Předpověď počasí na Vánoce 2019

Hodnocení článku

I když je už asi obecně známo jak bude na letošní vánoční svátky, tak se na to ještě pojďme v tomto textu podívat podrobněji. Nyní je totiž předpověď počasí nejen zcela seriózní, ale také nejpřesnější. Počasí na vánoční svátky je velmi sledované a mnoho z vás zajímá jak se bude vyvíjet. Ať už proto, že si mnozí přejí bílé Vánoce tak, jak je to prezentováno v pohádkách a pověrách. Nebo i proto, že má mnoho z nás zcela volno a bude se též pohybovat venku, třeba i později večer. Předpověď počasí na Vánoce 2019. Nyní už je několik věcí o počasí na Vánoce jistých:

  • Kromě hor sníh ležet nebude
  • Sněžit bude v polohách pod 400m jen krátce a to hlavně na konci období
  • Na konci období bude zároveň srážek ubývat, nejvíce srážek bude během 24. prosince a v noci na 25. prosince
  • Kromě posledního dne nebude v noci v polohách pod 600m mrznout

Předpověď počasí na 24. až 26.12.2019

V úterý 24. prosince lze očekávat vliv výběžku tlakové výše od jihozápadu. Tento vliv bude pouze přechodný. Ze západní Evropy bude putovat oblast nízkého tlaku vzduchu spojená s frontálním systémem. Zpočátku bude tedy polojasno až oblačno, srážky se objeví pouze ojediněle. Odpoledne bude od západu přibývat oblačnosti na zataženo, srážky lze čekat na většině území. Sněžit bude na horách, většinou od 800 až 1 000m n.m.

Nejnižší teploty: 5 až 1°C

Nejvyšší teploty: 3 až 7°C

Ve středu 25. prosince bude přecházet přes centrální Evropu tlaková níže spojená se systémem front. Takže bude zataženo až oblačno, místy s deštěm nebo přeháňkami. Hranice sněžení se bude snižovat, takže sněžit bude od 500m, během dne i od 400m n.m., v nočních hodinách se mohou smíšené nebo sněhové srážky objevit i níže.

Nejnižší teploty: 4 až 0°C

Nejvyšší teploty: 2 až 6°C

Ve čtvrtek 26. prosince bude z jihozápadní Evropy postupovat nad Evropu střední vysoký tlak vzduchu. bude převážně oblačno, srážky se objeví jen ojediněle a budou sněhové, pod 300-400m během dne smíšené či dešťové.

Nejnižší teploty: +2 až -2°C

Nejvyšší teploty: 1 až 5°C

Obr. 1 Ilustrace rozkvetlého keře, leden 2014

I letos bylo možné všimnout si v přírodě, že některé odolnější rostliny kvetou. Reagují tak na převážně teplé počasí. Podobná situace nastala i v lednu 2014, v teplé a velmi suché sezóně 2013/2014.

Vánoční počasí v minulých letech

Loni bylo před svátky též velmi teplo, maxima i na 12-14°C, avšak kratší dobu než letos. Na Vánoce přišlo tradiční ochlazení, ale zimní počasí během nich kromě hor nevládlo. Letos to bude velmi podobné.

V roce 2017 se během tohoto období také mírně ochlazovat, opět vyjma vyšších poloh zima nebyla. Maxima stoupala na 3 až 10°C.

Rok 2016 byl ohledně vánočního období naopak ve znamení slabě oteplovacího trendu, maxima zpočátku do 4°C a zimní počasí i v nížinách a na konci období až 9°C.

V roce 2015 se o Vánocích zima rozhodně nekonala, maxima stoupala až na jarních 14-15°C.

Kdy byla na Vánoce opravdu zima?

To už musíme z dnešního pohledu hlouběji do historie. Bylo to v posledním ohledně zimy ještě jaksi “normálním” roce ve vztahu k oteplovací mu trendu posledních let. Vánoce 2010 přinesly celodenní mráz se sněhem i v nížinách. Sníh ležel v Polabí i v Praze. Maximální teploty první den vystupovaly v nížinách sice velmi slabě nad nulu, ale po zbytek svátků byly i více záporné. Maxima 26. prosince -6 až -2°C. V noci klesala minima pod -10°C. Mráz tenkrát navíc vydržel.

Příští rok to tedy po deseti letech opět vyjde? A co Vánoce 2009?

Před 10 lety, před 30 lety a podobně bylo takto, tak se to bude opakovat? Takto to v počasí nechodí, i když v některých procesech můžeme jistou periodicitu pozorovat. Takto striktní ovšem ne.

Nelze říci, že rozhodně ne. Ale aplikovat toto skutečně nelze. Trend oteplování posledních let nám ukazuje, že zima začíná v ČR podstatně déle a omezuje se do kratších epizod. Alespoň mimo hory. Hory jsou kapitola odlišná. Proto je třeba počítat i s tím, že budou Vánoce i nadále častěji teplejší. Někdy ovšem může chladné počasí vyjít právě na tuto dobu. Takže vyloučit to nikdy nelze, ani příští rok.

O Vánocích 2009, tedy před deseti lety, bylo také teplo. Uplatnila se vánoční obleva. Zimní počasí včetně nížin vládlo před svátky a to doslova s arktickými mrazy. Teplot byly několik dnů pod nulou, krátce klesaly minimální noční teploty v nížinách pod -15°C a ojediněle i pod -20°C a maximální denní zůstávaly i pod -10°C. to se v posledních letech děje velmi vzácně. Takže i tento rok lze považovat ohledně zimy za normální (více ovšem jaké zimní sezóny se odehrály před tím). Vánoční oteplení se ovšem poté uplatnilo. Ale též víme, že leden 2010 byl poté ryze zimní.

A předpověď podle pranostik? V dnešní době tyto bohužel nefungují.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality