PočasíPředpověď srážekPrognózy počasí

Na konci měsíce výrazná změna počasí

Hodnocení článku

Na konci měsíce srpna nás čeká výrazná změna počasí. Po sušším a převážně teplejším počasí nastane vlhčí období a citelně se ochladí. Letní počasí tak na konci školních prázdnin skončí. Se zářím začíná klimatologický podzim, sluneční aktivita je nižší a podmínky pro významněji teplé počasí tedy horší. Neznamená to, že už nepřijde teplé počasí. Na druhou stranu noci budou už podstatně chladnější, to k tomuto období zajisté patří, neboť jsou už o poznání delší. Nyní se zaměříme na změnu počasí, která nás čeká na přelomu týdnů a na konci měsíce srpna. Zejména na spad významnějších srážek, který modely slibují. Srážky jsou ale opět těžko předpověditelné. O kolik se ochladí? Proč přijde takováto výrazná změna počasí, aneb jaká bude jeho synoptická příčina?

Zvlněné frontální rozhraní jako příčina význačného počasí

Výrazná změna počasí a její synoptická příčina 28.8.2020.

Obr. 1 Výrazná změna počasí. Předpověď synoptické situace pro pátek 28.8.2020 14 SELČ, zdroj: chmi.cz

Po několikadenním období bez významnějších srážek nastane změna. Současně skončí teplé letní počasí. Příčinou bude přechod zvlněného frontálního rozhraní. Toto bude ovlivňovat počasí u nás od pátku až do konce týdne. Přinese několik srážkových vln a postupné ochlazování od západu. Teplá fronta systému bude krátká a na území ČR bude vyvinuta částečně, bude k nám zasahovat pouze její okraj. Zvlněné frontální rozhraní bude dlouhé a bude se přesouvat přes střední Evropu zvolna (obr. 1). Systém bude spojený s tlakovou níží nad severozápadem Evropy. Během víkendu a na přelomu týdnů vzniknou v jižní části rozhraní další dvě mělčí tlakové níže, uvádí to předpoklad vývoje synoptické situace. Vlhké a chladné západní proudění s přechodem dalších systémů front nás čeká i na počátku nového týdne a tedy zároveň i měsíce.

Několik srážkových vln, o vodu nyní nouze nebude

Předpokládá se plošný a častý výskyt srážek. Srážky zmíněného zvlněného rozhraní budou rozdělen do několika vln, počasí u nás ovlivní toto po zbytek tohoto týdne. Proto je nutné počítat s tím, že o víkendu bude počasí po delší době spíše nepříznivé pro venkovní aktivity. Nemluvě například o ležení na plážích a koupání. Srážky ovšem přivítá naše příroda a to zvláště v některých oblastech, kde ještě trvá nyní zvýšené riziko vzniku požárů v krajině. Též se v těchto oblastech setkáváme s nízkými průtoky na tocích.

Akumulace srážek 27. - 30.8.2020.

Obr. 2 Akumulace srážek do neděle 30.8.2020 23 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

První vlna srážek se odehraje v pátek, tedy zítra večer a následně v noci na sobotu. Půjde zpočátku o bouřkovou činnost, která bude vzhledem k postupu rozhraní a vývoji teploty významnější na východě země. V bouřkách se mohou objevit přívalové srážky, lokálně budou tedy srážky ještě zesíleny. Postupně přejdou od západu v déšť, ten bude místy vydatnější. Zatím se bude jednat ale o krátkodobější srážky. Další srážková vlna v podobě deště, a východě ještě stále lokálně i bouřek, přijde během soboty. Srážky přetrvají i v noci na neděli a v neděli. místy půjde o vydatný déšť. Modely slibují plošnější úhrny srážek do konce tohoto týdne pro Čechy většinou v rozmezí 20 až 50mm (obr. 2).

Výrazná změna počasí. Akumulace srážek 27.8. - 2.9.2020.

Obr. 3 Akumulace srážek do středy 2.9.2020 23 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Vlhké počasí bude pokračovat

Další srážky přinesou následující systémy front či frontální vlny přecházející ve vlhkém západním proudění příští týden. Do poloviny týdne by tak mělo zapršet i na Moravě a ve Slezsku, zatím jsou ovšem rozložení srážek a jejich intenzita pro toto období nejisté. Do poloviny příštího týdne by mělo v ČR spadnout většinou 25 až 60mm srážek, méně časté odchylky nejsou brány v potaz, jde o obecnou převahu úhrnů v ČR (obr. 3). Důležité je, že srážky budou postupně plošné a během několika dnů skutečně vyrovnají případný deficit. V oblastech s více nasyceným územím (zejména na východě po srážkách z minulého týdne) mohou další vydatné srážky působit vzestupy hladin toků na SPA.

Pozn.: Na obr. 2 a 3 je v případě map akumulací srážek brán v potaz zejména výstup modelu GFS z 27.8.2020 00 UTC. V předchozích dnech byly výstupy dosti proměnlivé, na počátku týdne slibovaly modely srážky většinou hlavně pro západ území.

Jak předpovídají srážkové úhrny další numerické modely najdete na stránce Předpověď srážek.

Výrazná změna počasí: Teplotní rozdíl a postupně citelné ochlazení na celém území

Během víkendu vznikne při pozvolném přesunu rozhraní teplotní rozdíl. V Čechách bude při vydatném dešti velmi chladno, maxima teploty dosáhnou 12 až 17°C, na jihovýchodě Moravy bude 25 až 30°C. Tam přijde rozhraní s hlavní srážkovou činností až následně. Teplotní rozdíl se na počátku nového týdne vyrovná po přechodu rozhraní, maxima teploty lze čekat do 20°C. Ranní minima teploty budou klesat pod 10°C. V případě srážek, které modely slibují během týdne a opět mohou být trvalejší, bude ještě chladněji a to v maximech kolem 14°C. O dalším vývoji teploty vzduchu a také o srážkách budeme informovat v aktuálním článku.