Během týdne ještě přijde teplo

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Aktuální předpovědní modely ukazují ochlazení v polovině týdne, ale také fakt, že během týdne ještě přijde teplo. Zejména na jeho konci, tzn. v prvních říjnových dnech připadajících na víkend. noci již čekejme studené, při vyjasnění velmi studené a ojediněle s přízemním mrazem. Přes den se teplota vzduchu na začátku týdne místy a četněji pak na konci týdne přes 15°C dostane. Vyšší teplotu už ale nečekejme. Srážek spadne méně než v minulých dvou týdnech, tyto očekávají modely relativně rovnoměrně rozložené po našem území. Aneb sezóna lokálních konvekčních srážek přeci jen skončila.

Týden 26.9. až 2.10.2022

Předpověď

S posledními dny září sice přijde ochlazení po krátce teplejším počasí, současně také přibude srážek, ale teplejší počasí ještě nekončí. V závěru týdne modely předpokládají opětovně maxima teploty i nad 15°C. S vyšší teplotou ale zajisté v tomto období spíše počítat nelze. I toto oteplení bude mít pravděpodobně kratší trvání. Celkově se ale předpokládá typické střídání počasí a to chladnějších dnů s mírně teplejšími. A to i výhledově dále.

Teplotně by mělo počasí odpovídat normálu a být spíše v jeho spodní hranicí s krátkodobým výskytem podnormální teploty.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 11 až 6°C, během týdne 9 až 4°C.
  • Nejvyšší teplota: 13 až 18°C, uprostřed týdne 9 až 14°C.
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 820mm, ojediněle 25mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

V první polovině týdne určí počasí u nás nízký tlak vzduchu postupující do střední Evropy od severozápadu. Společně s tlakovou níží k nám pronikne opět vlhký a chladný vzduch. Na konci týdne očekáváme opětovně vliv vysokého tlaku vzduchu s přílivem teplejšího vzduchu od jihovýchodu.

Očekávat lze střídání chladnějších období a obecně vlhčích s teplejšími. V nočních hodinách ovšem čekejme chladněji naopak při zmenšené oblačnosti, kdy se tedy očekává větší rozdíl teploty vzduchu v rámci dne. Babí léto tedy zatím nepřijde. Sucho by se zhoršovat vzhledem k očekávanému počasí a aktuálnímu období nemělo. Vodní bilance tak zůstane spíše vyrovnaná.

TIP: Sledujte aktualizovaný Výhled na týden či případně orientační Výhled na měsíc. Mapy numerických modelů najdete mimo jiné na stránce wetterzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality