Téměř třicetistupňový mráz se bude opakovat

Hodnocení článku

Téměř třicetistupňový mráz zaznamenaly některé oblasti horských údolích na Šumavě, silně mrzlo i v jiných částech našeho území. V noci na pondělí se na obloze vyskytovala převážně malá nebo žádná oblačnost. Společně s utišením větru za podpory přílivu studeného vzduchu ze severovýchodu klesla teplota v horských údolích po delší době k -30°C. Významný mráz nás čeká ještě zítra a ve středu, kdy očekáváme významnější přísun mrazivého vzduchu. Vyjasnění a utišení větru k rychlejšímu poklesu teploty vzduchu přispějí. Od čtvrtka se ale mírně oteplí a znát to bude i na noční teplotě. Před jedenácti lety se vyskytoval ale za posledních několik let nejsilnější mráz, o extrému co se současných hodnot teploty vzduchu vzhledem k začátku února hovořit určitě nelze.

Na Kvildě téměř -30°C, mimo hory o polovinu více

Téměř třicetistupňový mráz. Minima teploty 6.2.2023.

Obr. 1 Minima teploty vzduchu v ČR na stanicích dne 6.2.2023 7 SEČ, zdroj: chmi.cz

Kvilda-Perla patří k jedněm z nejstudenějších horských údolí Šumavy a také naší republiky. Teplota tam klesla dnes před svítáním na -29.8°C, avšak pozadu nebyly ani okolní tzv. mrazové kotliny. Rokytská slať na Modravě naměřila -27.5°C, Březník -26.7°C a Pohoří na Šumavě -26.5°C. Na některých místech bylo mrazivěji již před půlnocí, například ve východočeských Králíkách změřil teploměr -16°C. Avšak během noci začalo přibývat oblačnosti. V údolích na severu Čech bylo kolem -19°C. V nižších polohách klesla teplota na jihu a jihozápadě území, kde vydržela nejdéle malá oblačnost. Kolem -9 až -11°C bylo na jihu Čech i na jihozápadě středních Čech.

Nejmrazivěji zítra, kolik bude v horských údolích?

Velmi mrazivá nás čeká zítřejší noc a samozřejmě ráno, kdy je minimum teploty zpravidla dosahováno. I v ne horských polohách čekejme teplotu kolem -13°C, v horských údolích pak podobnou jako tomu bylo dnes či případně nižší. Vždy v těchto případech záleží na přesném průběhu počasí a tedy podmínkách v konkrétním místě. V daném místě “A” může mít vliv mírný vánek a teplota zde neklesne na tak nízkou hodnotu jako v málo vzdáleném místě “B”. Dnes večer je zatím situace trochu opačná. Nejmrazivěji je v Pohoří na Šumavě a to již pod -20°C, ale také v Orlickém Záhoří na opačné straně Čech -16.2°C. Na jihozápadě a západě se vyskytují zbytky oblačnosti, ale během noci se vyjasní všude. Otázkou bude jaké přesně podmínky nastanou na jihozápadě a západě území. Teplota tam může za krátký čas klesnout významně.

Ve středu čekáme také velmi mrazivé ráno, ale už pravděpodobně ne tak četně jako v úterý. Minima teploty klesnou na -8 až -12°C, mírně tepleji bude na JV/V území. Místy naopak mrazivěji a opět v horských údolích se dočkáme ještě nižší teploty. Místy vzniknou během noci mlhy, hlavně u větších vodních ploch. Ty mírně zpomalí pokles teploty a tedy zmírní mráz. Ale tyto čekáme samozřejmě mrznoucí s tvorbou námrazy. Námraza může vznikat vlivem mírně zvýšené vlhkosti a silného mrazu ale i bez mlhy. Proto vedle každodenního počítání se škrábáním skel u automobilů je třeba dávat pozor na namrzlé vozovky a chodníky. Nicméně slábnutí mrazu bude pokračovat zejména pak na konci týdne, kdy začne současně přibývat oblačnosti.

Před 11 lety -39.4°C s vrcholem právě 6. února

Mráz takové intenzity považujeme v horských údolích za zcela běžný během zimních měsíců. Naopak teplota posledních dnů a týdnů tam byla často neobvykle vysoká. Minima teploty zde klesala v únoru 2012 na ještě nižší hodnoty. Na shodné stanici, Kvilda-Perla, bylo tento den změřeno 6.2.2012 extrémních -39.4°C. Podobná teplota byla dosažena 4. února toho roku na shodné stanici a činila -37.7°C. Též značně mrazivých -36.5°C tehdy naměřila tato stanice 13. února. Takový mráz nyní nečekáme, avšak máme tu zatím nejlepší podmínky pro noční mráz z celé zimní sezóny. Stejně tak je možné říci, že i co se délky mrazu týče, letos potrvá tento silnější mráz jen krátce. A například 13. února, tedy za týden už takto nízké hodnoty teploty měřit zdaleka nebudeme.

TIP: Připomeňte si mráz v únoru 2012 na naší stránce.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality