O víkendu bude větrno, ale teplo

Hodnocení článku

V závěru týdne nás čeká opět hodně střídavé počasí v čerstvém až silném západním proudění. Bude větrno, ale teplo. Tohoto typu cirkulace si do sytosti užíváme téměř celou zimu. Hojně pak v posledních týdnech, od konce ledna. I v posledních únorových dnech bude převážně teplejší počasí, mimo hory pravou zimu čekat nelze. Ale na druhou stranu je nutné dodat, že jaro nezačíná. Krátce bude sice i velmi teplo, ale toto bude střídat vždy docela citelné ochlazení. V přeháňkách budou padat sněhové krupky i v nížinách. Podobně jako tomu tento týden za studenými frontami už bylo. Počasí tak bude většinou teplé, ale často se silným větrem a srážkami. Díky vlhkému počasí, které nás provází celým únorem, se částečně nahrazuje deficit vláhy a zejména zásob podzemních vod. Bohužel účinek ovšem není takový, jako kdyby nyní pozvolna roztála plošná vyšší sněhová pokrývka. Dejme tomu alespoň o průměrné výšce 10-15cm.

Vlhko, větrno a chvíli teplo, chvíli chladno

Tak lze shrnout stručně průběh počasí nejen do konce tohoto týdne, ale minimálně do konce měsíce února. Současně také do konci klimatologické zimní sezóny 2019/2020, o jejímž průběhu máme nyní už prakticky kompletní informace. Lze tedy bilancovat a hodnotit jak vyšly prognózy na toto období. Tak učiníme ale až po skončení sezóny v některém jiném textu. Nyní se budeme dále věnovat podrobněji průběhu počasí v nejbližších dnech, včetně synoptických příčin.

Synoptická situace a průběh počasí

Proč se bude počasí tolik střídat? Budeme se nacházet v západním proudění s postupem systémů front, vázaných na poměrně významné tlakové níže putující přes severní Atlantik. Taková situace vždy znamená proměnlivé počasí. Nastává často v první polovině jara, zpravidla na konci března a v dubnu (tzv. období aprílového počasí, se znaky proměnlivosti). Ale vyskytovat se může kdykoli a také se tak často děje. Pokud v zimě toto proudění převládá, tak je postaráno doslova o aprílové počasí. Systémy front budou způsobovat změny teploty, tedy střídání vzduchových hmot. Za teplými frontami, které nemusejí v tomto období nutně ze severu zasahovat až nad naše území, dojde k advekci teplého vzduchu. Otevře se tzv. teplý sektor tlakové níže. V této oblasti také často zesiluje vítr. A to do přechodu studené fronty systému, která teplý sektor uzavírá a nastává ochlazení.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace na 23.2.2020 13 SEČ, zdroj: dwd.de

Silný vítr přetrvává za studenou frontou v hojných přeháňkách, které jsou mnohdy i v nížinách smíšené, sněhové nebo se sněhovou krupicí. Ojediněle se mohou objevit v silném proudění i bouřky. Vzniká rozdíl v tlaku vzduchu. Tak  vzduchu se významně mění. Nastává pokles v souvislosti s přechodem front a postupu cyklony. Poté následuje významný vzestup tlaku vzduchu. A situace se opakuje s příchodem dalšího systému front a další tlakové níže. Intenzita větru závisí na tom, jak blízko nás cyklona postupuje a jaký je vyvolán rozdíl v tlaku na našem území a v okolí. Nyní postupují a budou postupovat cyklony více severně, takže tak významný vítr jako kolem 10. února nezpůsobí. Nás se bude týkat vliv zmíněných systémů front a lze čekat tedy typické počasí s touto situací spojené, které je krátce popsáno výše.

Kdy se počasí ustálí? V dohledné době to určitě nebude. Začátek jara (myšleno minimálně březen) je ve znamení vpádů studeného vzduchu a jejich střídání se s přílivy teplého vzduchu často. Takže lze předpokládat, že se nebude situace měnit ani v dalších týdnech. Pro dalších několik dnů to naznačují i současné výhledy.

Hodně srážek je částečnou záchranou

Díky tomu, že je a mělo by být vlhké počasí, částečně se doplní deficit vláhy z loňského roku. Časté srážky nás čekají hlavně v příštím týdnu. Co se týče víkendových srážek, nejvíce jich spadne v neděli. Přecházet bude frontální rozhraní, které se bude nad centrální Evropou vlnit a udržovat o něco déle než je tomu při přechodu běžné atmosférické fronty. Na rozhraní vznikne během neděle nad Německem nová tlaková níže (obr. 1). Srážkové úhrny by se měly pohybovat za neděli a noc na pondělí v ČR od 3 do 20mm, na horách to bude až kolem 30mm srážek.

Další srážky přinese následná studená fronta v úterý a ve středu. Další systémy budou následovat opět na konci týdne.

Silný vítr hlavně v neděli

V souvislosti s výše popsanou synoptickou situací bude v ČR foukat také čerstvý až silný vítr. Ten bude nejsilnější během neděli při přechodu zvlněného rozhraní. V sobotu bude foukat vítr od JZ/Z, jeho rychlost bude dosahovat 2-7m/s, během dne 5-9m/s s nárazy 15-20m/s, na horách 25m/s. V neděli se rozfouká během dne též převážně západní vítr o rychlosti během dne 6-13m/s s nárazy 15-25m/s, ojediněle 25-33m/s. Půjde o silný, místy i velmi silný vítr. Slábnout začne ve druhé polovině noci na pondělí.

Sledujte modelovou Předpověď větru na našem webu.

O víkendu bude větrno, ale teplo. Nicméně při silném větru bude pocitová teplota o mnoho nižší. Vlivem větru nás čeká teplé počasí i v noci na neděli. O silném větru přineseme ještě další informace.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality