Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Teplé počasí i příští týden

Hodnocení článku

Vydrží teplé počasí i příští týden? Pod pojmem teplo si samozřejmě musíme v tomto období vykládat trochu něco jiného než před dvěma či třemi měsíc, i něco jiného než třeba v květnu. Sluneční svit je již podstatně slabší a vzduch nemá vzhledem k období délce dne takovou šanci se ohřát. To samozřejmě komplikuje i určitý průběh počasí, jako zejména přechod oblačnosti během odpoledne. Tedy období, kdy teplota vzduchu dosahuje svého maxima. Samozřejmě ale za jistých podmínek tak vysokého maxima nedosáhne. To bylo možné vidět i v minulých dvou dnech, kdy by zejména včera při slunečním svitu bylo tepleji. Dnes máme opět teplotní inverzi a oteplení může bránit místy déle trvající mlha či nízká oblačnost. To je pro současné období typické. V současném období tedy nutno dávat pozor na vznik mlh/nízké oblačnosti, které teplotu značně ovlivňují. Teplejší počasí tedy očekávat lze, ale skutečně ne komplexně na celém území ČR.

Příští týden při slunečním svitu stále až 20°C

Žádné zásadnější ochlazení zatím neslibují modely ani v pracovní části příštího týdne. Teplota vzduchu se stále bude odvíjet od nevýznamných změn vzduchových hmot a od převažujícího stavu oblohy během dne. chladnější dny nás čekají tedy na slabších studených frontách při více oblačném počasí či případně při výskytu srážek. Proto nás čekají teplejší dny střídané mírně chladnějšími. Větší ochlazení v dohledu ale není. Teplota vzduchu překročí 15°C a ojediněle opět dosáhne 20°C. Noční minima čekáme nižší při celonočním vyjasnění s místním vlivem mlh, kdy lze čekat mírně vyšší teplotu. Až v úplném závěru týdne se očekává snižování teploty. Ke konci týdne celkově přibude oblaků a v noci dojde oproti málo oblačnému začátku týdne k mírnému oteplení.

Teplé počasí i příští týden. Odchylka teploty vzduchu na 10.10.2022.

Obr. 1 Teplé počasí i příští týden. Odchylka teploty vzduchu na středu 12.10.2022, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu na přelomu týdnů a příští týden:

So 8.10.: 16 až 20°C, při srážkách kolem 15°C

Ne 9.10.: 14 až 18°C

Po 10.10.: 18 až 22°C

Út 11.10.: 13 až 17°C

St 12.10.: 16 až 20°C

Čt 13.10.: 17 až 21°C

Pá 14.10.: 16 až 20°C

Srážek spadne nyní méně

Srážková činnost se v dalších dnech vyskytne méně často a pokud, půjde spíše o místní a nevýrazné srážky. Zítra nás čekají srážky v souvislosti s přechodem další slábnoucí studené fronty, čekat jich lze více než při přechodu minulé ve středu. Od neděle se srážky ale nevyskytnou, maximálně se přechodně zvětší oblačnost. Beze srážek se obejde i první polovina příštího týdne. Slunečné až polojasné počasí přeruší jen krátce zvětšená oblačnost, ale bez srážek. Srážek by mělo začít přibývat až po polovině týdne, kdy se očekává na obloze převážně vleká oblačnost a občas déšť nebo přeháňky.