné přesně předpovědět, která místa extrémní úhrny srážek (tj. silné bouřky) zasáhnou. Pravděpodobně to bude zejména SV/V území, ale silné bouřky nelze vyloučit ani jinde.

Situaci ohledně vydatných srážek a hydrologické situace lze sledovat na http://www.hydro.chmi.cz, k detekci bouřkové činnosti dobře poslouží radar na serveru http://www.radar.bourky.cz.