Počasí na stanicích

 

Na stránce vidíte přehled průběhu základních meteorologických prvků v uplynulých dvou dnech na vybraných stanicích ČHMÚ na našem území. Grafy ukazují průběh základních prvků, které jsou na dané stanici měřeny. Profesionální a automatické stanice (PSM a AMS) měří převážnou část meteorologických prvků nebo základní meteorologické prvky. Srážkoměry jsou určeny, jak z jejich názvu a podstaty vyplývá, k měření srážkových úhrnů na stanici. Na konci stránky je též zobrazena teletextová verze (Teletext ČT) výpisu aktuálního počasí v čase (každou hodinu) na profesionálních meteorologických stanicích v ČR. Obecné informace o meteorologických stanicích najdete na stránce Meteorologická pracoviště.

PŘEHLED AKTUÁLNÍHO POČASÍ V ČR

Grafy zobrazené níže prezentují průběh meteorologických prvků na vybraných meteorologických stanicích, které jsou na konkrétní stanici měřeny. Většina stanic sítě ČHMÚ s různými vlastníky měří základní prvky jak je teplota vzduchu ve dvou metrech nad zemí (některé i v 5cm nad zemí), vítr a to jeho směr i rychlost včetně maxima, úhrn srážek, sluneční svit, relativní vlhkost vzduchu a tlak vzduchu. Některé stanice měří i jiné prvky.

Praha

V Praze se nacházejí čtyři profesionální stanice a to Karlov, Kbely, Libuš a Ruzyně. Stanice Karlov je umístěna v tepelném ostrově centra města, ostatní stanice jsou na okrajích města, kde je vyšší nadmořská výška a jiný průběh počasí. Stanice Kbely se nachází na severovýchodním okraji města, Ruzyně je letecká stanice a je na západním až severozápadním okraji a Libuš je observatoří na jižním okraji hlavního města. Stanice tak za pomoci ostatních mapují různorodé počasí členité Prahy, tzv. pražských kopců a nižšího centra města, která má své mikroklima. Významnou roli hraje v Praze stanice Klementinum s nejdelší dobou pozorování teplot i srážek v ČR.

Libuš (P)

Ruzyně (P)

Kbely (P)

Karlov

Středočeský kraj

Středočeské počasí sice monitoruje jen jedna profesionální stanice v Čáslavi – Chotusicích, ale její měření doplňuje mnoho dalších stanic, včetně srážkoměrů. Nejméně stanic se nachází ve středním Polabí, kde ovšem plní funkci monitoruju místního nížinného klimatu stanice Poděbrady u východního okraje této oblasti a stanice Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, která se nachází zhruba uprostřed oblasti či stanice Tuhaň, nacházející se před ústím Vltavy do Labe, tedy na západním/severozápadním okraji oblasti.

Příbram

Dobřichovice

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Semčice

Poděbrady

Ondřejov

Ústecký kraj

V kraji najdeme pět profesionálních stanic ČHMÚ, od jihozápadu jsou to Tušimice, Kopisty, Milešovka, Ústí nad Labem – Kočkov a Doksany. Stanice Tušimice a Kopisty monitorují nížinné klima severozápadní oblasti Čech, stanice Milešovka naopak vyšší nadmořské výšky a největrnější místo u nás. Doksany a Ústí nad Labem – Kočkov ukazují průběh klimatických prvků v oblasti severozápadního Polabí. Tyto stanice jsou doplněny některými dalšími. Síť stanice zde ovšem příliš hustá není.

Varnsdorf

Ústí nad Labem – Kočkov (P)

Doksany (P)

Kopisty (P)

Tušimice (P)

Karlovarský a Plzeňský kraj

Západní a jihozápadní Čechy mají dohromady čtyři profesionální stanice, dvě na Karlovarsku a dvě na Plzeňsku, jsou to Karlovy Vary – Olšová Vrata, Cheb, Přimda a Plzeň – Mikulka. Stanice monitorují počasí v klimaticky odlišné části západních Čech s vyššími nadmořskými výškami a i nížinnou oblast Plzeňska. Doplněny jsou dalšími stanicemi, zejména pak stanicemi v oblasti Šumavy (viz též jihočeský kraj), které monitorují tamní odlišné klima, zejména v horských údolích.

Klínovec

Karlovy Vary – Olšová Vrata (P)

Cheb (P)

Stříbro

Plzeň – Mikulka (P)

Klatovy

Jihočeský kraj

Vedle stanic v oblasti Šumavy (viz též Plzeňský kraj) se v oblasti nacházejí čtyři profesionální stanice. Jde o Churáňov v oblasti Šumavy, Kocelovice ležící na severozápadním okraji oblasti, Temelín a České Budějovice – Rožnov, které se nacházejí uprostřed až v jižní části oblasti. Pozorování je doplněno dalšími stanicemi v poměrně velké oblasti, včetně srážkoměrných stanic.

Temelín (P)

Volary

Český Krumlov – Přísečná

Vyšší Brod

České Budějovice – Rožnov (P)

Jindřichův Hradec – Děbolín

Vysočina kraj

Na Vysočině se nachází pět profesionálních stanic různých vlastníků. Jsou jimi stanice Kostelní – Myslová, Dukovany, Sedlec (v působnosti pobočky ČHMÚ Brno), Přibyslav – Hřiště a Košetice – Křešín – Kramolín (v působnosti pražské pobočky ČHMÚ). Profesionální staniční síť v kraji je doplněna dalšími stanicemi.

Počátky

Košetice – Křešín – Kramolín (P)

Kostelní Myslová (P)

Dukovany (P)

Přibyslav – Hřiště (P)

Liberecký kraj

Vedle profesionální stanice na libereckém letišti se v oblasti nacházejí ostatní stanice a srážkoměry. V kraji se nacházejí meteostanice též v horských údolí Jizerských hor a částečně Krkonoš, které mapují tamní odlišné klima.

Turnov

Kořenov – Jizerka

Liberec (P)

Česká Lípa

Královéhradecký kraj

Tři profesionální stanice v kraji: Pec pod Sněžkou, Polom – Sedloňov a Sněžka – Poštovna doplňuje řada dalších stanic. Tyto monitorují počasí v nejvyšších polohách země i v nižších nadmořských výškách jako je zejména oblast Hradce Králové na soutoku dvou významných východočeských řek. V kraji se také nachází stanice u významné vodní plochy nádrže Rozkoš, která silně ovlivňuje místní klima. Rozdílné klima oproti okolí monitorují i stanice Adršpach – Horní Adršpach a Orlické Záhoří. Jde o nejstudenější místa.

Hradec Králové – Svobodné Dvory

Nový Bydžov

Vrchlabí

Sněžka – Poštovna (P)

Adršpach – Horní Adršpach

Polom – Sedloňov (P)

Česká Skalice – Rozkoš

Rychnov nad Kněžnou

Pardubický kraj

Stejně jako v sousedním kraji východních Čech se zde nacházejí tři profesionální stanice. Jsou jimi stanice na letišti v Pardubicích, dále stanice v Ústí nad Orlicí a ta na Svratouchu, která mapuje počasí této vyšší polohy. Ostatní stanice tyto doplňují o informace v různých oblastech, jako například u významné vodní plochy nádrže Seč. Též se nacházejí stanice v nejmrazivějších oblastech jako jsou Králíky a Jevíčko.

Pardubice – letiště

Seč

Svratouch (P)

Ústí nad Orlicí (P)

Králíky

Olomoucký kraj

Dvě profesionální stanice, na Šeráku a v obci Luká nedaleko Litovle, doplňují ostatní v různých oblastech. Od nížinné oblasti v údolí Moravy v Olomouci až po stanice v nejvyšších polohách jako je Šerák.

Šerák

Šumperk

Luká (P)

Přerov

Světlá Hora

Osoblaha

Javorník

Jihomoravský kraj

Nížinnou oblast jižní Moravy monitorují ohledně počasí dvě profesionální stanice, jedna v Brně – Tuřanech a druhá v Kuchařovicích na samotném jihu oblasti. Tyto jsou doplněny dalšími stanicemi v nížinné oblasti povodí Moravy a Dyje, ale i ve vyšších výškách na severu území. Místní klima u největší vodní plochy v oblasti, nádrží Nové Mlýny, monitoruje stanice Brod nad Dyjí.

Kuchařovice (P)

Lednice

Brno – Tuřany (P)

Strážnice

Tišnov – Hájek

Zlínský kraj

Prostějov (P)

Štítná nad Vláří

Přerov

Vsetín

Bělotín

Moravskoslezský kraj

Mošnov (P)

Červená (P)

Opava – Otice

Ostrava – Poruba

Ropice

Lysá hora (P)

Jablunkov – Návsí

Výše jsou zobrazeny grafy s průběhem meteorologických prvků za poslední dva dny na hlavních meteorologických stanicích v jednotlivých krajích ČR. Stanice monitorují počasí v různých výškách, od nejnižších poloh (jako jsou například stanice Doksany a Lednice), přes střední polohy (jako je například stanice Kostelní – Myslová), větší města(jako jsou například stanice Praha – Karlov, Brno – Tuřany nebo Ostraha – Poruba) až po horské polohy (jako jsou například stanice na Šeráku a Lysé hoře). Z vybraných stanic vidíte data na grafech. Veškeré grafy ze všech stanic najdete na stránce ČHMÚ – automatické stanice.

Počasí na profesionálních stanicích

Pro úplnost prezentujme počasí na profesionálních stanicích ČHMÚ v textové podobě (verze Teletext ČT) s aktualizací každou hodinu, stránky Teletextu aktuálně 174 až 177 (vždy dvoj strany).

Stránka 174A

Stránka 174B

Stránka 175A

Stránka 175B

Stránka 176A

Stránka 176B

Stránka 177A

Stránka 177B

Počasí na stanicích

I dle aktuálních informací z profesionálních stanic máte rychlý přehled o tom, jaké je počasí napříč Českou Republikou a zda čekat v daném místě jeho změnu. Stránky zde uvedené obsahují informace o stavu základních prvků na stanicích se spolehlivou aktualizací každou hodinu.

Další informace o počasí ze seriózního zdroje najdete na dalších stránkách TELETEXTU ČT v sekci TXT na svých televizorech i v internetové podobě na uvedené stránce.

Použité zdroje

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV, ČHMÚ, www.chmi.cz. Aktuální počasí.

ČESKÁ TELEVIZE, ČT, www.ceskatelevize.cz. Teletext.

Poslední aktualizace stránky: 4.4.2019 10:29

%d bloggers like this: