Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 2. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 2. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Týden nás čeká zcela opačný oproti minulému. Suchý a mrazivý, tak lze velmi stručně ale zároveň výstižně popsat počasí v celém týdnu. Sluneční počasí se čeká kolem jeho poloviny, v závěru už přibude oblaků. Samozřejmě se objeví nebezpečné mrznoucí mlhy tvořící jednak námrazu a jednak snižující dohlednost. Sněhová pokrývka se čeká vedle hor na jihu a severovýchodě země po srážkách z konce minulého týdne.

Počasí na 2. týden 2024. Ledové jevy na přepadu vody z rybníka.

Týden: 8. až 14.1.2024

Předpověď

Zimní ráz počasí čeká v týdne všechny polohy a do poloviny týdne půjde o silný mráz, nejen v nočních hodinách. V nižších polohách však bude většinou chybět sněhová pokrývka a půjde o tzv. holomráz. Ten není pro vegetaci bohužel příznivý. Srážková činnost se očekává spíše až na přelomu týdnů a zatím lokální, nikoli plošná jako tomu bylo v týdnech předchozích. Slunečno až na výše zmíněné nebezpečné místní mrznoucí mlhy se očekává od úterý na většině území. V závěru týdne přibude oblačnosti a místy se objeví stále převážně sněhové přeháňky, na horách sněžení. Teplota vzduchu se zvýší, mráz zeslábne v polovině týdne. Zásadní oteplení ale nečekejme, v maximech se očekává teplota v nížinách kolem nuly. Předběžně lze tvrdit, že poté by měl mráz opět zesilovat, jak moc se ukáže během týdne.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -7 až -13°C, na sněhu -17°C, po polovině týdne -1 až -7°C, jen místy -11°C
  • Nejvyšší teplota: -9 až 3°C, po polovině týdne -3 až 3°C
  • Průměrná teplota: -3 až -6°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 5cm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace

Mohutná anticyklona se přesune ze severní do střední Evropy a plně určí počasí u nás a v okolí. Od severu až severovýchodu zesiluje v této anticykloně příliv mrazivého vzduchu. Zejména po polovině týdne bude uvedená tlaková výše slábnout, s tím i přísun mrazivého vzduchu. Další anticyklona se bude udržovat nad Británií až postupně nad severním Atlantikem mezi britskými ostrovy a Islandem. Do centra Evropy bude zasahovat svým výběžkem. V závěru týdne možná ovlivní počasí u nás první frontální vlna. nízký tlak vzduchu se soustředí postupně do severovýchodní části Evropy.

Závěr: Počasí na 2. týden 2024

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty přímo dle různých numerických modelů. Informace o počasí lze sledovat například na webu wetteronline.de.

Týden přinese jednoznačně definitivní uklidnění povodňové situace, průtoky toků se vrátí na normální hodnoty. Nejdéle to potrvá na dolních tocích velkých řek a pod většími přehradami. Počasí čekáme zimní, mráz i silný a k tomu v anticyklonální situaci vznik mrznoucích mlh. Ty mohou působit námrazu vedle vegetace také na silnicích a chodnících. Zpočátku týdne na východě sníží pocitovou teplotu silný vítr s nárazy. Mráz tam bude velmi špatně snesitelný.