Předpověď srážekPrognózy počasí

Bude na horách sněžit?

Hodnocení článku

Bude na horách sněžit? Citelné ochlazení, kdy první snížení teploty vzduchu i ve spojení s deštivým počasím zažíváme dnes, bude pokračovat. Maxima teploty vzduchu se udrží nyní spíše do 20°C, ale o víkendu se ještě sníží. Jak už avizujeme ve výhledu z minulého týdne, tak konec tohoto týdne i začátek toho dalšího přinesou podzimní počasí. Teplota vzduch se ještě sníží a dosáhne maximálně 15°C, při srážkové činnosti trvající delší dobu se udrží jen mírně nad 10°C. Noční minima klesnou k 5°C, při delším vyjasnění pak i níže a ojediněle se mohou objevit přízemní mrazíky. Odpovědí na otázku, zda se objeví na horách první sněžení nadcházející chladné části roku může tedy znít ano?

Konec léta a konec sucha, bude na horách sněžit?

Začíná více pršet a to hlavně více plošně při nižší teplotě vzduchu. To můžeme označit za dobrou půdu pro zažehnání sucha. Ano, některé oblasti mají srážek dostatek či mírně nadbytek. Stále jsou tu oblasti s jejich významnějším nedostatkem. Ten by měl být minimálně částečně vyrovnán právě významnějšími srážkami tohoto týdne při snižující se teplotě. Srážky zasáhnou i místa, ve kterých v posledních týdnech pršelo spíše sporadicky. Na závěr týdne a začátek toho dalšího můžeme očekávat další srážkovou činnost a jak už uvádíme v úvodu tohoto textu, tak i ještě nižší teplotu vzduchu. Léto skutečně skočilo i co do charakteristického charakteru počasí. Teď zůstává otázkou, zda nás čeká léto tzv. babí na konci září.

Bude na horách sněžit? Předpověď výšky hranice sněžení na 18.9.2022.

Obr. 1 Výška hranice sněžení předpovídaná na neděli 18.9.2022, zdroj: wetter3.de

Na území ČR pronikne během víkendu od severu studený vzduch. Teplota vzduchu se významněji sníží a v nejvyšších polohách se krátce objeví smíšené či případně sněhové srážky. Takové srážky lze čekat v těchto nadmořských výškách i na počátku dalšího týdne. Maxima teploty vzduchu mimo hory můžeme čekat nízko, zejména při výskytu četnější srážkové činnosti.

Maxima teploty vzduchu na další dny:

Čt 15.9.: 17 až 21°C

Pá 16.9.: 15 až 19°C

So 17.9.: 11 až 15°C

Ne 18.9.: 9 až 13°C, při počasí bez srážek 16°C

Po 19.9.: 11 až 15°C

Út 20.9.: 11 až 15°C

V nejvyšších horských polohách s tedy na přelomu týdnů vyskytne první sněžení nadcházející chladné části roku. A to ještě před začátkem astronomického podzimu. Brzký výskyt takto chladného počasí všem nic neznamená. Neznamená to, že se nemůže odehrát babí léto na konci září a počátku října s 20°C nebo i vyšší teplotou. Neznamená to rozhodně ani to, že by začala brzy zima.