Na konci měsíce výrazná změna počasí

Hodnocení článku

Hodnocení článkuNa konci měsíce srpna nás čeká výrazná změna počasí. Po sušším a převážně teplejším počasí nastane vlhčí období a citelně se ochladí. Letní počasí tak na konci školních prázdnin skončí. Se zářím začíná klimatologický podzim, sluneční aktivita je nižší a podmínky pro významněji teplé počasí tedy horší. Neznamená to, že už nepřijde teplé počasí. Na druhou stranu noci budou už podstatně chladnější, to k tomuto období zajisté patří, neboť jsou už o poznání delší. Nyní se zaměříme na změnu počasí, která nás čeká na přelomu týdnů a na konci měsíce srpna. Zejména na spad významnějších srážek, který modely slibují. Srážky jsou ale opět těžko předpověditelné. O kolik se ochladí? Proč přijde takováto změna počasí, aneb jaká bude jeho synoptická… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

O víkendu bude pršet místy i vydatně

Hodnocení článku

Hodnocení článkuVe čtvrtek se vyskytly v ČR na studené frontě bouřky. Ty přinesly lokálně vyšší úhrny srážek, většinou do 15-20mm, ojediněle více. Ještě vyšší úhrny přinesly ojediněle bouřky ve středu na slabé studené frontě. Dále pak v úterý v oblasti výškové tlakové níže. Tyto srážky se omezovaly většinou na jih, jihozápad a západ území Čech či do střední části Čech. O víkendu bude opět pršet a to místy i vydatně, jak bylo naznačeno už v článku Ve druhé polovině týdne zaprší. Tyto srážky budou v Čechách převážně ve formě deště nebo přeháněk. Na Moravě a částečně i na východě Čech v podobě bouřek, které přinesou i prudké srážky. Nad naším územím se bude vlnit frontální rozhraní To je příčina rozdílného… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Řádně zapršelo 11.3.2020

Hodnocení článku

Hodnocení článkuJiž několikátý týden se na našem území setkáváme se srážkově bohatým počasím. Příroda se snaží vynahradit předchozí spíše sušší měsíce. Rozhodně jde o pozitivní zprávu ve vztahu k vegetaci a hydrologické situaci. Řádně zapršelo ve středu 11.3.2020 a to i v nížinách. Trvalé srážky se vyskytovaly od noci do večera tohoto dne, občasné pak již od úterního odpoledne. Kolik spadlo srážek v ČR během celé hlavní vlny srážek, tedy od 10.3.2020 19 SEČ do 11.3.2020 19 SEČ na stanicích ČHMÚ a státních podniků povodí uvádíme dále v tomto příspěvku. Srážkové úhrny za večer 10. března a noc i den 11. března 2020 Nejvíce srážek spadlo v ČR na horách, dále mimo hory pak ve střední části Čech a též… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek

Kdy sprchne a kdy se ochladí?

Hodnocení článku

Hodnocení článkuTeplé a opět převážně sušší počasí jen s velmi lokálními přeháňkami a bouřkami. Takový je na našem území konec srpna. Tyto srážky v souvislosti s vysokými teplotami, které dosahují a místy mírně přesahují tropických 30°C, nejsou schopny doplňovat vláhu a už vůbec ne podzemní vody a dotovat tak průtoky vodních toků. Hladina podzemních vod tak stále klesá. Vodní toky dotují jen prudší srážky po svém rychlém odtoku z území. Avšak jen velmi přechodně a dle zasaženého území, takže velmi lokálně. Tudy cesta z letošního sucha nevede, stejně jako před rokem. A pokud nedojde k zásadnější dlouhodobější změně, sucho bude pokračovat a prohlubovat se. A dojde už ke změně? Kdy sprchne a kdy se ochladí? Se začátkem září přijde razantní… (>>> pro pokračování ve čtení klikněte na Celý článek nebo na jeho nadpis <<<)

Celý článek