KlimatologieZajímavosti

Studenější zimy možná až za 1000 let

()

Studenější zimy nás čekají v Evropě možná až za 1000 let. Ale problémem by mohlo být také extrémnější a déletrvající sucho. Vše záleží na chování systému oceánských proudů, které ovlivňují celkové klima v jednotlivých oblastech Světa. Zde nutno upozornit, že jde o pouze o výsledky jedné z odborných studií. Již jsme psali o riziku kolapsu důležité oceánské cirkulace v článku Golfský proud kolabuje a toto by znamenalo pro Evropu zásadní změnu klimatu. Tento proud je základním stavebním kamenem zdejšího klimatu , který zajišťuje vhodné klimatické podmínky pro život. I přestože se klima mění a neodehrává se podle dřívějších a nám známých parametrů, tak jeho zhroucení by přineslo skutečně dramatickou změnu. Systém oceánských proudů v Atlantiku se může zhroutit v příštích desetiletích v důsledku pokračování změny klimatu.

TIP: K tématu doporučujeme také články Atlantické proudění je pro Evropu důležitéHrozí ochlazení Evropy?

Jak vzniká mrazivý vzduch? Zamrzlá řeka, studenější zimy.

Změna klimatu v Evropě v případě kolapsu atlantského systému proudů, přinesla by studenější zimy u nás?

V případě tohoto zhroucení by přestal tento systém oceánských proudů do Evropy dodávat teplejší vzduch, na který v zimě a v některých případech i v létě tolik nadáváme. Nedokážeme si však představit zdejší klima bez něj, i když si toto mnozí neuvědomují. Bez této cirkulace by k nám ale také nebyla dodávána stěžejní vlhkost při cirkulaci těchto směrů. Když náhodou není velké horko, stěžujeme si často na to, že v létě stále prší a toto pak není žádné léto. Ale ono je, bez této cirkulace by mělo sucho úplně jiný rozměr než má v současnosti při probíhající změně klimatu. Zatím jde pouze o změnu klimatu v dílčích oblastech. Nejde o kolaps celého systému proudů. Ten by znamenal časově úplně jiný rozměr tohoto extrému a tím pádem tedy i rozměr co se týče intenzity a rozsahu.

Vyšla studie, jak by mohlo vypadal klima v Evropě za 1000 let, tedy kolem roku 3025. Samozřejmě jde o zcela teoretický pohled na věc, avšak může být realistický. Zvláště pokud vezeme v potaz prognózy, které jsou sestaveny dle očekávaných scénářů vývoje podle pokračující změny klimatu a činitelů jí působících do konce tohoto století. Do roku 2100, pouze, by mělo dojít dle tzv. pesimistických scénářů k zásadnímu oteplení a s tím spojených změn nejen co do jevů spojených přímo s teplotou, ale i v rozložení srážek a výskytu jevů ve spolupůsobení teploty a vlhkosti vzduchu. Jako jsou například cyklony, bouřky a s nimi spojené nebezpečné projevy.

Systém atlantických oceánských proudů (atlantická meridionální cirkulace) reguluje klima na celé Zemi. Při jeho zhroucení by nedocházelo k přívodu tepla z jižní polokoule na sever. Zde je tím klima jinak studené a drsné mírněno. Teplota by byla mnohem nižší než v současnosti a některé odhady ukazují i na vznik nové doby ledové. V letním období by chyběly stěžejní srážky. Klima Evropy ovlivňují tepla i srážky. Zásadní vlhkost by se po zhroucení výše zmíněného systému oceánských proudů do vnitrozemí nedostávala, což by mělo zásadní dopad na zdejší klima a celkově život.

 

 

Letos je sucho významnější. Největší sucha v ČR. Vysychají evropské toky. Nástrahy počasí: Sucho. Vyschlý rybník.

 

Simulace možného vývoje klimatu v Evropě v dávné budoucnosti počítající i zhroucení atlantické cirkulace

 

Simulací vývoje bylo v rámci studie vytvořeno více, celkem osm. Riziko sucha se předpokládá zejména v letním období i s pokračujícím globálním oteplování. Riziko se značně zvyšuje v případě oslabení či zhroucení uvedené cirkulace. Tento vývoj není určitě nepravděpodobný. Některé studie predikují, že by se systém atlantické cirkulace mohl zhroutit již po roce 2100. Globální oteplování existuje a má různé a dalekosáhlé důsledky. Je třeba počítat s tím, že bude pokračovat. A mimo jiné ovlivňuje a bude ovlivňovat i systém mořských proudů. Jejich oslabování až případný kolaps (zhroucení, zánik) může vyvolat další významné změny klimatu daných oblastí. V tomto případě by šlo naopak o ochlazení a zvýšení pravděpodobnosti či též prohloubení výskytu sucha. globální oteplování a s ním spojená změna klimatu nemusí znamenat v každé oblasti stále a jen oteplování a výskyt tepla či horka.

TIP: O tom jsme ale už psali v článku Globální oteplování neznamená jen horko, doporučujeme též článek Globální oteplování působí změny klimatu pro pochopení termínů globální oteplování Země a změna klimatu Země a vztahů mezi nimi.

Zdroj: livescience.com

Hodnocení obsahu:

Ohodnoťte obsah a dejte nám i ostatním čtenářům zpětnou vazbu!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí tento obsah!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro Vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám, prosíme, konkrétní důvody nižšího hodnocení. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí, v čem je pro Vás nevyhovující?