Průměrný bude i říjen 2021

Informační hodnota
Úprava
Zvláštní přínos
Celkové hodnocení článku

Počasí se chová podle dlouhodobého normálu. A hodlá v tom spíše pokračovat, průměrný bude i říjen 2021 a to hlavně co do srážek. U teploty zaznamenáme větší výkyv, kdy počátek měsíce bude i významněji teplejší. To už nám ukazuje i aktuální podrobná předpověď. Poté se ochladí a teplota se dostane na normální hodnot pro aktuální období. Setrvat by na nich měla více méně celý měsíc. Průměrná teplota se stále snižuje a i ta očekávaná by měla vykázat právě tento trend. I když výhled počítá s tím, že pokles nebude tak významný jako v případě průměru. Takže se udrží mírně v horní hranici normálu. Po srážkové pauze z konce září začne průběžněji pršet. Spadne zhruba tolik srážek, kolik v říjnu spadnout v ČR jako celku má.

Noční mráz ve druhé polovině měsíce

Průměrný bude i říjen 2021. Odchylky teploty vzduchu od normálu podle modelu CFS.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu podle modelu CFS a jistota předpovědi, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Samozřejmě výhled nemůže postihnout veškeré výkyvy a tedy i extrémy jak teploty, tak srážek. Ale celkově by počasí nemělo nijak vybočovat z normálu. Jako celek se jeví říjen teplotně místy i nadprůměrný a to hlavně vlivem teplého počasí na začátku měsíce. Poté už se teplota sníží na hodnoty zcela obvyklé pro říjen a to končící první polovinu i následně druhou polovinu měsíce. Oblačné dny se srážkami samozřejmě vystřídají dny s menší oblastí. Nutno ale počítat s tím, že častěji se objeví ranní i dopolední mlhy, následně i nízká oblačnost. A ve druhé polovině měsíce už nemusí být tyto jen dopolední záležitostí, ale i celodenní. To je velmi známý průběh počasí v tuto roční dobu. Výskyt těchto jevů samozřejmě závisí na synoptické situaci. V případě cyklonálního počasí musíme počítat také s rychlejším větrem, včetně nárazů.

V tomto období se totiž začínají více přibližovat vnitrozemí střední Evropy hluboké cyklony postupující z Atlantiku. Větrnější počasí můžeme čekat již v prvních dnech října, zatím ovšem bez extrémních poryvů větru. Jejich výskyt opět závisí na konkrétním synoptickém vývoji.

Noční teplota se v první polovině měsíce zřejmě udrží nad nulou, poté už ale bude v případě vhodných podmínek klesat i slabě pod bod mrazu. Přízemní mrazíky se ale mohou objevit i v první polovině měsíce a stalo se tak už hned první den. V nejbližších dnech se přízemní mráz neočekává.

Model CFS slibuje teplotně nadprůměrné počasí, jistotu vykazuje ale prakticky nulovou (obr. 1). ČHMÚ v dlouhodobém výhledu do 24. října slibuje průměrné počasí nejen teplotně. Samozřejmě jistota předpovědi průběhu teploty a srážek na 3. a 4. týden je také nízká.

Shrnutí článku
Průměrný bude i říjen 2021
Název
Průměrný bude i říjen 2021
Popis
Průměrný bude i říjen 2021. Měsíční výhled průběhu počasí a zejména odchylek hodnot základních klimatických prvků od normálu.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 825 příspěvků Zobrazit všechny články od Meteo Aktuality