Kdy bude tento týden nejvíce foukat a kdy se více ochladí?

()

Tento týden nás čeká význačné počasí, jak naznačuje už stručný přehled počasí na tento týden a další vyhlídky očekávaného průběhu počasí. Více viz další informace zde nedávno publikované, zejména týdenní přehled v článku Časté střídání počasí, teplotní i tlakové změny. Mezi hlavní význačné projevy počasí bude patřit silný vítr a značné teplotní změny v podobě přílivů teplého vzduchu a následných citelných ochlazení, na které se dále více zaměříme. Kdy se více ochladí a kdy bude nejvíce foukat? V tomto článku dáváme více informací o hrozbě silného větru v dalších dnech a též značných sestupech teploty.

Dnešní silný vítr ani ochlazení nejsou poslední

Dnes přechází přes ČR první studená fronta a ukončuje příliv teplého vzduchu. Teploty se v maximech na jihu území přiblížily 20°C, avšak jen velmi krátce. Přechod fronty, jak bylo avizováno, je provázen silnými nárazy větru. A nejsou v intenzitě nárazů větru mezi nížinami a horami žádné velké rozdíly. I v nížinách se objevují nárazy kolem 25m/s, ojediněle vyšší. Větrné počasí potrvá i zítra ráno, dopoledne a zpočátku odpoledne. Poté bude vítr slábnout. Studená fronta spojená s cyklonou budou od nás již daleko a postupně budou ztrácet vliv na počasí u nás. Od jihu bude do střední Evropy zasahovat nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Tento přinese klidné počasí ve středu, což bude výjimka tohoto týdne. Poté se vrátí teplo a následně i silný vítr.

Další silný vítr lze čekat během čtvrtka, kdy teploty vystoupí před dalším významným ochlazením opět i ke 20°C a to hlavně na východě území. Nárazy větru by neměly být tak významné jako dnes, očekávat je lze během čtvrtka a zpočátku noci na pátek. Následně po krátké přestávce zesílí vítr v noci na neděli a bude patrně podobně silný jako dnes. Větrno bude následně i v neděli. Další sílení větru lze tedy čekat v neděli večer a větrno bude ještě zpočátku pondělí.

Obecně lze konstatovat, že nejsilnější vítr bude foukat před a při postupu studených front, které budou zároveň znamenat citelnější ochlazení po krátkém významnějším přílivu teplého vzduchu. Takže po významných poryvech větru nastane větší teplotní změna v podobě ochlazení. A zpočátku za frontou je též nutno vždy čekat čerstvý vítr. Jen o víkendu to vypadá, že se již žádná velká změna teplot neodehraje.

Průběh teploty – kdy se více ochladí?

Blíže k významným změnám teploty vzduchu na území ČR:

  • Dnes/zítra (z dnešních až 19°C na zítřejších 9°C/na J/JV Moravy 12°C)
  • Čtvrtek/pátek (z až 20°C na J/JV Moravy na pátečních 9°C/na JV Moravy 12°C)

Střídání významnějších přílivů teplého vzduchu s vpády vzduchu studeného je pro brzké jaro typické. Proto se březen a většinou i duben vyznačují velkou proměnlivostí počasí, kdy tato může mít různou intenzitu a někdy se nemusí ani příliš uplatňovat. Během období jsou vpády studeného vzduchu postupně méně časté a méně významné, průměrná teplota vzduchu v tomto období mírně roste. To však nebrání značným teplotním výkyvům v krátkém čase během daného období (týdny, měsíc).

Aktuální teplotu lze sledovat v Evropě na stránce meteociel.fr.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Název
Kdy bude tento týden nejvíce foukat a kdy se více ochladí?
Popis
Kdy bude tento týden nejvíce foukat a kdy se více ochladí? Předpověď intenzity větru a průběhu teploty vzduchu v ČR na další dny.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.