První významnější bouřky sezóny 2021

()

Dnes se objeví první významnější bouřky sezóny 2021. Nějakou bouřkovou činnost máme již za sebou, ale stále byly významnější bouřky spíše ojedinělé. Bouřkám se v posledních týdnech nedařilo vlivem nízké teploty vzduchu. Vznikaly jen v západním proudění slabé bouřky. Posední významné bouřky se odehrály ojediněle na začátku května, kdy bylo počasí krátce letní až tropické. Nyní lze čekat v brázdě nízkého tlaku vzduchu vznik lokálních bouřek. Ty mohou být i silnější a přinést prudké srážky s vysokými úhrny. V neděli vzniknou bouřky jen na jihu, jihozápadě a západě Čech.

V bouřkách spadne i 30mm srážek, ojediněle více

První významnější bouřky sezóny 2021. CAPE a Lifted index na 5.6.2021.

Obr. 1 Předpověď CAPE a Lifted indexu na 5.6.2021 17 SELČ, zdroj: wetter3.de

Bouřky budou v sobotu i intenzivní, přinesou hlavně přívalové srážky. Bouřková činnost se objeví během dne a to hlavně v průběhu odpoledne a večera. V noci na neděli budou bouřky ustávat. Jaké hodnoty základních prvků důležitých pro vznik bouřek se očekávají?

Energie dostupná pro konvekční činnost CAPE dosáhne hodnot místy i 1100 až 1200 J/Kg, což je dostačující hodnota pro slabé až mírné bouřky. Index stability lze čekat na hodnotách -2 K až místy -3 K, což jsou též dostačující hodnoty pro vyšší pravděpodobnost vzniku bouřek. Zejména jde o hodnoty -3 K. Vznik bouřek podpoří výskyt brázdy nižšího tlaku vzduchu nad střední Evropou. Brázda setrvá nad střední Evropou i v neděli. Posune se k jihozápadu a proto lze v neděli čekat vznik bouřek právě zejména v jihozápadní a západní části Čech. jinde budou bouřky ojedinělé.

Ochlazení zatím nenastane, neboť nedojde nad naším územím zatím k výměně vzduchových hmot. Nepřejde žádná atmosférická fronta. Až během příštího týdne lze čekat přesun frontálního rozhraní od západu. Další bouřkovou činnost můžeme právě na této frontě. Objeví se lokálně během úterý, avšak hodnoty základních prvků pro vznik bouřek nejsou nijak vysoké. Lokálně vyšší instabilita a přechod fronty podpoří vznik spíše slabších bouřek. Po přechodu fronty se ochladí a nastanou spíše nevhodné podmínky pro vznik bouřek. Samozřejmě mohou ojedinělé bouřky vznikat, ale skutečně ne nijak významné.

TIPKde sledovat bouřky?

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
První významnější bouřky sezóny 2021
Název
První významnější bouřky sezóny 2021
Popis
První významnější bouřky sezóny 2021. Předpověď bouřek pro ČR na nejbližší dny. Zhodnocení stavu základních parametrů pro vznik bouřek.
Autor