Kdy bude tento týden nejvíce foukat a kdy se více ochladí?

Hodnocení článku

Tento týden nás čeká význačné počasí, jak naznačuje už stručný přehled počasí na tento týden a další vyhlídky očekávaného průběhu počasí. Více viz další informace zde nedávno publikované, zejména týdenní přehled v článku Časté střídání počasí, teplotní i tlakové změny. Mezi hlavní význačné projevy počasí bude patřit silný vítr a značné teplotní změny v podobě přílivů teplého vzduchu a následných citelných ochlazení, na které se dále více zaměříme. Kdy se více ochladí a kdy bude nejvíce foukat? V tomto článku dáváme více informací o hrozbě silného větru v dalších dnech a též značných sestupech teploty.

Dnešní silný vítr ani ochlazení nejsou poslední

Dnes přechází přes ČR první studená fronta a ukončuje příliv teplého vzduchu. Teploty se v maximech na jihu území přiblížily 20°C, avšak jen velmi krátce. Přechod fronty, jak bylo avizováno, je provázen silnými nárazy větru. A nejsou v intenzitě nárazů větru mezi nížinami a horami žádné velké rozdíly. I v nížinách se objevují nárazy kolem 25m/s, ojediněle vyšší. Větrné počasí potrvá i zítra ráno, dopoledne a zpočátku odpoledne. Poté bude vítr slábnout. Studená fronta spojená s cyklonou budou od nás již daleko a postupně budou ztrácet vliv na počasí u nás. Od jihu bude do střední Evropy zasahovat nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Tento přinese klidné počasí ve středu, což bude výjimka tohoto týdne. Poté se vrátí teplo a následně i silný vítr.

Další silný vítr lze čekat během čtvrtka, kdy teploty vystoupí před dalším významným ochlazením opět i ke 20°C a to hlavně na východě území. Nárazy větru by neměly být tak významné jako dnes, očekávat je lze během čtvrtka a zpočátku noci na pátek. Následně po krátké přestávce zesílí vítr v noci na neděli a bude patrně podobně silný jako dnes. Větrno bude následně i v neděli. Další sílení větru lze tedy čekat v neděli večer a větrno bude ještě zpočátku pondělí.

Obecně lze konstatovat, že nejsilnější vítr bude foukat před a při postupu studených front, které budou zároveň znamenat citelnější ochlazení po krátkém významnějším přílivu teplého vzduchu. Takže po významných poryvech větru nastane větší teplotní změna v podobě ochlazení. A zpočátku za frontou je též nutno vždy čekat čerstvý vítr. Jen o víkendu to vypadá, že se již žádná velká změna teplot neodehraje.

Průběh teploty – kdy se více ochladí?

Blíže k významným změnám teploty vzduchu na území ČR:

  • Dnes/zítra (z dnešních až 19°C na zítřejších 9°C/na J/JV Moravy 12°C)
  • Čtvrtek/pátek (z až 20°C na J/JV Moravy na pátečních 9°C/na JV Moravy 12°C)

Střídání významnějších přílivů teplého vzduchu s vpády vzduchu studeného je pro brzké jaro typické. Proto se březen a většinou i duben vyznačují velkou proměnlivostí počasí, kdy tato může mít různou intenzitu a někdy se nemusí ani příliš uplatňovat. Během období jsou vpády studeného vzduchu postupně méně časté a méně významné, průměrná teplota vzduchu v tomto období mírně roste. To však nebrání značným teplotním výkyvům v krátkém čase během daného období (týdny, měsíc).

Aktuální teplotu lze sledovat v Evropě na stránce meteociel.fr.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality