Předpověď srážekPrognózy počasí

Extrémní srážky rozvodní některé toky

Hodnocení článku

Extrémní srážky rozvodní některé toky, zejména na jihozápadu, jihu, dále na severovýchodě, východě Čech, na Vysočině nebo severní Moravě. Od včerejšího dne se vyskytuje v ČR po krátkém období suššího a letního až ojediněle tropického počasí bohatá srážková činnost. Déšť, který byl i významnější s úhrny 10 až 30mm, ojediněle přes 40mm za den se vyskytl na jihu a jihozápadě Čech. Zatím způsobil první vzestupy hladin toků. Další srážky patřily bouřkové činnosti odpoledne a i večer na severovýchodě ČR, způsobily významné a krátké zakolísání toků. Před tím se zvýšily pramenné části toků v Krkonoších, vlivem rychlého tání tamní zásoby sněhu. Dnes a v noci na zítra spadnou v ČR další extrémní srážky a půjde hlavně o déšť, který bude místy intenzivní a vydatný. Rychlé vzestupy hladin toků budou místy pokračovat. Vodní toky rozvodní extrémní srážky.

TIP: Sledujte hydrologickou situaci v ČR.

Kvíz: Kde spadnou extrémní srážky?

Při přechodu cyklony a s ní spojeného zvlněného frontálního rozhraní je to neřešitelný kvíz pro numerické modely. A ukazují to i při současné situaci. Jedno je jisté, změna vzduchových hmot je významná a na rozhraní vzniká srážkově velmi bohatá oblačnost. Takže bude v ČR určitě vydatně pršet, jen je těžké do  poslední chvíle odhadnout kde nejvydatněji. Vidíte již od včerejška při pohledu na oblohu postupovat oblaky v různých výškách různými směry? Oblačnost vyskytující se výše postupuje například od jihozápadu a nízké tmavší oblaky od severu? Odkud se začíná obloha náhle zatahovat a začíná pršet. Ano, to je způsobeno přítomností středu cyklony a jejího rozhraní, kde se vyskytuje významný střih větru.

K tomuto tématu si můžete u nás přečíst článek Limity numerické předpovědi počasí.

A jsme opět u tohoto pojmu, spojeného i s tvorbou silných bouří. Střih větru, tedy právě jinými slovy rozdíl jeho směru a rychlosti s výškou, působí vznik mocné oblačnosti. Ta je podle dalších podmínek buď vertikálně významně vyvinutá (bouřková) nebo je rozsáhlá a mocná (vrstevnatá). Při zemi a v nižších výškách může foukat vítr od severu, ve vyšších výškách od jihozápadu. To poznáme právě podle “tahu” oblaků. To nám vždy říká, že se budě dít v počasí něco zajímavého a že to bude mít spojitost se srážkami. Tedy s počasím pro venkovní pohyb a aktivity nepříznivým. Říká nám to, že bude pravděpodobně pršet vytrvale a vydatně. I když v daném místě tomu tak nemusí vždy nutně být.

Konečné řešení: Extrémní srážky na pomezí jihovýchodu Čech a Vysočiny?

Ani den dopředu nedokáží modely přesně lokalizovat spad vydatných srážek. Jeden výstup vidí hlavní extrémní srážky více lokálně, rozdělené jsou do několika tzv. ohnisek s maximem srážek. To byl příklad výstupu modelu Aladin ze včerejších 00 UTC. Další výstup vidí tyto srážky plošné vydatné až extrémní hlavně na jihozápadě Čech, částečně v jižní části středních Čech, na Vysočině až dále na severovýchodě. To byla varianta podle včerejšího “Aladina” z 06 UTC. A další vidí hlavní srážky spíše na jihovýchodě Čech, což byl případ výstupu jmenovaného modelu ze včerejších 12 UTC. Podle čeho meteorolog rozhodne? Podle zkušeností s danou situací, na daném území a podle obecně nejpřesnějšího výstupu modelu či obecněji podle převážně nejpřesnějších modelů i ve vztahu k dané situaci.

To, že numerické modely nedokáží ani v krátkodobé předpovědi přesně lokalizovat kde spadnou extrémní srážky, tkví právě v rotaci oblačnosti. Stáčení oblačnosti společně s nejasnostmi kolem přesného postupu cyklony a také chování rozhraní, které se při přechodu vlní. Toto zpomaluje svůj postup a v některých svých částech se de fakto vrací zpět, proti směru hlavního postupu. V těchto se mění druh fronty na určité části rozhraní na opačný, tedy na teplou frontu.

Výstup z dnešních 00 UTC, obecně spíše přesnější ze všech běhů dne, snad dokáže tento “kvíz” vyřešit. Zkontrolovat si to poté můžeme dle aktuální situace vyskytujících se srážek a poté hlavně podle údajů o úhrnech spadlých srážek. Obdobím zde bude tedy 13.5.2021 06 UTC až 14.5.2021 06 UTC.

Vývoj předpovědi celkových srážek za 24 hodin podle modelu Aladin, extrémní srážky místy rozvodní toky

Extrémní srážky rozvodní některé toky. Předpověď srážek modelu Aladin z 12.5.2021 00 UTC.

Obr. 1 Extrémní srážky rozvodní toky. Předpověď 24 hodinových srážek do 14.5.2021 8 SELČ dle modelu Aladin z 12.5.2021 00 UTC, zdroj: chmi.cz

Extrémní srážky rozvodní některé toky. Předpověď srážek modelem Aladin z 12.5.2021 12 UTC.

Obr. 2 Extrémní srážky rozvodní toky. Předpověď 24 hodinových srážek do 14.5.2021 8 SELČ dle modelu Aladin z 12.5.2021 12 UTC, zdroj: chmi.cz

Předpověď srážek modelem Aladin z 13.5.2021 00 UTC.

Obr. 3 Extrémní srážky rozvodní toky. Předpověď 24 hodinových srážek do 14.5.2021 8 SELČ dle modelu Aladin z 13.5.2021 00 UTC, zdroj: chmi.cz

Ukazuje pro vaší lokalitu model déšť a u vás již dlouho a to vůbec neprší? Je to možné a to z důvodů, které jsou objasněny výše. Poslední předpověď také časově spad srážek nevychytává. I celkové úhrny se značně mění, jak je vidět z obrázků 1-3, tak předpověď z dnešní noci ukazuje nejextrémnější hodnoty.