Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí čekejme spíše zimní

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Počasí čekejme spíše zimní, od středních poloh trvale sněžením a sněhovou pokrývkou. V nižších polohách se očekává sněhová pokrývka spíše přechodně a hlavně slabá. Srážek totiž oproti přelomu roků a prvním dnů roku ubude. Srážky lze čekat hlavně na úplném počátku týdne, poté se objeví až k jeho konci. Převážně půjde o sněžení, ale ke konci týdne vlivem očekávaného slabého oteplení nutno počítat se srážkami smíšenými nebo i kapalnými minimálně v nižších a krátce i středních polohách.

Týden 10. až 16.1.2022

Počasí čekejme spíše zimní. Oblaky ve vlnách.

Předpověď

Studenější čekejme počasí do čtvrtka, v závěru týdne se slabě oteplí. To poznáme hlavně v noci. Vlivem místy zmenšené oblačnosti teplota klesne v noci zpočátku týdne na -5°C nebo i níže. Ke konci týdne se udrží v blízkosti nuly a maximálně slabě pod ní. Přes den čekáme teplotu kolem nuly nebo i slabě pod ní, hlavně v polovině týdne. Poté slabě nad nulou a to hlavně o víkendu. Srážek čekáme v tomto týdnu málo, objeví se hlavně zpočátku týdne a poté ke konci. Vydatnější budou od vyšších poloh. Během týdne se vytvoří místy mlhy, pozor často mrznoucí, nebo i nízká oblačnost. Tyto ovlivní teplotu vzduchu zejména během noci, kdy zmírní v dané lokalitě mráz.

Nakonec se uplatňuje spíše průměr z jednotlivých výstupů numerických modelů minulých dnů. Původně modely rozhodovaly mezi studeným až mrazivým prouděním. V takovém případě by se jednalo spíše o mrazivé počasí ve všech polohách. A mezi mírně větším oteplením (nikoli tak velkým jako na přelomu roků) v západní cirkulaci. V takovém případě by teplota krátce stoupala i k 7-8°C. Tento trend se tedy momentálně v posledních bězích modelů neuplatňuje.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -1 až -6°C, uprostřed týdne při vyjasnění -10°C, v závěru 2 až -3°C
  • Nejvyšší teplota: -3 až 3°C, v závěru 0 až 5°C
  • Průměrná teplota: -2 až 2°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 212mm/cm, hory ojediněle 1220cm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Počasí čekejme spíše zimní

Po přechodu okluzní fronty se nad centrální Evropu od severu rozšíří mohutnící tlaková výše. Následně se začne odsouvat do Evropy východní. Další mohutná anticyklona postoupí ze západní Evropy přes Británii a ovlivní i počasí u nás s přílivem studeného vzduchu po většinu týdne.

Vlhčí počasí vystřídá nyní sušší, ale také čekáme pokračování jeho studenějšího rázu. Teplota se udrží kolem normálu pro polovinu ledna. Případné srážky spadnou většinou ve formě sněhu, na konci týdne v nižších polohách i v kapalné formě. Sinější mráz očekávejme v polovině týdne za předpokladu vyjasnění. Modelové mapy nabízí například stránka tropicaltidbits.com.

TIP: Sledujte aktuální teplotu na naší stejnojmenné stránce.