Bude na horách sněžit?

Hodnocení článku

Bude na horách sněžit? Citelné ochlazení, kdy první snížení teploty vzduchu i ve spojení s deštivým počasím zažíváme dnes, bude pokračovat. Maxima teploty vzduchu se udrží nyní spíše do 20°C, ale o víkendu se ještě sníží. Jak už avizujeme ve výhledu z minulého týdne, tak konec tohoto týdne i začátek toho dalšího přinesou podzimní počasí. Teplota vzduch se ještě sníží a dosáhne maximálně 15°C, při srážkové činnosti trvající delší dobu se udrží jen mírně nad 10°C. Noční minima klesnou k 5°C, při delším vyjasnění pak i níže a ojediněle se mohou objevit přízemní mrazíky. Odpovědí na otázku, zda se objeví na horách první sněžení nadcházející chladné části roku může tedy znít ano?

Konec léta a konec sucha

Začíná více pršet a to hlavně více plošně při nižší teplotě vzduchu. To můžeme označit za dobrou půdu pro zažehnání sucha. Ano, některé oblasti mají srážek dostatek či mírně nadbytek. Stále jsou tu oblasti s jejich významnějším nedostatkem. Ten by měl být minimálně částečně vyrovnán právě významnějšími srážkami tohoto týdne při snižující se teplotě. Srážky zasáhnou i místa, ve kterých v posledních týdnech pršelo spíše sporadicky. Na závěr týdne a začátek toho dalšího můžeme očekávat další srážkovou činnost a jak už uvádíme v úvodu tohoto textu, tak i ještě nižší teplotu vzduchu. Léto skutečně skočilo i co do charakteristického charakteru počasí. Teď zůstává otázkou, zda nás čeká léto tzv. babí na konci září.

Bude na horách sněžit? Předpověď výšky hranice sněžení na 18.9.2022.

Obr. 1 Výška hranice sněžení předpovídaná na neděli 18.9.2022, zdroj: wetter3.de

Na území ČR pronikne během víkendu od severu studený vzduch. Teplota vzduchu se významněji sníží a v nejvyšších polohách se krátce objeví smíšené či případně sněhové srážky. Takové srážky lze čekat v těchto nadmořských výškách i na počátku dalšího týdne. Maxima teploty vzduchu mimo hory můžeme čekat nízko, zejména při výskytu četnější srážkové činnosti.

Maxima teploty vzduchu na další dny:

Čt 15.9.: 17 až 21°C

Pá 16.9.: 15 až 19°C

So 17.9.: 11 až 15°C

Ne 18.9.: 9 až 13°C, při počasí bez srážek 16°C

Po 19.9.: 11 až 15°C

Út 20.9.: 11 až 15°C

V nejvyšších horských polohách s tedy na přelomu týdnů vyskytne první sněžení nadcházející chladné části roku. A to ještě před začátkem astronomického podzimu. Brzký výskyt takto chladného počasí všem nic neznamená. Neznamená to, že se nemůže odehrát babí léto na konci září a počátku října s 20°C nebo i vyšší teplotou. Neznamená to rozhodně ani to, že by začala brzy zima.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality