Předpověď teplotyPrognózy počasí

Silný mráz poleví během středy

Hodnocení článku

Silný mráz poleví během středy, poté dojde k mírnému oteplení. To pocítíme hlavně v nížinách, kde teplota vystoupí přes den krátce slabě nad nulu. Vyplývá to modelových prognóz na další dny, které lze na toto období již brát jako spolehlivé. to ovšem nelze konstatovat o úplném konci tohoto týdne či dokonce začátku toho dalšího týdne. Tam nelze vývoj teploty a celkové synoptické situace nad Evropou zatím nijak přesně modelovat. Tlaková výše přinese v dalších dvou dnech vyjasnění a s tím zesílení nočního mrazu, zejména při výskytu sněhové pokrývky.

Příliv mrazivého vzduchu dnes sílí a ten je samozřejmě hlavním “hnacím motorem” intenzity mrazu. Silný mráz se vyskytne na celém území také po celý zítřek a noc na středu. Středeční odpolední maxima teploty už se přiblíží nule. Zatím by nad ni ale vystoupit neměla. Takovou teplotu můžeme čekat poté ve druhé polovině týdne. Poté modely zatím předpokládají opětovné ochlazení a zřejmě se objeví i silný mráz.

Silný mráz poleví během středy, velké oteplení ale nenastane

Dnes a zítra čekejme největší denní mráz, kdy maxima teploty vystoupí nejčastěji na -9 až -3°C. Najdou se tak místa, kde se přeci jen trochu “oteplí”, ale také budou místa, kde zůstane mráz hodně silný celý den. Místy se očekávají v těchto dnech ve stabilním vzduchu za vlivu mohutné tlakové výše mrznoucí mlhy. Ty mohou tvořit námrazu mimo jiné na neošetřených površích. Nejsilnější noční mráz nás čeká zítra a ve středu v noci a ráno, kdy teplota klesne nejčastěji na -11 až -15°C, na sněhové pokrývce to může být i nižší teplota. Silný mráz poleví během středy, kdy se přes den oteplí a maxima teploty vzduchu se přiblíží bodu mrazu. Spíše méně oblačnosti ještě ovlivní mráz v noci na čtvrtek, ale nepůjde už o tak silný mráz. A další dny přinesou nikoli silný mráz v noci a teplotu kolem bod mazu v denních maximech, tj. odpoledne.

Silný mráz poleví během středy. Vývoj NAO indexu ve dnech kolem poloviny ledna 2024.

Obr. 1 Předpověď NAO indexu (Severoatlantická oscilace) na dny kolem poloviny ledna, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

NAO index (obr. 1), který ukazuje pravděpodobnost a míru výskytu západní cirkulace (tzv. severoatlantické oscilace) s výrazným vlivem na počasí ve střední Evropě bude záporný. To znamená neaktivitu nebo velmi nízkou aktivitu západního přenosu vzduchových hmot. Z toho plyne, že má právě možnost se prosadit jiný typ cirkulace. Tím bývá v zimním období právě severní až severovýchodní proudění přinášející velmi studený až původem arktický vzduch a zpravidla také suchý nebo sušší vzduch. Proto další dny také přinesou o poznání méně srážek než minulé týdny v západní cirkulaci. Tam, kde sníh nenapadl před začátkem mrazu, tak nyní nenapadne. Místní srážky, spíše však zatím nevýrazné, se očekávají od konce tohoto týdne.

To je přesně situace, ve které se ocitá nyní střední Evropa a bude tomu tak i v dalších dnech. Další vývoj NAO indexu není tak jistý, i když se jednotlivé varianty shodují na jeho vzestupu směrem k nule (zatím) a to déle po polovině měsíce. To období, kdy by mělo být západní proudění prakticky vyřazeno “ze hry” ohledně vývoje počasí v centru Evropy bude poměrně dlouhé. Zhruba tak dlouhé jako období, v němž byl NAO index kladný. Tj. přibližně od 10. – 11. prosince do konce roku 2023. Nutno dodat, že delší trvání v podobě odmlčení se západní cirkulace není v našem klimatu časté. Dochází zde k neustálému střídání, byť do vývoje mohou zasáhnout i jiné klimatické jevy s poměrně výrazně plošným vlivem.