Extrémy teplotyHistorie počasí

Téměř třicetistupňový mráz se bude opakovat

Hodnocení článku

Téměř třicetistupňový mráz zaznamenaly některé oblasti horských údolích na Šumavě, silně mrzlo i v jiných částech našeho území. V noci na pondělí se na obloze vyskytovala převážně malá nebo žádná oblačnost. Společně s utišením větru za podpory přílivu studeného vzduchu ze severovýchodu klesla teplota v horských údolích po delší době k -30°C. Významný mráz nás čeká ještě zítra a ve středu, kdy očekáváme významnější přísun mrazivého vzduchu. Vyjasnění a utišení větru k rychlejšímu poklesu teploty vzduchu přispějí. Od čtvrtka se ale mírně oteplí a znát to bude i na noční teplotě. Před jedenácti lety se vyskytoval ale za posledních několik let nejsilnější mráz, o extrému co se současných hodnot teploty vzduchu vzhledem k začátku února hovořit určitě nelze.

Na Kvildě téměř třicetistupňový mráz, mimo hory o polovinu tepleji

Téměř třicetistupňový mráz. Minima teploty 6.2.2023.

Obr. 1 Téměř třicetistupňový mráz. Minima teploty vzduchu v ČR na stanicích dne 6.2.2023 7 SEČ, zdroj: chmi.cz

Kvilda-Perla patří k jedněm z nejstudenějších horských údolí Šumavy a také naší republiky, dnes tam byl téměř třicetistupňový mráz. Teplota tam klesla dnes před svítáním na -29.8°C, avšak pozadu nebyly ani okolní tzv. mrazové kotliny. Rokytská slať na Modravě naměřila -27.5°C, Březník -26.7°C a Pohoří na Šumavě -26.5°C. Na některých místech bylo mrazivěji již před půlnocí, například ve východočeských Králíkách změřil teploměr -16°C. Avšak během noci začalo přibývat oblačnosti. V údolích na severu Čech bylo kolem -19°C. V nižších polohách klesla teplota na jihu a jihozápadě území, kde vydržela nejdéle malá oblačnost. Kolem -9 až -11°C bylo na jihu Čech i na jihozápadě středních Čech.

Téměř třicetistupňový mráz: Nejmrazivěji zítra, kolik bude v horských údolích?

Velmi mrazivá nás čeká zítřejší noc a samozřejmě ráno, kdy je minimum teploty zpravidla dosahováno. I v ne horských polohách čekejme teplotu kolem -13°C, v horských údolích pak podobnou jako tomu bylo dnes či případně nižší. Vždy v těchto případech záleží na přesném průběhu počasí a tedy podmínkách v konkrétním místě. V daném místě “A” může mít vliv mírný vánek a teplota zde neklesne na tak nízkou hodnotu jako v málo vzdáleném místě “B”. Dnes večer je zatím situace trochu opačná. Nejmrazivěji je v Pohoří na Šumavě a to již pod -20°C, ale také v Orlickém Záhoří na opačné straně Čech -16.2°C. Na jihozápadě a západě se vyskytují zbytky oblačnosti, ale během noci se vyjasní všude. Otázkou bude jaké přesně podmínky nastanou na jihozápadě a západě území. Teplota tam může za krátký čas klesnout významně.

Ve středu čekáme také velmi mrazivé ráno, ale už pravděpodobně ne tak četně jako v úterý. Minima teploty klesnou na -8 až -12°C, mírně tepleji bude na JV/V území. Místy naopak mrazivěji a opět v horských údolích se dočkáme ještě nižší teploty. Místy vzniknou během noci mlhy, hlavně u větších vodních ploch. Ty mírně zpomalí pokles teploty a tedy zmírní mráz. Ale tyto čekáme samozřejmě mrznoucí s tvorbou námrazy. Námraza může vznikat vlivem mírně zvýšené vlhkosti a silného mrazu ale i bez mlhy. Proto vedle každodenního počítání se škrábáním skel u automobilů je třeba dávat pozor na namrzlé vozovky a chodníky. Nicméně slábnutí mrazu bude pokračovat zejména pak na konci týdne, kdy začne současně přibývat oblačnosti.

Před 11 lety -39.4°C s vrcholem právě 6. února

Mráz takové intenzity považujeme v horských údolích za zcela běžný během zimních měsíců. Naopak teplota posledních dnů a týdnů tam byla často neobvykle vysoká. Minima teploty zde klesala v únoru 2012 na ještě nižší hodnoty. Na shodné stanici, Kvilda-Perla, bylo tento den změřeno 6.2.2012 extrémních -39.4°C. Podobná teplota byla dosažena 4. února toho roku na shodné stanici a činila -37.7°C. Též značně mrazivých -36.5°C tehdy naměřila tato stanice 13. února. Takový mráz nyní nečekáme, avšak máme tu zatím nejlepší podmínky pro noční mráz z celé zimní sezóny. Stejně tak je možné říci, že i co se délky mrazu týče, letos potrvá tento silnější mráz jen krátce. A například 13. února, tedy za týden už takto nízké hodnoty teploty měřit zdaleka nebudeme.

TIP: Připomeňte si mráz v únoru 2012 na naší stránce.