Zpočátku déšť a na konci týdne tropy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Tento týden očekávejme opačný trend počasí. Zpočátku déšť a na konci týdne tropy. Modely potvrzují, že tropické počasí se vrátí ve čtvrtek a vydrží několik dnů. Teplota vzduchu zejména o víkendu mírně přesáhne 30°C. Hlavní srážky spadnou tedy převážně v podobě deště na počátku týdne. Poté se očekávají opět na konci týdne v lokální bouřkách.

Týden 22. až 28.8.2022

Předpověď

Převážně zatažená obloha a na většině území déšť. Takové počasí nás čeká po dlouhé době v pondělí a v úterý. Od středy se souvislá oblačnost protrhá a začne se oteplovat. Od východu až jihovýchodu k nám zpět pronikne velmi teplý vzduch. Místy spadnou opět vydatnější srážky a opět se bude jednat spíše o východní část území, částečně střední a jižní část. Na západě, severozápadě až severu čekejme stále méně srážek. Během týdne převládne méně oblačnosti a odpoledne se při oblačném počasí na konci týdne objeví místy přeháňky a bouřky.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C, po polovině týdne 19 až 14°C
  • Nejvyšší teplota: 18 až 23°C, při trvalých srážkách kolem 15°C, v závěru týdne 24 až 30°C a místy 33°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 2045mm, místy 60mm a na západě kolem 1015mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Zvlněné frontální rozhraní udržující se východě od nás určí počasí v ČR v první polovině týdne. Pronikne k nám chladnější vzduch od severozápadu. Po polovině týdne očekáváme prosazující se vliv vyššího tlaku vzduchu postupně s přílivem teplého až velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Tento přetrvá pravděpodobně do přelomu týdnů. Srážky z konec předchozího a počátku tohoto předpovědního týdne zejména místy doplní jejich deficit z předchozích týdnů. Vysoká teplota a sluneční svit ke konci týdne samozřejmě opět zvýší výpar. V místech s nižšími srážkami sucho přetrvá.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden s grafickým přehledem průběhu počasí a doprovodnou textovou předpovědí na dalších sedm dní. Předpovědní modelové mapy můžete sledovat například na stránce Pivotaweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality