Předpověď srážekPrognózy počasí

O víkendu bude pršet místy i vydatně

Hodnocení článku

Ve čtvrtek se vyskytly v ČR na studené frontě bouřky. Ty přinesly lokálně vyšší úhrny srážek, většinou do 15-20mm, ojediněle více. Ještě vyšší úhrny přinesly ojediněle bouřky ve středu na slabé studené frontě. Dále pak v úterý v oblasti výškové tlakové níže. Tyto srážky se omezovaly většinou na jih, jihozápad a západ území Čech či do střední části Čech. O víkendu bude opět pršet a to místy i vydatně, jak bylo naznačeno už v článku Ve druhé polovině týdne zaprší. Tyto srážky budou v Čechách převážně ve formě deště nebo přeháněk. Na Moravě a částečně i na východě Čech v podobě bouřek, které přinesou i prudké srážky.

Nad naším územím se bude vlnit frontální rozhraní, o víkendu bude pršet místy vydatně

To je příčina rozdílného počasí v rámci naší země i jeho význačných projevů v podobě spadu srážek. Rozhraní bude postupovat během víkendu velmi zvolna k východu až jihovýchodu. Na Moravě bude tedy tepleji než v Čechách a srážky tam budou často konvekční. Proto tam může lokálně spadnout velké množství vody, objevit se mohou i další nebezpečné jevy při bouřkách. Během neděle se bude rozhraní posouvat dále k východu. Za rozhraním k nám bude v úvodu dalšího týdne pronikat chladnější vzduch od západu až severozápadu, který bude současně stále také vlhký.

Na Moravě bude i léto

Nelze říci, že o víkendu nebude v ČR vypadat počasí letně či červnově. Ohledně teploty i charakteru srážek bude, avšak pouze na Moravě a to zejména na jižní. Tam se setkáváme často s teplejším počasím při těchto situacích, kdy se velmi zvolna přesouvá rozhraní přes naše území k východu. Mnohdy jsou rozdíly i větší. V sobotu i v neděli bude teplota na jihu Moravy až letní. Například v neděli tam lze čekat maxima 21 až 26°C, v Čechách pouze do 17-18°C. Podobné to bude v sobotu s tím, že teplejší vzduch bude pronikat ještě o něco více západněji.

O víkendu bude pršet místy i vydatně, kolik by mělo napršet?

O víkendu bude pršet místy vydatně. Akumulace srážek za den do 7.6.2020 8h.

Obr. 1 Akumulace srážek za 24h dle modelu Aladin pro ČR do 7.6.2020 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Významné srážky vypadnou právě na rozhraní těchto dvou odlišných vzduchových hmot. Srážkové úhrny modely opět mění, tzn. upřesňují. Podle regionálního modelu by mohlo lokálně v bouřkách spadnout na SV/V země i přes 40mm srážek za den. Hlavní srážky se odehrají ve dvou vlnách. Nejprve během sobotního odpoledne a večera v podobě bouřkové činnosti. Ta by měla být nejvýznamnější na jihovýchodě Čech, Vysočině a na Moravě. V neděli bude více srážek i v Čechách, opět budou srážky vydatnější ale v podobných oblastech co v sobotu. Tam půjde i o konvekční srážky, které mohou být prudké. Úhrny ze soboty by se tak mohly někde i opakovat.

Globální modely vidí rozložení srážek různě, některé slibují vydatné srážky pouze pro oblast JV/V Moravy či také pro Slezsko. Právě tam bude teplota vzduchu v sobotu i v neděli nejvyšší a pravděpodobnost vzniku významnějších bouřek tam bude tedy nejvyšší.

Akumulace srážek za den do 8.6.2020 8h.

Obr. 2 Akumulace srážek za 24h dle modelu Aladin pro ČR do 8.6.2020 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Hrozí povodně?

Pokud vyjdou současné předpoklady v podobě extrémních srážek za kratší čas, tak určitě hrozí bleskové lokální povodně. Vzniknou na základě rychlého odtoku z území zasaženého prudkým přívalem většího množství vody najednou. Tyto zasáhnou typicky menší toky či povodí potoků a malých říček v zasažených oblastech. Je nutné počítat s krátkodobým dosažením i vyšších stupňů povodňové aktivity.

Další srážky v pondělí, i pro Čechy

V pondělí, mimochodem na “Medarda” lze čekat další srážkovou činnost. Tato bude opět místy významná a podle současných odhadů globálních modelů (regionální na tento termín ještě nepředpovídají) by měly být srážky vydatnější pro změnu opět v Čechách. To bude nutné ale upřesňovat podle novějších výstupů numerických modelů.

Výstupy numerických modelů týkající se srážkové činnosti na nejbližší dobu můžete sledovat na naší stránce Předpověď srážek, na delší dobu (několik dnů) pak v příslušné části stránky Střednědobé předpovědi. Informace o předpovědi podle novějších výstupů numerických modelů nabídneme v některém dalším článku.