Bude o víkendu sněžit i v nížinách?

Významné ochlazení, které bylo avizováno už minulý víkendu, se skutečně o tomto víkendu konat bude. Modely ho potvrzují každý den. Zítra přejde naše území od severozápadu studená fronta. Za tou k nám bude pronikat od severozápadu až severu studený vzduch ze severní Evropy. Čekat musíme tedy vlhké a významně chladné počasí, které nebude odpovídat dlouhodobému teplotnímu normálu pro začátek května.

V noci a ráno může zasněžit i v nižších polohách

Sněhové srážky se budou vyskytovat během víkendu zpočátku především v Čechách, kam bude studený vzduch pronikat jako první, od 600-800m n.m., zejména v noci na neděli se může hranice sněžení snížit i na 400m n.m., zejména v přeháňkách mohou padat sněhové krupky i v nížinách. Sněžit tak může případně i v polohách nižších. Od vyšších poloh se sníh i udrží. Předpověď hranice sněžení pro nedělní ráno ukazuje přiložená mapa výstupu modelu GFS.

Obr. 1 výška hranice sněžení dle modelu GFS k 5.5.2019 8 SELČ, zdroj: wetter3.de
Obr. 2 Předpověď nedělních ranních minimálních teplot dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

V pondělí by se měla hranice sněžení držet kolem 800m n.m., stále lze čekat tedy studené počasí. Ráno se budou vyskytovat přízemní mrazíky, za delšího vyjasnění (zejména na JZ/Z/SZ území) i mráz ve výšce dvou metrů (obr. 2). V úterý se bude hranice sněžení mírně zvyšovat, pozvolna bude slábnout příliv studeného vzduchu. V polovině týdne už nebude taková zima a sněžení se “odmlčí” i na horách.

Je též možné, že jde o předčasné “ledové muže” a před polovinou května bude panovat již teplejší počasí bez přízemních mrazíků. Modely to zatím naznačují, i když oteplovat se bude opatrně.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.