Kdy bude tento týden nejvíce foukat a kdy se více ochladí?

Tento týden nás čeká význačné počasí, jak naznačuje už stručný přehled počasí na tento týden a další vyhlídky očekávaného průběhu počasí (viz další informace zde nedávno publikované, zejména týdenní přehled v článku Časté střídání počasí, teplotní i tlakové změny). Mezi hlavní význačné projevy počasí bude patřit silný vítr a značné teplotní změny v podobě přílivů teplého vzduchu a následných citelných ochlazení, na které se dále více zaměříme. V tomto článku dáváme více informací o hrozbě silného větru v dalších dnech a též značných sestupech teploty.

Dnešní silný vítr ani ochlazení nejsou poslední

Dnes přechází přes ČR první studená fronta a ukončuje příliv teplého vzduchu. Teploty se v maximech na jihu území přiblížily 20°C, avšak jen velmi krátce. Přechod fronty, jak bylo avizováno, je provázen silnými nárazy větru, kdy nejsou v intenzitě nárazů větru mezi nížinami a horami žádné velké rozdíly.I v nížinách se objevují nárazy kolem 25m/s, ojediněle vyšší. Větrné počasí potrvá i zítra ráno, dopoledne a zpočátku odpoledne. Poté bude vítr slábnout. Studená fronta spojená s cyklonou budou od nás již daleko a postupně budou ztrácet vliv na počasí u nás. Od jihu bude do střední Evropy zasahovat nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Tento přinese klidné počasí ve středu, což bude výjimka tohoto týdne. Poté se vrátí teplo a následně i silný vítr.

Další silný vítr lze čekat během čtvrtka, kdy teploty vystoupí před dalším významným ochlazením opět i ke 20°C a to hlavně na východě území. Nárazy větru by neměly být tak významné jako dnes, očekávat je lze během čtvrtka a zpočátku noci na pátek. Následně po krátké přestávce zesílí vítr v noci na neděli a bude patrně podobně silný jako dnes. Větrno bude následně i v neděli s tím, další sílení větru lze čekat v neděli večer a větrno bude ještě zpočátku pondělí.

Obecně lze konstatovat, že nejsilnější vítr bude foukat před a při postupu studených front, které budou zároveň znamenat citelnější ochlazení po krátkém významnějším přílivu teplého vzduchu. Takže po významných poryvech větru nastane větší teplotní změna v podobě ochlazení a zpočátku za frontou je též nutno vždy čekat čerstvý vítr. Jen o víkendu to vypadá, že se již žádná velká změna teplot neodehraje.

Blíže k významným změnám teploty vzduchu na území ČR:

  • Dnes/zítra (z dnešních až 19°C na zítřejších 9°C/na J/JV Moravy 12°C)
  • Čtvrtek/pátek (z až 20°C na J/JV Moravy na pátečních 9°C/na JV Moravy 12°C)

Střídání významnějších přílivů teplého vzduchu s vpády vzduchu studeného je pro brzké jaro typické. Proto se březen a většinou i duben vyznačují velkou proměnlivostí počasí, kdy tato může mít různou intenzitu a někdy se nemusí ani příliš uplatňovat. Během období jsou vpády studeného vzduchu postupně méně časté a méně významné, průměrná teplota vzduchu v tomto období mírně roste. To však nebrání značným teplotním výkyvům v krátkém čase během daného období (týdny, měsíc).

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.