Oblaky Cumulus (Cu)

Hodnocení článku

Článek seznamuje se základními charakteristikami oblačného druhu Cumulus jako zástupce nízkého oblačného patra. Jak oblak vzniká? Kdy nejčastěji vzniká? Přináší srážky? Jaké zajímavosti jsou s jeho vývojem na obloze spojeny? Tyto a další otázky odpoví tento text. Oblaky Cumulus – veškeré informace.

Cumulus (Cu)

V českém překladu kupa, je zástupce oblaků nízkého patra typické kupovité formy (tzv. kumuliformní oblačnosti). Oblaky Cumulus se vyskytují v teplé části roku, na obloze doslova převládají za vhodných podmínek zejména od května do srpna. Mohou být ploché i vertikálně značně vyvinuté. Oblaky většinou nepokrývají velkou část oblohy, ale pokud je jich hodně a mají tendenci se spojovat, tak utvoří téměř souvislou oblačnou vrstvu.

Vznik a složení oblaku

Vznikají konvekční činností (více stránka Konvekce), při ohřívání zemského povrchu zejména v teplé části roku, kdy dochází k tzv. termickým stoupavým proudům a nad těmito proudy se rodí oblaky Cu. Nejprve v podobě fractus nebo humilis, postupně při pokračujících vhodných podmínkách narůstají a klasifikujeme je již jako mediocris a nebo congestus, což je nejvyšší stádium vývoje oblaku Cu. Více ve tvarech oblaku.

Skládají se výhradně z vodních kapiček, jen oblaky silně vyvinuté, v nichž se vyskytují výrazněji záporné teploty, obsahují ledové krystalky.

Tvary oblaku

Oblak nabývá následujících tvarů:

 • Fractus
 • Humilis
 • Mediocris
 • Congestus

Tvar fra znamená stejně jako u oblaku St podobu roztrhaných oblaků na cáry. Tvary hum, med a con se mohou objevit jen u tohoto oblaku. Jedná se o tři základní fáze vývoje oblaku Cu. První je plochý oblak, který je horizontálně vyvinutější vůči svému vertikálnímu vývoji. Tvar druhý znamená přibližně stejnou horizontální i vertikální vyvinutost a poslední naopak značí významnější vertikální vyvinutost oblaku, z něhož mohou vznikat bouřkové oblaky Cumulonimbus, viz patřičný článek.

Odrůda oblaku

Oblak nabývá následující odrůdy:

 • Radiatus

Zvláštnosti oblaku

Oblak nabývá následujících zvláštností:

 • Virga
 • Praecipitatio
 • Tuba
 • Arcus

Zvláštnost tub znamená nálevku v podobu kužele, vycházejícího ze základny oblaku. Zvláštnost arc je húlavou, tedy oblačným útvarem podoby válce na přední straně oblaku. Častěji ale vzniká u oblaku Cb, viz dále. Ostatní zvláštnosti byly popsány v minulých článcích klasifikace.

Průvodní oblaky

S oblakem jsou spojeny následující průvodní oblaky:

 • Pannus
 • Pileus
 • Velum

Oblak pan značí roztrhané cáry oblaků pod oblakem Cu, pil je čepicí nad vrcholem oblaku a vel je obdobou této čepice s významnějším horizontálním vývojem podoby závoje.

Výskyt oblaku

Cu se vyskytuje hlavně v teplé části roku při slunečním svitu, kdy dochází k ohřívání zemského povrchu. Cu registrujeme také dále za letními studenými frontami, tyto oblaky přinášejí za frontami místní přeháňky. Později přecházejí v ploché Cu hum a naznačují zlepšování počasí.

Srážková činnost oblaku

Oblak produkuje zejména srážky v přeháňkách podoby deště, sněžení nebo sněhových krupek.

Klasifikace oblaku

Málo vyvinuté oblaky Cumulus mohou být zaměněny v případě četného výskytu za oblaky Ac a Sc, pokud převažují kopulovité vrcholky oblaků jedná se o oblaky Cu. V zásadě platí, že pokud vypadávají z oblaku srážky a mají charakter přeháněk s intenzitou spíše prudší, jedná se o oblak Cu. Jak rozeznat značně vyvinutý Cu od Cb? Pokud oblak nemá vláknitou či žebrovou strukturu a má v horních částech zřetelné obrysy, jedná se o Cu. Pokud z oblaku nepadají kroupy, nehřmí a ani nejsou pozorovány blesky, jedná se o Cu. Cáry Cu od St se liší větším rozměrem, menší průsvitností a větší bělostí se zaoblenými vrcholky.

Jak poznáme oblak Cumulus?

 • Podoba osamocených kup různého vertikálního vývoje
 • Jde o tvary od cárů oblaků až po oblaky připomínající květáky nebo šlehačku
 • Nejčastěji vzniká v letním období konvekční činností
 • Přináší srážky vždy v přeháňkách a to v případě oblaku tvaru/stádia con, slabých přeháňkách v případě Cu med
 • Jde o oblaky nízkého patra, ve stádiu con mohou prorůstat do patra středního
 • V horních částech má zřetelné, ostré, obrysy
 • V oblaku se nemohou objevit bleskové výboje, ani z něho nepadají kroupy

Příklady oblaku

Oblaky Cumulus

Obr. 1 Oblak Cumulus humilis, nazývaný jako oblak pěkného počasí vyskytující se dále za studenými frontami v nastupujících tlakových výších

Oblaky Cumulus

Obr. 2 Oblak Cumulus congestus ve stádiu růstu

Oblaky Cumulus

Obr. 3 Oblak Cumulus mediocris při zanikající denní konvekci

Použitá a doporučená literatura

(1) SKŘEHOT, P. Velký atlas oblaků. Brno: Computer Press, 2008

(2) DVOŘÁK, P. Atlas oblaků. Cheb: Svět Křídel, 2012

(3) DVOŘÁK, P. Atlas oblaků 2016. Cheb: Svět Křídel, 2016

(4) ŘEZÁČOVÁ, D. SETVÁK, M. NOVÁK, M. KAŠPAR, M. Fyzika oblaků a srážek. Praha: Academia, 2007

(5) HÄCKEL, H. Wolken. Stuttgart: Eugen Ulmer, 2004 (CZ verze ŽÁRSKÁ, M. Atlas oblaků. Praha: Academia, 2009)

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality