Výhled srážek

()

Střednědobé předpovědi meteorologického prvku atmosférické srážky různého druhu v různých výškách – výhled srážek. Stránka rozšiřuje krátkodobé prognózy spadu atmosférických srážek. Rozcestník těchto předpovědí najdete na stránce Střednědobé předpovědi. Tyto mapy poté navazují na Dlouhodobé předpovědi, kde jsou uvedeny mapy modelových prognóz základních prvků na dlouho dopředu.

Níže jsou prezentovány výstupové mapy s předpovědí srážek na 3 hodiny i akumulací srážek za celé předpovědní období. Stránka obsahuje též mapy s předpovědí spadu sněhových srážek a výšky celkové sněhové pokrývky. Ve střednědobém horizontu předpovídají jen základní globální numerické modely. Prezentovány jsou zde map zejména numerických modelů GFS, GEM, případně ARPEGE. Výstupy z aktuálního dne ukazují vždy předpověď na shodný termín (uvedeno nad mapami). Výstup z 00 UTC je noční (k dispozici ráno) a v výstup z 12 UTC je polední (k dispozici k večeru). Večer lze tedy vždy porovnat předpovědi modelů podle dvou základních výstupů daného dne na uvedený termín předpovědi. Podrobný návod na interpretaci a využití předpovědi tohoto prvku, včetně informací o modelech, najdete na konci stránky.


VÝHLED ATMOSFÉRICKÝCH SRÁŽEK NA DELŠÍ OBDOBÍ

Níže najdete mapy numerických modelů s předpovědí spadu atmosférických srážek za různá časová období. Na mapách je též znázorněn druh srážek. Součástí jsou také mapy se spadem sněhových srážek a celkové sněhové pokrývky na povrchu. Jde o modely, které na střednědobý horizont předpovídají či předpovídají konkrétní parametr (například druh srážek není u všech modelů). Předpověď některých modelů končí dříve, což je případně uvedeno v poznámce mezi mapami.

> Krátkodobé prognózy (do 72 hodin) atmosférických srážek najdete na stránce: Předpověď srážek.

Atmosférické srážky a jejich druh za 3 hodiny

Základní předpovědí je u srážek jejich průběh v čase. Atmosférické srážky různého druhu ovlivňují běžný pohyb venku a mnohé aktivity. Některé druhy nebo intenzity mohou být i nebezpečné. Poskytnuty jsou mapy s úhrnem srážek za poslední 3 hodin k danému termínu. Některé modely předpovídají i druh srážek (viz vysvětlivky). Na delší dobu dopředu jsou ovšem tyto prognózy značně nespolehlivé. Proto jsou tyto mapy poskytnuty pouze na několik málo dalších dnů. Dále jsou uvedeny na delší dobu dopředu akumulace srážek.

Atmosférické srážky a jejich druh za 3h: GFS, Za 3 dny v 6:00

GEM: Za 3 dny v 6:00

ICON: Za 3 dny v 6:00

ARPEGE: Za 3 dny v 6:00

GFS: Za 3 dny ve 12:00

GEM: Za 3 dny ve 12:00

ICON: Za 3 dny ve 12:00

ARPEGE: Za 3 dny ve 12:00

GFS: Za 3 dny v 18:00

GEM: Za 3 dny v 18:00

ICON: Za 3 dny v 18:00

ARPEGE: Za 3 dny v 18:00

GFS: Za 4 dny v 0:00

GEM: Za 4 dny v 0:00

ICON: Za 4 dny v 0:00

ARPEGE: Za 4 dny v 0:00

Pozn.: Zde končí předpověď modelu ARPEGE.

GFS: Za 4 dny ve 12:00

GEM: Za 4 dny ve 12:00

ICON: Za 4 dny ve 12:00

GFS: Za 5 dní v 0:00

GEM: Za 5 dní v 0:00

ICON: Za 5 dní v 0:00

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Výhled srážek
Hodnocení
51star1star1star1star1star