Oblaky Cumulus (Cu)
Článek seznamuje se základními charakteristikami oblačného druhu Cumulus jako zástupce nízkého oblačného patra. Jak oblak vzniká? Kdy nejčastěji vzniká? Přináší srážky? Jaké zajímavosti jsou s jeho vývojem na obloze spojeny? Tyto a další otázky odpoví tento text. Oblaky Cumulus – veškeré informace.
Oblaky Cumulus (Cu)
V českém překladu kupa, je zástupce oblaků nízkého patra typické kupovité formy (tzv. kumuliformní oblačnosti). Oblaky Cumulus se vyskytují v teplé části roku, na obloze doslova převládají za vhodných podmínek zejména od května do srpna. Mohou být ploché i vertikálně značně vyvinuté. Oblaky většinou nepokrývají velkou část oblohy, ale pokud je jich hodně a mají tendenci se spojovat, tak utvoří téměř souvislou oblačnou vrstvu.
Vznik a složení oblaku
Vznikají konvekční činností (více stránka Konvekce), při ohřívání zemského povrchu zejména v teplé části roku, kdy dochází k tzv. termickým stoupavým proudům a nad těmito proudy se rodí oblaky Cu. Nejprve v podobě fractus nebo humilis, postupně při pokračujících vhodných podmínkách narůstají a klasifikujeme je již jako mediocris a nebo congestus, což je nejvyšší stádium vývoje oblaku Cu. Více ve tvarech oblaku.
Skládají se výhradně z vodních kapiček, jen oblaky silně vyvinuté, v nichž se vyskytují výrazněji záporné teploty, obsahují ledové krystalky.
Tvary oblaku
Oblak nabývá následujících tvarů:
- Fractus.
- Humilis.
- Mediocris.
- Congestus.
Tvar fra znamená stejně jako u oblaku St podobu roztrhaných oblaků na cáry. Tvary hum, med a con se mohou objevit jen u tohoto oblaku. Jedná se o tři základní fáze vývoje oblaku Cu. První je plochý oblak, který je horizontálně vyvinutější vůči svému vertikálnímu vývoji. Tvar druhý znamená přibližně stejnou horizontální i vertikální vyvinutost a poslední naopak značí významnější vertikální vyvinutost oblaku, z něhož mohou vznikat bouřkové oblaky Cumulonimbus, viz patřičný článek.
Odrůda oblaku
Oblak nabývá následující odrůdy:
- Radiatus
Zvláštnosti oblaku
Oblak nabývá následujících zvláštností:
- Virga.
- Praecipitatio.
- Tuba.
- Arcus.
Zvláštnost tub znamená nálevku v podobu kužele, vycházejícího ze základny oblaku. Zvláštnost arc je húlavou, tedy oblačným útvarem podoby válce na přední straně oblaku. Častěji ale vzniká u oblaku Cb, viz dále. Ostatní zvláštnosti byly popsány v minulých článcích klasifikace.
Průvodní oblaky
S oblakem jsou spojeny následující průvodní oblaky:
- Pannus.
- Pileus.
- Velum.
Oblak pan značí roztrhané cáry oblaků pod oblakem Cu, pil je čepicí nad vrcholem oblaku a vel je obdobou této čepice s významnějším horizontálním vývojem podoby závoje.
Výskyt oblaku
Cu se vyskytuje hlavně v teplé části roku při slunečním svitu, kdy dochází k ohřívání zemského povrchu. Cu registrujeme také dále za letními studenými frontami, tyto oblaky přinášejí za frontami místní přeháňky. Později přecházejí v ploché Cu hum a naznačují zlepšování počasí.
Srážková činnost oblaku
Oblak produkuje zejména srážky v přeháňkách podoby deště, sněžení nebo sněhových krupek.
Klasifikace oblaku
Málo vyvinuté oblaky Cumulus mohou být zaměněny v případě četného výskytu za oblaky Ac a Sc, pokud převažují kopulovité vrcholky oblaků jedná se o oblaky Cu. V zásadě platí, že pokud vypadávají z oblaku srážky a mají charakter přeháněk s intenzitou spíše prudší, jedná se o oblak Cu. Jak rozeznat značně vyvinutý Cu od Cb? Pokud oblak nemá vláknitou či žebrovou strukturu a má v horních částech zřetelné obrysy, jedná se o Cu. Pokud z oblaku nepadají kroupy, nehřmí a ani nejsou pozorovány blesky, jedná se o Cu. Cáry Cu od St se liší větším rozměrem, menší průsvitností a větší bělostí se zaoblenými vrcholky.
Jak poznáme oblak Cumulus?
- Podoba osamocených kup různého vertikálního vývoje.
- Jde o tvary od cárů oblaků až po oblaky připomínající květáky nebo šlehačku.
- Nejčastěji vzniká v letním období konvekční činností.
- Přináší srážky vždy v přeháňkách a to v případě oblaku tvaru/stádia con, slabých přeháňkách v případě Cu med.
- Jde o oblaky nízkého patra, ve stádiu con mohou prorůstat do patra středního.
- V horních částech má zřetelné, ostré, obrysy.
- V oblaku se nemohou objevit bleskové výboje, ani z něho nepadají kroupy.
Příklady oblaku
Obr. 1 Oblak Cumulus humilis, nazývaný jako oblak pěkného počasí vyskytující se dále za studenými frontami v nastupujících tlakových výších.
Obr. 2 Oblak Cumulus congestus ve stádiu růstu.
Obr. 3 Oblak Cumulus mediocris při zanikající denní konvekci.
Použitá a doporučená literatura
(1) SKŘEHOT, P. Velký atlas oblaků. Brno: Computer Press, 2008
(2) DVOŘÁK, P. Atlas oblaků. Cheb: Svět Křídel, 2012
(3) DVOŘÁK, P. Atlas oblaků 2016. Cheb: Svět Křídel, 2016
(4) ŘEZÁČOVÁ, D. SETVÁK, M. NOVÁK, M. KAŠPAR, M. Fyzika oblaků a srážek. Praha: Academia, 2007
(5) HÄCKEL, H. Wolken. Stuttgart: Eugen Ulmer, 2004 (CZ verze ŽÁRSKÁ, M. Atlas oblaků. Praha: Academia, 2009)