Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplý vzduch přichází zvolna

()

Trvalý mráz skončil a zatím nejen v ne horských oblastech. Od jihozápadu teplý vzduch přichází zvolna, takže na mnohých místech je teplota stále poměrně nízká. Zatím tomu tak bude i nadále, jen míst už proniká teplejší vzduch. Především však na jihozápad, kde se teplota dostane právě v oblasti Šumavy nad 10°C. Teplé počasí panuje také v sousedním Německu. Od jihozápadu se čeká nadále prosazování se přílivu teplého vzduchu, postupně i na zbytku našeho území. Nutno počítat s tím, že trvalý mráz skončí i v horských oblastech. Změnu počasí přinese příští týden první frontální systém, který postoupí dík volné cestě k východu přes střední Evropu. O víkendu bude zejména v jeho první polovině stále slunečno, sluneční svit tak v teplejším proudění podpoří prohřívání vzduchu během dne. V noci bude do konce týdne na celém území mrznout, ale už jen mírně.

Teplý vzduch přichází zvolna, někde bude přes den mrznout a jinde bude kolem 10°C

Teplý vzduch přichází zvolna. Teplota vzduchu v 850hPa na 22.2.2025.

Obr. 1 Teplota vzduchu v 850hPa na 22.2.2025 a teplý vzduch v centru Evropy. Rozhodně nejde o definitivní oteplení, střídání teploty tímto teprve začíná, zdroj: meteociel.fr

Místy pronikne na naše území teplý vzduch výrazněji a někde se zatím příliš neprojeví. Takové budou nejbližší dny. Více pronikne zatím do Čech, nejvýznamněji na jihozápad. Tam může být nejen dnes i přes 10°C, půjde však o lokální případy Na severovýchodě a východě bude jen slabě nad nulou a vypadá to, že nejen o víkendu. Tam se teplý vzduch příliš nedostane. Příští týden začnou přes centrum Evropy postupovat systémy front v typickém teplejším a vlhčím západním proudění. Dnes ovlivnil počasí u nás okraj teplé fronty. Vysoký tlak vzduchu však ještě v centru Evropy zůstává a zítřek bude slunečný. Až na přelomu týdnů už se charakter počasí definitivně změní.

Během příštího týdne by se však mělo opět ochlazovat. Od západu se nasune nad centrální Evropu studenější vzduchová hmota. Samozřejmě žádný ráz počasí nevydrží dlouho, přeci jen se blíží březen. Toto značně proměnlivé počasí je v tomto období u nás typické. Takže oteplení bude střídat ochlazení a naopak. Teď jen závisí na tom, jak dané typ proudění bude významné a jak významně odlišné vzdušné masy přinesou.

Hodnocení obsahu:

Ohodnoťte obsah a dejte nám i ostatním čtenářům zpětnou vazbu!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí tento obsah!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro Vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám, prosíme, konkrétní důvody nižšího hodnocení. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí, v čem je pro Vás nevyhovující?