PočasíPrognózy počasí

O víkendu bude větrno, ale teplo

Hodnocení článku

V závěru týdne nás čeká opět hodně střídavé počasí v čerstvém až silném západním proudění. Bude větrno, ale teplo. Tohoto typu cirkulace si do sytosti užíváme téměř celou zimu. Hojně pak v posledních týdnech, od konce ledna. I v posledních únorových dnech bude převážně teplejší počasí, mimo hory pravou zimu čekat nelze. Ale na druhou stranu je nutné dodat, že jaro nezačíná. Krátce bude sice i velmi teplo, ale toto bude střídat vždy docela citelné ochlazení. V přeháňkách budou padat sněhové krupky i v nížinách. Podobně jako tomu tento týden za studenými frontami už bylo. Počasí tak bude většinou teplé, ale často se silným větrem a srážkami. Díky vlhkému počasí, které nás provází celým únorem, se částečně nahrazuje deficit vláhy a zejména zásob podzemních vod. Bohužel účinek ovšem není takový, jako kdyby nyní pozvolna roztála plošná vyšší sněhová pokrývka. Dejme tomu alespoň o průměrné výšce 10-15cm.

Vlhko, větrno a chvíli teplo, chvíli chladno

Tak lze shrnout stručně průběh počasí nejen do konce tohoto týdne, ale minimálně do konce měsíce února. Současně také do konci klimatologické zimní sezóny 2019/2020, o jejímž průběhu máme nyní už prakticky kompletní informace. Lze tedy bilancovat a hodnotit jak vyšly prognózy na toto období. Tak učiníme ale až po skončení sezóny v některém jiném textu. Nyní se budeme dále věnovat podrobněji průběhu počasí v nejbližších dnech, včetně synoptických příčin.

Synoptická situace a průběh počasí

Proč se bude počasí tolik střídat? Budeme se nacházet v západním proudění s postupem systémů front, vázaných na poměrně významné tlakové níže putující přes severní Atlantik. Taková situace vždy znamená proměnlivé počasí. Nastává často v první polovině jara, zpravidla na konci března a v dubnu (tzv. období aprílového počasí, se znaky proměnlivosti). Ale vyskytovat se může kdykoli a také se tak často děje. Pokud v zimě toto proudění převládá, tak je postaráno doslova o aprílové počasí. Systémy front budou způsobovat změny teploty, tedy střídání vzduchových hmot. Za teplými frontami, které nemusejí v tomto období nutně ze severu zasahovat až nad naše území, dojde k advekci teplého vzduchu. Otevře se tzv. teplý sektor tlakové níže. V této oblasti také často zesiluje vítr. A to do přechodu studené fronty systému, která teplý sektor uzavírá a nastává ochlazení.

Bude větrno a teplo. Synoptická situace na 23.2.2020.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace na 23.2.2020 13 SEČ, zdroj: dwd.de

Silný vítr přetrvává za studenou frontou v hojných přeháňkách, které jsou mnohdy i v nížinách smíšené, sněhové nebo se sněhovou krupicí. Ojediněle se mohou objevit v silném proudění i bouřky. Vzniká rozdíl v tlaku vzduchu. Tak  vzduchu se významně mění. Nastává pokles v souvislosti s přechodem front a postupu cyklony. Poté následuje významný vzestup tlaku vzduchu. A situace se opakuje s příchodem dalšího systému front a další tlakové níže. Intenzita větru závisí na tom, jak blízko nás cyklona postupuje a jaký je vyvolán rozdíl v tlaku na našem území a v okolí. Nyní postupují a budou postupovat cyklony více severně, takže tak významný vítr jako kolem 10. února nezpůsobí. Nás se bude týkat vliv zmíněných systémů front a lze čekat tedy typické počasí s touto situací spojené, které je krátce popsáno výše.

Kdy se počasí ustálí? V dohledné době to určitě nebude. Začátek jara (myšleno minimálně březen) je ve znamení vpádů studeného vzduchu a jejich střídání se s přílivy teplého vzduchu často. Takže lze předpokládat, že se nebude situace měnit ani v dalších týdnech. Pro dalších několik dnů to naznačují i současné výhledy.

Hodně srážek je částečnou záchranou

Díky tomu, že je a mělo by být vlhké počasí, částečně se doplní deficit vláhy z loňského roku. Časté srážky nás čekají hlavně v příštím týdnu. Co se týče víkendových srážek, nejvíce jich spadne v neděli. Přecházet bude frontální rozhraní, které se bude nad centrální Evropou vlnit a udržovat o něco déle než je tomu při přechodu běžné atmosférické fronty. Na rozhraní vznikne během neděle nad Německem nová tlaková níže (obr. 1). Srážkové úhrny by se měly pohybovat za neděli a noc na pondělí v ČR od 3 do 20mm, na horách to bude až kolem 30mm srážek.

Další srážky přinese následná studená fronta v úterý a ve středu. Další systémy budou následovat opět na konci týdne.

Bude větrno: Silný vítr hlavně v neděli

V souvislosti s výše popsanou synoptickou situací bude v ČR foukat také čerstvý až silný vítr. Ten bude nejsilnější během neděli při přechodu zvlněného rozhraní. V sobotu bude foukat vítr od JZ/Z, jeho rychlost bude dosahovat 2-7m/s, během dne 5-9m/s s nárazy 15-20m/s, na horách 25m/s. V neděli se rozfouká během dne též převážně západní vítr o rychlosti během dne 6-13m/s s nárazy 15-25m/s, ojediněle 25-33m/s. Půjde o silný, místy i velmi silný vítr. Slábnout začne ve druhé polovině noci na pondělí.

Sledujte modelovou Předpověď větru na našem webu.

O víkendu bude větrno, ale teplo. Nicméně při silném větru bude pocitová teplota o mnoho nižší. Vlivem větru nás čeká teplé počasí i v noci na neděli. O silném větru přineseme ještě další informace.