Teplo i další týden, ale ne v noci

Hodnocení článku

Modely potvrzují, že bude teplo i další týden. Samozřejmě ale v období, ve kterém se nyní nacházíme nemůžeme čekat teplé noci a ráno. Vyšší teplota se vyskytne spíše několik málo hodin odpoledne. Také nemůžeme čekat takto vysokou teplotu například ve středních nadmořských výškách. Předpověď nutno správně interpretovat. V posledních dnech tak někteří nečiní, na naší Facebook stránce se v komentářích podivují, že v noci či ráno teplota klesá pod 5°C a vyskytuje se přízemní mráz. Ano, celonoční vyjasnění, při kterém také místy vznikají mlhy působí významné radiační ochlazování. Noci máme v současném období dlouhé a teplota stačí klesnout podstatně níže než třeba před měsícem. Sluneční svit nemá takovou sílu a déle trvá, než se povrch a okolní vzduch během dne prohřeje. Večer přísun tepla společně se zářením od Slunce opět rychle slábne.

Další týden očekávejme ještě vyšší maxima teploty

Teplo i další týden, ale ne v noci. Maxima teploty na 17.10.2022.

Obr. 1 Předpověď maxim teploty vzduchu v Evropy na 17.10.2022, zdroj: meteociel.fr

Výhled počasí slibuje teplotu mírně nad 20°C, čeká nás na druhé polovinu října dosti teplé počasí. Toto je pravda, nicméně je jasné, že v noci a ráno to v tomto období platit nebude. V říjnu se opravdu nesetkáme s teplotou nad ránem jen mírně pod 20°C, ani dopoledne takto teplo samozřejmě nemůže být. Jedná se o krátkodobé odpolední teplo vlivem přílivu teplého vzduchu především. I v dalších dnech tedy počítejme s tím, že noci přinesou spíše nižší teplotu. I když při větší oblačnosti, která se čeká častěji, neklesne v noci teplota tak nízko jako v některých minulých jasných dnech.

Současná předpověď maxim teploty vzduchu na další dny:

Čt 13.10.: 14 až 18°C

Pá 14.10.: 15 až 19°C, místy 21°C

So 15.10.: 11 až 15°C

Ne 16.10.: 17 až 21°C

Po 17.10.: 19 až 23°C

Út 18.10.: 17 až 21°C, místy 23°C

Jak vidíme převáží vyšší teplota, jen v sobotu ji ovlivní přechod frontální vlny. Teplé počasí se shodným maximem teploty vzduchu slibují modely zatím i v dalších dnech příštího týdne. I noční teplota se udrží spíše slabě nad 10°C, zejména při zvětšené oblačnosti.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality