Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplo i další týden, ale ne v noci

Hodnocení článku

Modely potvrzují, že bude teplo i další týden. Samozřejmě ale v období, ve kterém se nyní nacházíme nemůžeme čekat teplé noci a ráno. Vyšší teplota se vyskytne spíše několik málo hodin odpoledne. Také nemůžeme čekat takto vysokou teplotu například ve středních nadmořských výškách. Předpověď nutno správně interpretovat. V posledních dnech tak někteří nečiní, na naší Facebook stránce se v komentářích podivují, že v noci či ráno teplota klesá pod 5°C a vyskytuje se přízemní mráz. Ano, celonoční vyjasnění, při kterém také místy vznikají mlhy působí významné radiační ochlazování. Noci máme v současném období dlouhé a teplota stačí klesnout podstatně níže než třeba před měsícem. Sluneční svit nemá takovou sílu a déle trvá, než se povrch a okolní vzduch během dne prohřeje. Večer přísun tepla společně se zářením od Slunce opět rychle slábne.

Další týden očekávejme ještě vyšší maxima teploty

Teplo i další týden, ale ne v noci. Maxima teploty na 17.10.2022.

Obr. 1 Teplo bude i další týden. Předpověď maxim teploty vzduchu v Evropy na 17.10.2022, zdroj: meteociel.fr

Výhled počasí slibuje teplotu mírně nad 20°C, čeká nás na druhé polovinu října dosti teplé počasí. Toto je pravda, nicméně je jasné, že v noci a ráno to v tomto období platit nebude. V říjnu se opravdu nesetkáme s teplotou nad ránem jen mírně pod 20°C, ani dopoledne takto teplo samozřejmě nemůže být. Jedná se o krátkodobé odpolední teplo vlivem přílivu teplého vzduchu především. I v dalších dnech tedy počítejme s tím, že noci přinesou spíše nižší teplotu. I když při větší oblačnosti, která se čeká častěji, neklesne v noci teplota tak nízko jako v některých minulých jasných dnech.

Současná předpověď maxim teploty vzduchu na další dny:

Čt 13.10.: 14 až 18°C

Pá 14.10.: 15 až 19°C, místy 21°C

So 15.10.: 11 až 15°C

Ne 16.10.: 17 až 21°C

Po 17.10.: 19 až 23°C

Út 18.10.: 17 až 21°C, místy 23°C

Jak vidíme převáží vyšší teplota, jen v sobotu ji ovlivní přechod frontální vlny. Teplé počasí se shodným maximem teploty vzduchu slibují modely zatím i v dalších dnech příštího týdne. I noční teplota se udrží spíše slabě nad 10°C, zejména při zvětšené oblačnosti.