Bude o víkendu sněžit i v nížinách?

Hodnocení článku

Významné ochlazení, které bylo avizováno už minulý víkendu, se skutečně o tomto víkendu konat bude. Modely ho potvrzují každý den. Zítra přejde naše území od severozápadu studená fronta. Za tou k nám bude pronikat od severozápadu až severu studený vzduch ze severní Evropy. Čekat musíme tedy vlhké a významně chladné počasí, které nebude odpovídat dlouhodobému teplotnímu normálu pro začátek května. Bude o víkendu sněžit i v nížinách?

V noci a ráno může zasněžit i v nižších polohách

Sněhové srážky se budou vyskytovat během víkendu zpočátku především v Čechách, kam bude studený vzduch pronikat jako první, od 600-800m n.m., zejména v noci na neděli se může hranice sněžení snížit i na 400m n.m., zejména v přeháňkách mohou padat sněhové krupky i v nížinách. Sněžit tak může případně i v polohách nižších. Od vyšších poloh se sníh i udrží. Předpověď hranice sněžení pro nedělní ráno ukazuje přiložená mapa výstupu modelu GFS.

Obr. 1 výška hranice sněžení dle modelu GFS k 5.5.2019 8 SELČ, zdroj: wetter3.de
Obr. 2 Předpověď nedělních ranních minimálních teplot dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

V pondělí by se měla hranice sněžení držet kolem 800m n.m., stále lze čekat tedy studené počasí. Ráno se budou vyskytovat přízemní mrazíky, za delšího vyjasnění (zejména na JZ/Z/SZ území) i mráz ve výšce dvou metrů (obr. 2). V úterý se bude hranice sněžení mírně zvyšovat, pozvolna bude slábnout příliv studeného vzduchu. V polovině týdne už nebude taková zima a sněžení se „odmlčí“ i na horách.

Je též možné, že jde o předčasné „ledové muže“ a před polovinou května bude panovat již teplejší počasí bez přízemních mrazíků. Modely to zatím naznačují, i když oteplovat se bude opatrně.

Modelové mapy akumulace srážek a to včetně výšky sněhové pokrývky poskytujeme na stránce Předpověď srážek. Přechodně by mělo v dalších dnech sněžit i v nížinách, avšak samozřejmě tam bez tvorby sněhové pokrývky. Viz předpověď výšky hranice výskytu sněžení v ČR, výše.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality