Předpověď teplotyPrognózy počasí

Studená fronta přinese zimu

Hodnocení článku

Studená fronta přinese zimu a to i do nížin, tento vývoj počasí během týdne lze potvrdit. V tomto článku poskytujeme očekávaný vývoj počasí v tomto týdnu včetně průběhu synoptické situace jako jeho příčiny. Počátek týdne, tedy dnešní den přináší nejvyšší teplotu z celého týdne a to až 8°C. Tato teplota se očekává v nížinách a to zejména na východě území Od západu bude patrné již slabé ochlazování a toto bude pokračovat i zítra. Hodně oblaků přinese také srážky a tyto se očekávají častěji a ve vydatnější podobně na východě země. Srážky čekáme dešťové, sněhové jen od vyšších poloh kolem 700m a výše. Hranice sněžení se ovšem již brzy sníží a to do nejnižších nadmořských výšek. Studená fronta přinese zimu.

Studená fronta přinese zimu: Sněžení i v nížinách od poloviny týdne, sníh spíše místy na jeho konci

Studená fronta přinese zimu. Synoptická situace na 6.12.2022.

Obr. 1 Studená fronta přinese zimu. Synoptická situace v Evropě na 6.12.2022, zdroj: chmi.cz

Tlaková níže spojená s frontálním systémem bude příčinou hodně oblačného počasí na většině území se srážkami v prvních dnech týdne. Na synoptické předpovědní mapě zobrazené na obrázku 1 vidíme cyklonu severovýchodně od nás včetně již odkludovaného systému. Tato přechází naše území dnes a k zatažené obloze lze čekat postupně občasné srážky, na východě i trvalejší. Studené fronty cyklon nad severní Evropou vidíme vzápětí postupovat od severozápadu poměrně svižně. Za nimi se nachází dosti studený vzduch. Cyklony se přesunou nad Skandinávii a po přechodu studené frontě k nám začne kolem nízkého tlaku pronikat studený vzduch od severozápadu až severu. To, že se začne něco měnit a počasí vykazovat význačnější projevy ukazuje zesílené proudění v podobě jet streamu nad Severním mořem až severem střední Evropy, v okolí cyklony.

Cyklona určí počasí u nás i v dalších dnech. Přejde studená fronta a v závěru týdne začne studené proudění mírně zesilovat. Zatím to vypadá, že zimní počasí včetně nížin vydrží několik dnů. Srážky očekáváme v ČR a okolí sněhové ve všech polohách, místy může napadnout i v nížinách sníh. Vzhledem k tomu, že modely slibují více srážek pro východní část území, tak zejména právě tam. Oblačnost by se měla v závěru období místy protrhávat a v takových případech můžeme čekat větší noční mráz s až -7 či -8°C při delším nočním vyjasnění. V nižších polohách nutno počítat často při mokrém povrchu s tvorbou náledí vždy během večera a noci.

Studená fronta přinese zimu. Předpověď jet streamu na 7.12.2022.

Obr. 2 Předpověď jet streamu na 7.12.2022, zdroj: netweather.tv

Očekávaná maxima teploty vzduchu od poloviny týdne:

St 7.12.: 1 až 5°C

Čt 8.12.: 0 až 4°C

Pá 9.12.: 0 až 4°C

So 10.12.: -2 až 2°C, na JV 4°C

Ne 11.12.: -1 až 4°C

TIP: Sledujte Předpověď teploty podle hlavních modelů na našem webu na nejbližší dny dopředu.