Rok 2022 byl v Evropě druhý nejteplejší

Hodnocení článku

Hodnocení článkuRok 2022 byl v Evropě druhý nejteplejší v historii měření s doposud nejteplejším létem provázeným mimořádně dlouhými a intenzivními vlnami veder. Tyto postihly zejména západ, jihozápad a sever kontinentu. Zcela nejteplejší byl rok 2020. Z pohledu celého Světa šlo o pátý nejteplejší rok. Jednalo se o další rok s klimatickými extrémy v Evropě i na celém Světě. Informace o stavu klimatu v minulém roce zveřejnila agentura pro sledování atmosféry Copernicus. Opětovně narostla koncentrace oxidu uhličitého a metanu v atmosféře. Navíc byly zaznamenány nejvyšší emise škodlivých plynů z lesních požárů za posledních 15 let. Další varovná zpráva a důkaz klimatické změny Oteplování bohužel pokračuje a o tom nás přesvědčilo počasí nejen v Evropě, ale i ve Světě i v minulém… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Globální oteplování působí změny klimatu

Hodnocení článku

Hodnocení článkuV tomto článku si detailněji objasníme, že globální oteplování působí změny klimatu obecně. Vysvětlíme v něm ještě jednou, co přesně znamená pojem globální oteplování. Co způsobuje a co znamená poté pojem změna, resp. změny klimatu. Často se objevují názory, že globální oteplování se nekoná, neexistuje, přestalo se odehrávat. Též si myslíte, že pokud je u nás počasí studenější než by v aktuální době být mělo, tak globální oteplování neexistuje? Vyvedeme Vás tímto článkem, věříme, z omylu. Často se setkáváme s názory typu: “Už je druhá polovina dubna a u nás ráno mrzlo a dokonce i sněžilo, kde je to globální oteplování?”. Podle takového názoru či komentáře můžeme jasně poznat, že dotyčný nerozumí pojmu globální oteplování. A tedy neví co… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Letošní zima není tuhá, jen chvíli více mrzlo

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVzhledem k výskytu déletrvajících významných mrazů se objevují nepravdivé komentáře. Konečně se podařilo aby i v nížinách napadl a několik dní ležel sníh. I ve velkých městech napadlo přes 15cm sněhu, na površích byl tedy samý led a sníh. Már byl i silnější, v noci klesala minima i k -20°C a přes den stoupala sotva nad -10°C. Ale jen ve velmi krátké epizodě. Nyní se objevuje nesprávné hodnocení zimy, v některých převážně bulvárních médiích je hovořeno o letošní zimě jako u tuhé. Letošní zima není tuhá, jen se v ní objevilo více zimního charakteru počasí i mimo hory. Ve srovnání s minulými sezónami vyjma sezón 2017 šlo o zimu s častěji studeným počasím a výskytem sněhové pokrývky. K tématu… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Rok 2020 byl v Evropě zatím nejteplejší

Hodnocení článku

Hodnocení článkuRok 2020 byl v Evropě zatím nejteplejší. Vyplývá to z údajů služby Copernicus a z dalších dat získaných od roku 1950. Bohužel letos můžeme říci totéž, co loni. Že i rok 2020 je důkazem existence globálního oteplování. Připomeňme náš loňský článek Rok 2019 jako další důkaz vážnosti globálního oteplování. Shodné zjištění nastalo na základě údajů z roku 2019, o čemž pojednáváme v článku V Evropě byl rok 2019 nejteplejší od počátku měření. i o nedávno skončeném roce 2020 je nutno říci, že v Evropě byl nejteplejší a překonal tak i rok minulý. Na Světě byl rok 2020 shodně teplý jako rok 2016. Současně s ním patřil tedy též k nejteplejším. Rok 2016 byl na Světě rekordně teplý. V současné době… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek