Další týden teplotní inverze téměř bez srážek

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Další týden teplotní inverze.

Týden 20. až 26.1.2020

Předpověď

Žádná zásadnější změna v počasí nás nečeká ani v dalších dnech druhé poloviny ledna. Opětovně bude nad střední Evropou setrvávat mohutná tlaková výše a počasí bude ve znamení teplotní inverze s četnými mlhami, i mrznoucími a přes den s teplejším počasím od vyšších poloh.

Následující lednový týden opět nepřinese téměř žádné srážky. Po většinu týdne bude střední Evropa plně pod vlivu tlakové výše. Vznikne typická zimní teplotní inverze. Zejména od úterý lze čekat v nižších polohách četnou nízkou oblačnost a mlhy, které budou opět často mrznoucí s možností tvorby námrazy nejen na vztyčených předmětech, ale i na neošetřených chodnících a vozovkách. Srážky se objeví spíše ojediněle a to zpočátku pondělního dne a poté možná až v úplném závěru týdne, kdy bude inverze slábnout. Teploty se budou v tomto týdnu opět často řídit inverzí, v nižších výškách budou zpravidla nižší a vyloučit nelze v těchto oblastech při mlze ani celodenní mráz. Na horách bude přitom často kolem 5°C, ojediněle i 10°C. V noci tam bude ovšem při jasné obloze silněji mrznout.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota 0 až -7°C, při mlze většinou kolem 0°C. Nejvyšší teplota -1 až +4°C, při celodenní mlze/oblačnosti spíše kolem -1°C a v závěru období pak častěji i v nížinách až 8°C Průměrná teplota -3 až +3°C (teplotní rozdíly nejen mezi horami a nížinami během dne)

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 0 až 5mm.

Charakteristiky

Srážkově bude počasí v tomto týdnu vybočovat z normálu ještě více než v týdnu minulém. Srážky se téměř neobjeví a budou tedy místa, kde skončí týden zcela bez srážek. Teploty budou v inverzi, která v týdnu převládne, rozdílné. Mnohde budou průměrné nebo i podprůměrné, někde ovšem i mírně nadprůměrné. Období jako celek bude v ČR teplotně průměrnénadprůměrné a srážkově výrazně podprůměrné.

Synoptická situace

Po většinu týdne bude počasí v ČR ovlivňovat pozvolna se přesouvající mohutná tlaková výše k východu. Zejména do vyšších poloh bude pronikat teplý vzduch. V úplném závěru týdne lze předpokládat odsunutí se anticyklony dále k východu a průnik prvního frontálního systému od západu. Tento výhled počasí upřesňuje Výhled na týden, modelové předpovědní mapy najdete například na stránce Wetter3.de.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Další týden teplotní inverze téměř beze srážek
Název
Další týden teplotní inverze téměř beze srážek
Popis
Týden teplotní inverze. Týden 20. až 26.1.2020 bude ve znamení inverze s četnými mlhami v nížinách a s rozdíly teploty. Stručná vyhlídka.
Autor