Studená fronta přinese zimu

Hodnocení článku

Studená fronta přinese zimu a to i do nížin, tento vývoj počasí během týdne lze potvrdit. V tomto článku poskytujeme očekávaný vývoj počasí v tomto týdnu včetně průběhu synoptické situace jako jeho příčiny. Počátek týdne, tedy dnešní den přináší nejvyšší teplotu z celého týdne a to až 8°C. Tato teplota se očekává v nížinách a to zejména na východě území Od západu bude patrné již slabé ochlazování a toto bude pokračovat i zítra. Hodně oblaků přinese také srážky a tyto se očekávají častěji a ve vydatnější podobně na východě země. Srážky čekáme dešťové, sněhové jen od vyšších poloh kolem 700m a výše. Hranice sněžení se ovšem již brzy sníží a to do nejnižších nadmořských výšek.

Sněžení i v nížinách od poloviny týdne, sníh spíše místy na jeho konci

Studená fronta přinese zimu. Synoptická situace na 6.12.2022.

Obr. 1 Synoptická situace v Evropě na 6.12.2022, zdroj: chmi.cz

Tlaková níže spojená s frontálním systémem bude příčinou hodně oblačného počasí na většině území se srážkami v prvních dnech týdne. Na synoptické předpovědní mapě zobrazené na obrázku 1 vidíme cyklonu severovýchodně od nás včetně již odkludovaného systému. Tato přechází naše území dnes a k zatažené obloze lze čekat postupně občasné srážky, na východě i trvalejší. Studené fronty cyklon nad severní Evropou vidíme vzápětí postupovat od severozápadu poměrně svižně. Za nimi se nachází dosti studený vzduch. Cyklony se přesunou nad Skandinávii a po přechodu studené frontě k nám začne kolem nízkého tlaku pronikat studený vzduch od severozápadu až severu. To, že se začne něco měnit a počasí vykazovat význačnější projevy ukazuje zesílené proudění v podobě jet streamu nad Severním mořem až severem střední Evropy, v okolí cyklony.

Cyklona určí počasí u nás i v dalších dnech, v závěru týdne začne studené proudění mírně zesilovat. Zatím to vypadá, že zimní počasí včetně nížin vydrží několik dnů. Srážky očekáváme v ČR a okolí sněhové ve všech polohách, místy může napadnout i v nížinách sníh. Vzhledem k tomu, že modely slibují více srážek pro východní část území, tak zejména právě tam. Oblačnost by se měla v závěru období místy protrhávat a v takových případech můžeme čekat větší noční mráz s až -7 či -8°C při delším nočním vyjasnění. V nižších polohách nutno počítat často při mokrém povrchu s tvorbou náledí vždy během večera a noci.

Studená fronta přinese zimu. Předpověď jet streamu na 7.12.2022.

Obr. 2 Předpověď jet streamu na 7.12.2022, zdroj: netweather.tv

Očekávaná maxima teploty vzduchu od poloviny týdne:

St 7.12.: 1 až 5°C

Čt 8.12.: 0 až 4°C

Pá 9.12.: 0 až 4°C

So 10.12.: -2 až 2°C, na JV 4°C

Ne 11.12.: -1 až 4°C

TIP: Sledujte Předpověď teploty podle hlavních modelů na našem webu na nejbližší dny dopředu.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality