Meteogramy

()

Stránka rozšiřuje souhrnné prognózy a také prognózy pomocí map numerických modelů pro širší území a nabízí výstupové grafy pro konkrétní místa v ČR na nejbližší hodiny až dny. Níže jsou prezentovány předpovědní grafy pro konkrétní místo v ČR zvané meteogramy, na 2-3 dny až 10 dní od termínu sestavení prognózy. Uvedeny jsou různé druhy meteogramů, od meteogramů základního globálního modelu GFS, regionálního modelu Aladin zpracované serverem Meteoblue až po speciální letecké meteogramy od Flymet pro hlavní letiště v ČR. Na této stránce na stránce najdete meteogramy pro větší města po celé ČR.

VYUŽITELNOST METEOGRAMŮ

Pokud vás zajímá vývoj počasí pro konkrétní místo nebo místa v čase v budoucnu, určitě je dobré zvolit meteogram pro toto místo od určitého předpovědního modelu. Přesnější předpověď pro konkrétní místo poskytne meteogram regionálního modelu, ale určitě není od věci podívat se i na meteogram modelu globálního. Meteogram poskytne předpokládaný vývoj počasí v čase v dané lokalitě dle předpovědi modelu ke konkrétnímu výstupu tohoto modelu (např. k 00 UTC).

UTC = světový čas běžně používaný při prezentaci meteorologických dat. V našich podmínkách znamená SEČ = UTC + 1 hodina a SELČ = UTC + 2 hodiny.

Graf je zobrazen vždy k aktuálně dostupnému výstupu a to buď z 00 UTC (dostupné kolem 7. hodiny ráno), 06 UTC (dostupné kolem 12. hodiny), z 12 UTC (dostupné kolem 18. – 19. hodiny) a z 18 UTC (nejméně využívaný, dostupné kolem 24. hodiny). Při platnosti letního času SELČ jsou prognózy k dispozici později než v zimním období s platností času SEČ. Některé meteogramy jsou aktualizovány mnohem častěji, tedy průběžně. Některé ale naopak méně často, např. jednou denně.

Meteogramy

Následující meteogramy různých předpovědních modelů poskytují předpověď počasí pro konkrétní větší města v ČR na následující hodiny až několik málo dní dopředu až maximálně na 10 dní dopředu. Zpravidla jsou aktualizovány čtyřikrát denně, některé průběžně. Pro každé větší město jsou uvedeny různé druhy meteogramů od různých numerických modelů, jejichž data zpravidla také graficky zpracovány jinými servery. V grafech je zpravidla uvedeno: předpověď pokrytí oblohy oblačností, výskyt atmosférických srážek, vývoj teploty a vlhkosti vzduchu, vývoj tlaku vzduchu a směr a rychlost větru tak, jak je tomu v případě modelových map. Meteogramy shrnutí předpověď základních meteorologických prvků v čase pro jednu lokalitu.

Meteogram Praha

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM
Meteogram
METEOGRAM FLYMET (RUZYNĚ)

Meteogram Brno

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram Ostrava

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:

METEOGRAM FLYMET

Meteogram Plzeň

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET (LÍNĚ)

Meteogram Karlovy Vary

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Meteogram České Budějovice

MODEL GFS

MODEL METEOCENTRUM

Meteogram pro místo:
METEOGRAM FLYMET

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí
Datum
Název položky
Meteogramy
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář