Předpověď teplotyPrognózy počasí

Vrátí se západní cirkulace a zima skončí?

Hodnocení článku

Vrátí se západní cirkulace a zima skončí, ukazují modelové prognózy. I když jistota předpovědi vývoje teploty není na více dní dopředu nijak vysoká. Každopádně klimatické ukazatele slibují, že studené počasí skutečně nebude mít dlouhé trvání. Index Severoatlantické oscilace by se měl nyní zvyšovat a v polovině měsíce dosáhnout kladných hodnot. To značí postupný návrat západní cirkulace a přenosu vzduchových hmot. Tedy teplejšího a také opět vlhčího vzduchu. Na konci tohoto týdne dojde k zeslabení současného mrazu. Teplota vzduchu začne vystupovat mimo vyšší polohy přes den nad nulu. A další oteplení nás čeká právě příští týden, kdy by se mělo plně prosadit západní proudění. Jistota předpovědi je opravdu nízká, ale zatím vše nasvědčuje této variantě vývoje.

Vrátí se západní cirkulace a s ní teplé počasí a častější srážky? To zatím není jisté

Vrátí se západní cirkulace. Ensemble modelu GFS na dny kolem poloviny ledna 2024.

Obr. 1 ensemble modelu GFS v podobě očekávaného vývoje průměrné teploty ve výšce 1 500m a srážek na dny kolem poloviny ledna, zdroj: wetterzentrale.de

Oblačnost západního proudění by k nám měla postoupit plně příští týden a přinese častější srážky. Do té doby čekejme občas i slunečné počasí, avšak místy s výskytem mlh, i mrznoucích. Počasí je aktuálně v ČR inverzní, teplota vzduchu dosahuje přes den na horách o poznání vyšších hodnot než v nížinách. Teplotní inverzi přeruší ve čtvrtek od severu postupující frontální vlna spojená s nízkým tlakem vzduchu. Poté se obnoví vliv tlakové výše a inverzní počasí. Od konce týdne nastane ovšem pravděpodobně definitivní změna a návrat západní cirkulace. Tomuto vývoji napovídá očekávaný vývoj hodnot NAO indexu, který ukazuje aktivitu západního proudění i vývoj arktické oscilace (AO index) ukazující intenzitu arktického proudění. Indexy nyní stoupají a míří směrem k nule.

Tyto podmínky určitě nelze spojit se zimním rázem počasí v centru Evropy. Pakliže se potvrdí tento vývoj, určitě můžeme čekat prognózu počasí ve smyslu plného návratu jeho původního rázu. Tedy rázu při výskytu západního přenosu vzduchových hmot v podobě teplejšího a vlhčího počasí. Nyní je však jisté zeslabení mrazu a následně jeho skončení mimo vyšší a horské polohy co se týče denní teploty. V noci lze čekat mírný mráz zatím i nadále. V případě prosazení se západního proudění naplno by však nastala podobná situace jako tomu bylo přes Vánoce a na počátku roku, kdy nemrzlo ani v nočních hodinách a to nejen v nížinách.