Chceme předpověď nebo raději ne?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuPodle komentářů některých si můžeme položit otázku chceme předpověď nebo ne? Jaká jsou úskalí a přesněji limity předpovědi počasí, o tom pojednáváme v článku Limity numerické předpovědi počasí. Co je smyslem předpovědi? Předpověď není faktický stav je článek, který jsme vydali také v reakci na komentáře, na základě kterých usuzujeme, že mnozí nerozumí tomu, k čemu předpověď počasí slouží a co si obecně mají představit pod pojmem “předpověď”. Důrazně objasňuje tento pojem druhý výše citovaný článek, neboť předpověď (jakákoli) opravdu není faktickým stavem. Skutečně to není to, o čem by bylo jisté, že nastane a že nějak konkrétně skutečně proběhne. Meteorolog, stejně jako každý, spolehlivě ví jak bylo nebo případně je. Toto je často používaný vtip. Nicméně vždy panovala snaha… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Extrémní srážky rozvodní některé toky

Hodnocení článku

Hodnocení článkuExtrémní srážky rozvodní některé toky, zejména na jihozápadu, jihu, dále na severovýchodě, východě Čech, na Vysočině nebo severní Moravě. Od včerejšího dne se vyskytuje v ČR po krátkém období suššího a letního až ojediněle tropického počasí bohatá srážková činnost. Déšť, který byl i významnější s úhrny 10 až 30mm, ojediněle přes 40mm za den se vyskytl na jihu a jihozápadě Čech. Zatím způsobil první vzestupy hladin toků. Další srážky patřily bouřkové činnosti odpoledne a i večer na severovýchodě ČR, způsobily významné a krátké zakolísání toků. Před tím se zvýšily pramenné části toků v Krkonoších, vlivem rychlého tání tamní zásoby sněhu. Dnes a v noci na zítra spadnou v ČR další významné srážky a půjde hlavně o déšť, který bude… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Limity numerické předpovědi počasí

Hodnocení článku

Hodnocení článkuU nás jsou časté stížnosti na to, že předpověď počasí nevychází. Dočíst se můžeme o tom, že meteorologové dělají svou práci špatně. Nebo dokonce, že snad nedělají nic a že bez nich by to bylo lepší. Že si lidé sami předpoví počasí lépe. V tomto textu reagujeme na četné komentáře pod naším sdíleným článkem s předpovědí sněhu na letošní Vánoce. Pod ním se na naší stránce sociální sítě Facebook snesla totiž dosti četná kritika právě předpovědí počasí u nás a profese meteorologů. Zde se budeme snažit objasnit současnou problematiku tvorby předpovědí počasí. Ukázat limity numerické předpovědi počasí a hlavně úkol meteorologů při přípravě předpovědi. Nutno podrobněji specifikovat význam slova předpověď či konkrétně předpověď počasí. A zopakovat také již i… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Superpočítačové technologie zlepší předpověď počasí

Hodnocení článku

Hodnocení článkuV budoucnu je naděje na přesnější numerické předpovědi počasí. Alespoň o to bude usilovat nové partnerství zvané ACCORD, které bude rozvíjet moderní technologie. Právě superpočítačové technologie zlepší předpověď počasí týkající se numerického modelování. Na konci listopadu vzniklo ojedinělé partnerství ACCORD, v rámci něhož se sdružilo 26 národních meteorologických organizací. Tyto posílí spolupráci týkající se numerických předpovědí počasí. Naše země zastoupená v tomto ohledu Českým hydrometeorologickým ústavem patří mezi evropské a severoafrické země, tvořící tento svazek. Historie a složení partnerství ACCORD Toto vzniklé konsorcium bude intenzivně spolupracovat s meteorologickými institucemi ECMWF, EUMETSAT a EUMETNET. ČHMÚ byl zakládajícím členem konsorcia ALADIN a LACE již v roce 1991. Spolupráce na vývoji modelu ALADIN čítá dnes 16 zemí. Konsorcium HIRLAM mělo vzhledem k… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek