Bude o víkendu sněžit i v nížinách?

()

Významné ochlazení, které bylo avizováno už minulý víkendu, se skutečně o tomto víkendu konat bude. Modely ho potvrzují každý den. Zítra přejde naše území od severozápadu studená fronta. Za tou k nám bude pronikat od severozápadu až severu studený vzduch ze severní Evropy. Čekat musíme tedy vlhké a významně chladné počasí, které nebude odpovídat dlouhodobému teplotnímu normálu pro začátek května. Bude o víkendu sněžit i v nížinách?

V noci a ráno může zasněžit i v nižších polohách

Sněhové srážky se budou vyskytovat během víkendu zpočátku především v Čechách, kam bude studený vzduch pronikat jako první, od 600-800m n.m., zejména v noci na neděli se může hranice sněžení snížit i na 400m n.m., zejména v přeháňkách mohou padat sněhové krupky i v nížinách. Sněžit tak může případně i v polohách nižších. Od vyšších poloh se sníh i udrží. Předpověď hranice sněžení pro nedělní ráno ukazuje přiložená mapa výstupu modelu GFS.

Obr. 1 výška hranice sněžení dle modelu GFS k 5.5.2019 8 SELČ, zdroj: wetter3.de
Obr. 2 Předpověď nedělních ranních minimálních teplot dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

V pondělí by se měla hranice sněžení držet kolem 800m n.m., stále lze čekat tedy studené počasí. Ráno se budou vyskytovat přízemní mrazíky, za delšího vyjasnění (zejména na JZ/Z/SZ území) i mráz ve výšce dvou metrů (obr. 2). V úterý se bude hranice sněžení mírně zvyšovat, pozvolna bude slábnout příliv studeného vzduchu. V polovině týdne už nebude taková zima a sněžení se „odmlčí“ i na horách.

Je též možné, že jde o předčasné „ledové muže“ a před polovinou května bude panovat již teplejší počasí bez přízemních mrazíků. Modely to zatím naznačují, i když oteplovat se bude opatrně.

Modelové mapy akumulace srážek a to včetně výšky sněhové pokrývky poskytujeme na stránce Předpověď srážek. Přechodně by mělo v dalších dnech sněžit i v nížinách, avšak samozřejmě tam bez tvorby sněhové pokrývky. Viz předpověď výšky hranice výskytu sněžení v ČR, výše.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.