Vazby teploty, tlaku a větru

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVazby teploty, tlaku a větru se pokouší vyložit tento text. Pojmy teplota, vzduchu, tlak vzduchu i vítr označujeme souhrnně jako meteorologické prvky. Pomocí těchto popisujeme aktuální a i budoucí či případně proběhlý stav počasí v určité lokalitě, v aktuálním čase nebo v určitém časovém období. A to v minulosti či budoucnosti, podle toho zda hovoříme o skutečném proběhlém počasí nebo o jeho očekávaném vývoji. Uvedené meteorologické prvky měříme určitými meteorologickými přístroji, jinými slovy tato zjišťujeme jejich hodnoty, tj. stav. Pomocí numerických modelů pak modelujeme, tedy předpovídáme vývoj jejich stavu pomocí vypočtených hodnot. Nepovažujeme za nutné zvláště uvádět, které přístroje se používají k měření kterých prvků. V případě potřeby si toto může čtenář nastudovat včetně dalších informací o meteorologických prvcích… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Faktory ovlivňující denní amplitudu teploty

Hodnocení článku

Hodnocení článkuČlánek faktory ovlivňující denní amplitudu teploty má za úkol poskytnout popis stavu veličin, tedy ostatních prvků počasí, které mají vliv na vývoj teploty vzduchu během dne. Takových faktorů je mnoho a působí různě v jednotlivých částech dne. Různě se též uplatňují v rámci roku, někdy mohou mít větší vliv a jindy naopak. Kdy čekat stálou teplotu vzduchu během celého dne? Kdy se naopak připravit například na ranní zimu a odpolední doslova velmi teplé počasí? Jak podle toho také poté volit oblečení? Usnadnit volbu a rozhodování by měl právě tento text. Zaměřuje se detailněji na faktory počasí, které chod teploty vzduchu ovlivní. nutno začít základními pojmy. Faktory ovlivňující denní chod teploty vzduchu Denním chodem teploty rozumíme průběh teploty, tedy hodnot… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Rekord 38°C v Arktidě potvrzen

Hodnocení článku

Hodnocení článkuSvětovou meteorologickou organizací (WMO) byl o podrobné verifikaci rekord 38°C v Arktidě potvrzen. Teplota vzduchu byla změřena 20.8.2020 v ruské vesnici Verkhoyansk. Teplotu uznala organizace po ověření jako nový maximální teplotní rekord oblasti Arktidy. Pokud by šlo o mrazivý rekord, určitě by na tom nebylo nic neobvyklého. Tato hodnota ovšem ukazuje na pokračující globální oteplování planety. Teplota v Arktidě se oproti celosvětovému průměru zvýšila dvojnásobně. Na opačné straně v Antarktidě byl naměřen v loňském roce teplotní rekord co se maximální naměřené hodnoty týče a ten činil 18.3°C. Hodnoty naměřené na stanicích WMO detailně zkoumá a ověřuje, zda nedošlo k jejich ovlivnění nepřesným měřením. Až poté oficiálně uznává hodnoty jako skutečné a platné. Tedy pokud tzv. vyšetřování neodhalí nepřesnosti a… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Bude zima bude mráz

Hodnocení článku

Hodnocení článkuStudená fronta přešla naše území ve čtvrtek večer a v noci na pátek. Na počasí to bylo znát a důsledek jejího přechodu pociťujeme významně i dnes. A budeme ho pociťovat i v nejbližších dnech. Bude zima, bude mráz. A to o víkendu v nočních hodinách i významnější. Rozhodně ještě nezačínejte na zahradách s nějakými přípravami na vegetační období, nemuselo by to dopadnout dobře. Studená fronta přinesla po několika dnech inverze významnější srážky (ve vztahu k období). A také vyčištění vzduchu, což se projevuje typicky lepší dohledností za frontou. Nyní se vrátí anticyklonální počasí a s tím bude ve stálém přílivu studeného vzduchu spojeno mrazivé počasí. Mráz bude v noci i významný, přes den lze čekat teplotu slabě až mírně… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek