Meteogramy

Stránka rozšiřuje souhrnné prognózy a také prognózy pomocí map numerických modelů pro širší území a nabízí výstupové grafy pro konkrétní místa v ČR na nejbližší hodiny až dny. Níže jsou prezentovány předpovědní grafy pro konkrétní místo v ČR zvané meteogramy, na 2-3 dny až 10 dní od termínu sestavení prognózy. Uvedeny jsou různé druhy meteogramů, od meteogramů základního globálního modelu GFS, regionálního modelu Aladin zpracované serverem Meteoblue až po speciální letecké meteogramy od Flymet pro hlavní letiště v ČR. Na této stránce na stránce najdete meteogramy pro větší města po celé ČR.

VYUŽITELNOST METEOGRAMŮ

Pokud vás zajímá vývoj počasí pro konkrétní místo nebo místa v čase v budoucnu, určitě je dobré zvolit meteogram pro toto místo od určitého předpovědního modelu. Přesnější předpověď pro konkrétní místo poskytne meteogram regionálního modelu, ale určitě není od věci podívat se i na meteogram modelu globálního. Meteogram poskytne předpokládaný vývoj počasí v čase v dané lokalitě dle předpovědi modelu ke konkrétnímu výstupu tohoto modelu (např. k 00 UTC).

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny.

Graf je zobrazen vždy k aktuálně dostupnému výstupu a to buď z 00 UTC (dostupné kolem 7. hodiny ráno), 06 UTC (dostupné kolem 12. hodiny), z 12 UTC (dostupné kolem 18. – 19. hodiny) a z 18 UTC (nejméně využívaný, dostupné kolem 24. hodiny). Při platnosti letního času SELČ jsou prognózy k dispozici později než v zimním období s platností času SEČ. Některé meteogramy jsou aktualizovány mnohem častěji, tedy průběžně. Některé ale naopak méně často, např. jednou denně.

Meteogramy

Následující meteogramy různých předpovědních modelů poskytují předpověď počasí pro konkrétní větší města v ČR na následující hodiny až několik málo dní dopředu až maximálně na 10 dní dopředu. Zpravidla jsou aktualizovány čtyřikrát denně, některé průběžně. Pro každé větší město jsou uvedeny různé druhy meteogramů od různých numerických modelů, jejichž data zpravidla také graficky zpracovány jinými servery. V grafech je zpravidla uvedeno: předpověď pokrytí oblohy oblačností, výskyt atmosférických srážek, vývoj teploty a vlhkosti vzduchu, vývoj tlaku vzduchu a směr a rychlost větru tak, jak je tomu v případě modelových map. Meteogramy shrnutí předpověď základních meteorologických prvků v čase pro jednu lokalitu.

Meteogram Praha

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM
Meteogram
METEOGRAM FLYMET (RUZYNĚ)

Meteogram Brno

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Ostrava

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Plzeň

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET (LÍNĚ)

Meteogram Karlovy Vary

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram České Budějovice

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Ústí nad Labem

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Liberec

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Jihlava

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Hradec Králové

MODEL GFS
MODEL METEOCENTRUM
Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Pardubice

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Olomouc

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Zlín

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET (OTROKOVICE)

Ensembly

Ensemblové (čtěte ansámblové, zkr. obecně ENS) předpovědi jsou předpovědi nejzákladnějších meteorologických prvků (teploty a to v hladině 850hPa – cca 1.5km a atmosférických srážek za 6 hodin v mm) v podobě grafu pro konkrétní lokalitu, na němž jsou zobrazeny různé varianty vývoje – tzv. běhy daného modelu. Tyto druhy prognóz jsou k dispozici zejména u modelu GFS a dále u modelu GEM. Více o numerických modelech se dozvíte na konci této stránky nebo na patřičné stránce. Zde jsou prezentovány ansámblové prognózy modelu GFS pro různé lokality v ČR. Grafy jsou aktualizovány pro všechny výstupy modelu, tedy v 00, 06, 12 a 18 hodin světového času. Model předpovídá v hrubším rozlišení a nelze tak prognózy vztahovat ke jednotlivým městům, což zcela přesně nelze ani v případě výše uvedených meteogramů. Předpověď tak v zásadě platí pro větší lokalitu.

U těchto prognóz je názorně vidět, jak se s přibývajícím časem od sestavení prognózy (výstupu modelu) jednotlivé běhy (varianty) rozcházejí, přičemž je v předpovědi určen vždy teplotní a srážkový průměr z daného výstupu (bílá silná čára). Červená silná čára ukazuje dlouhodobý normál teploty v 850hPa, podle čehož poznáme kdy nastaně teplotně nadnormální, podnormální období a kdy se bude teplota udržovat kolem dlouhodobého normálu. Toto lze přenést poté i na teplotu ve 2 metrech nad povrchem, tedy na standardní, pro nás zásadní teplotu vzduchu. 

MODEL GFS

Západní Čechy

Jihozápadní Čechy

Severozápadní a severní Čechy

Střední Čechy

Jižní Čechy

Východní a severovýchodní Čechy

Severní a severovýchodní Morava

Jižní Morava

Východní Morava a Slezsko

Ensembly modelu GEM najdete pro vybraná města najdete v různé grafické podobě například na stránce www.wetterzentrale.de.

O meteogramech

Výše jsou zobrazeny jednak meteogramy dle různých modelů v různém zpracování. Jde o meteogramy globálního modelu GFS na 10 dní dopředu s aktualizací s každým výstupem čtyřikrát denně, v 00, 06, 12 a 18 UTC shodně jako modelové mapy. Druhý meteogram na dva dny dopředu je zpracován serverem Meteocentrum s aktualizací každou hodinu. Třetí uvedený je doplňkový pro letiště vybraných měst či jejich okolí ze serveru Flymet Meteopress a je aktualizován jednou denně, zní vždy na aktuální den. Tyto ukazují konečnou předpověď daných modelů, průměr jejich běhů.

O ensemblech

Dále jsou zobrazeny ensembly modelu GFS a to na 15 dní dopředu (celé období předpovědi modelu), které ukazují různé varianty vývoje počasí v podobě základních meteorologických prvků a to teploty v hladině 850hPa a atmosférických srážek v 6 hodinovém kroku. Vyznačen je průměr daného výstupu i dlouhodobý průměr teploty vzduchu v uvedené hladině. Na této metodě jsou založeny též předpovědi indexů NAO a AO, prezentované na stránce Střednědobé předpovědi. Další informace jsou uvedeny v úvodu prezentace ansámblů, výše.

Další meteogramy

Výstupy z numerických modelů zpracované do formy grafů, tzv. meteogramů je možné nalézt v dnešní době na mnoha webových prezentacích. Doporučit můžeme zejména přímo meteogramy od ČHMÚ, které jsou zaměřeny na různé lokality pouze v ČR, dále známé meteogramy Yr.no (využívá je i server Ifrog) Meteogramy Meteoblue, Freemeteo či Meteoskop a dost známý Medard jako samotný model či podobné. Meteogramy poskytuje i SHMÚ nebo jiné zahraniční servery pro svá území.

Každá stránka nabízí jinou vizualizaci těchto grafů, byť data v nich použitá mohou pocházet z téhož modelu. Základ dat v každém meteogramu je vždy v některém z předpovědních modelů, ať už globálních (zpravidla na více dní dopředu pro širší oblast) nebo regionálních (zpravidla na 2-4 dny dopředu pro menší oblast).

Předpovědní mapy jednotlivých prvků na kratší i delší dobu dopředu jsou k dispozici na stránkách:

Použité zdroje

WETTERZENTRALE. Top Karten. Diagrame. www.wetterzentrale.de

METEOCENTRUM. Předpověď pro města. Meteogram. www.meteocentrum.cz

FLYMET. Meteopress. www.flymet.meteopress.cz

0 0 hlasů
Article Rating
Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: