Hydrologická situace je většinou dobrá

Hodnocení článku

Hodnocení článkuPo srážkově velkém přídělu z minulého týdne se hydrologická situace v ČR významně zlepšila. V oblastech, které nevykazovaly nízké vodnosti a nasycení území až příliš. Tam byly po několik dnů četné povodňové průtoky, včetně překročení nejvyšších stavů – ohrožení. Hydrologická situace je většinou dobrá. Slovo většinou ovšem naznačuje, že stále máme i opačnou situaci. Výjimkou je stále zejména severozápad Čech, kde jsou vodnosti nižší a vodní kapacitě v půdě též. Více srážek je totiž dlouhodobě stále na východě země, dále na jihu a případně částečně v centru republiky. O posledních srážkách píšeme v článku Spadlo až přes 120mm srážek za den. V ČR obecně spadlo 603% srážkového normálu týdne 12. až 18. října. Obrácený hydrologický průběh, nejvyšší vodnosti na podzim… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Na Moravě spadlo téměř 90mm srážek

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVydatný déšť, který se očekával nakonec na severovýchodě a východě země, přinesl až extrémní srážkové úhrny. Na Moravě spadlo téměř 90mm srážek. Nejvyšší úhrny srážek byly zaznamenány na návětří hor a to Jeseníků a Beskyd. Významnější srážky zaznamenala i Vysočina, Orlické hory a jihovýchodní Čechy (obr. 1). Nejvíce srážek spadlo v oblasti Jeseníků a to téměř 90mm. V ostatních oblastech se pohybovaly úhrny od 30 do 60mm nejčastěji. Jednalo se o hlavní srážky tohoto týdne a podstatnou část zářijových srážek, alespoň tedy na východě našeho území. Tam je shodou okolností vyšší nasycení již dlouhodobě a to od červnových vydatných srážek. Proto některé toky na vydatné srážky reagovaly vzestupy na nízké, ojediněle vyšší povodňové stupně. Tedy na 1.SPA a ojediněle… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Hydrologická situace 14.7.2020

Hodnocení článku

Hodnocení článkuHydrologická situace v ČR k datu 14.7.2020. Dosavadní vývoj a aktuální stav faktorů ovlivňujících hydrologický stav. Stručně očekávaný stav dle vývoje meteorologické situace v blízké budoucnosti. Naposledy byl vydán článek o hydrologické situaci v ČR dne 11.6.2020. Dosavadní vývoj Po srážkách během června a na počátku července došlo k zásadnímu zlepšení vlhkosti půdy i hydrologické situace. místy došlo ke zlepšení stavu podzemních vod. Využitelná vodní kapacita se významně zvýšila zejména v oblastech zasažených až extrémními srážkami. Šlo o kombinaci prudkých srážek bouřkového charakteru a následně trvalých a intenzivních srážek. Významně se zlepšily vodnosti na SV/V Moravy, ve Slezsku, na jihovýchodě a východě Čech, Vysočině, částečně pak na východě středních Čech a na jihu či částečně jihozápadě Čech. Poslední týdny… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Sucho v ČR se zmírnilo, zažehnalo jen někde

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVydatné srážky, které začaly již během května mají pozitivní dopad. Byť se objevily až extrémní srážky schopné ničit, tak situaci se suchem rozhodně zlepšily. Zejména srážky spadlé v posledních dnech značně nasytily území a přinesly i významné odtoky vody  výskytem povodňové situace. Nejprve se jednalo o přívalové srážky konvekčního charakteru, poté o trvalý déšť. Sucho v ČR se zmírnilo, zažehnalo se ale jen někde. A to v oblastech se spadem vydatných srážek vícekrát po sobě. Stále tu jsou místa, kde spadlo srážky méně. Na deficit posledních měsíců a let to tam zatím nestačí. Sucho je stále na západě středních Čech, na severozápadě Čech a na jihu Moravy Obr. 1 Využitelná vodní kapacita v půdě do 20cm hloubky k 23.6.2020,… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek