Průměrný bude i říjen 2021

Hodnocení článku

Počasí se chová podle dlouhodobého normálu. A hodlá v tom spíše pokračovat, průměrný bude i říjen 2021 a to hlavně co do srážek. U teploty zaznamenáme větší výkyv, kdy počátek měsíce bude i významněji teplejší. To už nám ukazuje i aktuální podrobná předpověď. Poté se ochladí a teplota se dostane na normální hodnot pro aktuální období. Setrvat by na nich měla více méně celý měsíc. Průměrná teplota se stále snižuje a i ta očekávaná by měla vykázat právě tento trend. I když výhled počítá s tím, že pokles nebude tak významný jako v případě průměru. Takže se udrží mírně v horní hranici normálu. Po srážkové pauze z konce září začne průběžněji pršet. Spadne zhruba tolik srážek, kolik v říjnu spadnout v ČR jako celku má.

Noční mráz ve druhé polovině měsíce

Průměrný bude i říjen 2021. Odchylky teploty vzduchu od normálu podle modelu CFS.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu podle modelu CFS a jistota předpovědi, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Samozřejmě výhled nemůže postihnout veškeré výkyvy a tedy i extrémy jak teploty, tak srážek. Ale celkově by počasí nemělo nijak vybočovat z normálu. Jako celek se jeví říjen teplotně místy i nadprůměrný a to hlavně vlivem teplého počasí na začátku měsíce. Poté už se teplota sníží na hodnoty zcela obvyklé pro říjen a to končící první polovinu i následně druhou polovinu měsíce. Oblačné dny se srážkami samozřejmě vystřídají dny s menší oblastí. Nutno ale počítat s tím, že častěji se objeví ranní i dopolední mlhy, následně i nízká oblačnost. A ve druhé polovině měsíce už nemusí být tyto jen dopolední záležitostí, ale i celodenní. To je velmi známý průběh počasí v tuto roční dobu. Výskyt těchto jevů samozřejmě závisí na synoptické situaci. V případě cyklonálního počasí musíme počítat také s rychlejším větrem, včetně nárazů.

V tomto období se totiž začínají více přibližovat vnitrozemí střední Evropy hluboké cyklony postupující z Atlantiku. Větrnější počasí můžeme čekat již v prvních dnech října, zatím ovšem bez extrémních poryvů větru. Jejich výskyt opět závisí na konkrétním synoptickém vývoji.

Noční teplota se v první polovině měsíce zřejmě udrží nad nulou, poté už ale bude v případě vhodných podmínek klesat i slabě pod bod mrazu. Přízemní mrazíky se ale mohou objevit i v první polovině měsíce a stalo se tak už hned první den. V nejbližších dnech se přízemní mráz neočekává.

Model CFS slibuje teplotně nadprůměrné počasí, jistotu vykazuje ale prakticky nulovou (obr. 1). ČHMÚ v dlouhodobém výhledu do 24. října slibuje průměrné počasí nejen teplotně. Samozřejmě jistota předpovědi průběhu teploty a srážek na 3. a 4. týden je také nízká.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality