PočasíZajímavosti

Cyklona, cyklón, tajfun či hurikán

Hodnocení článku

Cyklona, cyklón, tajfun či hurikán? Hurikán Matthew z roku 2016.

Hurikán Matthew, 2016. Zdroj: tropicaltidbits.com

Život cyklony, aneb cesta k hurikánu, cyklónu či tajfunu

Rozeznáváme několik stádií v takzvaném životě tropické cyklony. Prvotní fáze nenazýváme tropickou cyklonou. Nejprve vzniká tropická porucha v podobě výskytu bouřkové oblačnosti s typicky intenzivními srážkami, ale ne nijak významnými poryvy větru. Při podmínkách vhodných pro rozvoj cyklony nastává tropická deprese, v níž rychlost větru sílí, ale dosahuje přibližně 60km/h. Cirkulace kolem středu níže se uzavírá. Pokud vývoj pokračuje níže dospívá do fáze tropické bouře a od tohoto stádia se cyklony pojmenovávají. Rychlost větru dosahuje až 118km/h. Pokud rychlost větru přesahuje tuto hodnotu, je níže nazývána již tropickou cyklonou jako takovou.

Tropické cyklony mají nepředstavitelnou energii. Taková cyklona uvolňuje takzvané latentní teplo kondenzace. K tomuto fázovému přechodu vody v oblasti cyklony dochází velmi četně, proto za den dokáže vydat latentní teplo o velikosti 52 miliard gigajoulů s výkonem 600 terawattů. Energie takové běžné cyklony je také velká, stačila by téměř na polovinu roční produkce světové elektřiny. Jen tuto energii z běžných meteorologických jevů umět využít (Míková a kol., 2018).

Mimo tropické cyklony

Mimo tropické cyklony známe z našich podmínek mírných zeměpisných šířek. Při postupu k nám se totiž z tropických cyklon stávají mimo tropické, byť jsou některé dosti významné a na naše poměry dokáží přinést velké extrémy počasí. Pokud se jakékoli tlaková níže dostane nad pevninu, nemá odkud nabírat vlhkost, ustává tak kondenzace a cyklona slábne, postupně zaniká. V odborné terminologii hovoříme o tom, že se vyplňuje. Jinými slovy tlak vzduchu v jejím středu stoupá, slábnou typické projevy počasí a vzduch v oblasti cyklony se vysušuje. Nad oceánem naopak cyklona nabírá na síle, vše je tedy opačně. Tlak v jejím středu klesá, oblačnost mohutní a typické “počasové” projevy jsou intenzivnější. Hovoříme o tom, že se cyklona prohlubuje.

Ale ne všude mají cyklony ke svému vzniku a prohlubování tak vhodné podmínky. Uplynulo již ale 60 let od okamžiku, kdy nad Irskem řádila tropická cyklona, zvaná Debbie. V roce 1961 nedošlo k transformaci hurikánu na mimo tropickou cyklonu a tato cyklona zasáhla ještě Irsko, kde způsobila velmi velké škody, včetně těch na lidských životech. Předpovědi počasí a zvláště tropických cyklon a drah jejich postupu byly v té době velmi nepřesné a předpověď takovéto situace je obtížná a to i v dnešní době. Dnes umíme postup cyklon předpovědět ale mnohem přesněji, proto se škody i počty obětí snižují a vykazujeme mnohem větší připravenost na příchod takovýchto velkých extrémů počasí. Máme dokonce i více času na to, abychom se z oblastí, které mají být zasaženy, přesunuli na bezpečná místa.

Pojem medikán

Co je to medikán? Anglicky medicane je pojmenování pro ojedinělé tlakové níže s výskytem víru, tedy podoby hurikánu v Evropě. Jde o cyklony, které vypadají jako hurikán a mají tedy takzvané oko a spirálovitě se stáčející oblačnost bez výskytu atmosférických front. Projevy počasí jsou také podobné hurikánům, extrémní vítr a lijáky. Jsou nazývány středomořskými hurikány, anglicky Mediterranean hurricane a odtud tedy zkratka „medicane“, počeštěně “medikán”. Označení se používá i odbornou veřejností. Tyto vznikají hlavně na podzim a v zimě, kdy v oblasti nad poměrně teplé moře proniká studený vzduch. Tyto se velmi obtížně předpovídají, tamní meteorology jejich výskyt rozhodně hodně zaměstná. Vzpomenou můžeme jako příklad medikán Numa na podzim 2017.

Závěr: Cyklona, cyklón, tajfun či hurikán?

Závěrem nutno říci, že hurikány jsou jasným projevem živelnosti přírody a počasí či jinými slovy atmosférických projevů. Pro vznik potřebují dostatečně velkou plochu, kterou oceány a moře jsou. Ale také pro výskyt dostatečně intenzivní kondenzace pro vznik mohutné oblačné vrstvy vysokou teplotu vody v takovém oceánu na větší ploše, určitě potřebují vodu o teplotě alespoň 26°C. Jedná se o útvary s projevy počasí, které vždy způsobují velké materiální škody a bohužel i oběti na životech. Někdy dokáží zpustošit velkou oblast, pohledy do oblastí po řádění takovýchto cyklon jsou více než smutné.

Ale stále je to přírodní živel, nad kterým rozhodně moc nemáme a nikdy mít nebudeme. Naopak nutno se připravit na to, že se změnou klimatu mohou tyto cyklony nabýt ještě větší intenzity či v určitých oblastech se objevovat častěji. Což může platit i o oblasti Evropy a zdejších mimo tropických cyklon. Ve Středozemí se mohou objevovat častěji medikány a mohou mít intenzivnější projevy. Hodně často bývá stavěn hurikán vedle tornáda.

Tornádo je jiný jev

Tornádo je ale zcela jiný jev, jde o větrný vír spouštějící se při vhodných podmínkách ze základny bouřkového oblaku. Tornáda se u nás na rozdíl od hurikánů vyskytují a ne zas tak vzácně. Prakticky na denním pořádku jsou ale v USA. Tornádo má větší sílu než hurikán, ale zasahuje vždy o mnoho menší území a má mnohem kratší životnost. Větrný vír spojený s bouřkovým oblakem se dotkne zemského povrchu (podmínky pro označení jako tornádo) spíše jen velmi krátce. I těch může u nás přibývat ve spojení s mimořádně silnými bouřkami, jejichž častější výskyt je do budoucna téměř jistý.

Literatura

MÍKOVÁ, T. a kol. Když se blízká na časy. C-Press, 2018.

WHITAKER, R. a kol. The Encyklopedia of Weather and Climate Change. Sydney: Weldon Owen Pty Limited, 2010 (CZ verze STAŘECKÁ, E. PAUER, M. Encyklopedie počasí a změna klimatu. Praha: Svojtka a Co, 2012)

SIMONS, P. a kol. Nature´s Mighty Powers: Extreme Weather. Londýn: Toucan Books, Reader´s Digest Association Limited, 2006 (CZ verze Vereš, P. a kol. Extrémy počasí: Síly přírody. Praha: Reader´s Gidest Výběr, 2010)

COENRAADS, R. a kol. Extreme Earth. New York: The Reader´s Digest Association, 2015 (CZ verze MERTINOVÁ, J. MÍČKOVÁ, K. HANUŠOVÁ, K. a kol. Nespoutané živly planety Země. Praha: Tarsago Česká Republika, 2015)

JERMÁŘ, M. Globální změna. Cesta ze světového chaosu do budoucnosti. Praha: Aula, 2011

MÍKOVÁ, T. KARAS, P. ZÁRYBNICKÁ, A. Skoro jasno. Praha: Česká Televize, 2007, www.ceskatelevize.cz

TROPICAL TIDBITS. Webová stránka, zdroj obrázku v náhledu článku (Hurikán Matthew v roce 2016), dostupné na http://www.tropicaltidbits.com