Počasí na stanicích

Na stránce vidíte přehled průběhu základních meteorologických prvků v uplynulých dvou dnech na vybraných stanicích ČHMÚ na našem území. Grafy ukazují průběh základních prvků, které jsou na dané stanici měřeny. Profesionální a automatické stanice (PSM a AMS) měří převážnou část meteorologických prvků nebo základní meteorologické prvky. Srážkoměry jsou určeny, jak z jejich názvu a podstaty vyplývá, k měření srážkových úhrnů na stanici. Na konci stránky je též zobrazena teletextová verze (Teletext ČT) výpisu aktuálního počasí v čase (každou hodinu) na profesionálních meteorologických stanicích v ČR. Obecné informace o meteorologických stanicích najdete na stránce Meteorologická pracoviště.

PŘEHLED AKTUÁLNÍHO POČASÍ V ČR

Grafy zobrazené níže prezentují průběh meteorologických prvků na vybraných meteorologických stanicích, které jsou na konkrétní stanici měřeny. Většina stanic sítě ČHMÚ s různými vlastníky měří základní prvky jak je teplota vzduchu ve dvou metrech nad zemí (některé i v 5cm nad zemí), vítr a to jeho směr i rychlost včetně maxima, úhrn srážek, sluneční svit, relativní vlhkost vzduchu a tlak vzduchu. Některé stanice měří i jiné prvky.

Praha

V Praze se nacházejí čtyři profesionální stanice a to Karlov, Kbely, Libuš a Ruzyně. Stanice Karlov je umístěna v tepelném ostrově centra města, ostatní stanice jsou na okrajích města, kde je vyšší nadmořská výška a jiný průběh počasí. Stanice Kbely se nachází na severovýchodním okraji města, Ruzyně je letecká stanice a je na západním až severozápadním okraji a Libuš je observatoří na jižním okraji hlavního města. Stanice tak za pomoci ostatních mapují různorodé počasí členité Prahy, tzv. pražských kopců a nižšího centra města, která má své mikroklima. Významnou roli hraje v Praze stanice Klementinum s nejdelší dobou pozorování teplot i srážek v ČR.

Libuš (P)

Počasí na stanicích. Praha-Libuš.

Ruzyně (P)

Počasí na stanicích. Praha-Ruzyně.

Kbely (P)

Praha-Kbely.

Karlov

Praha-Karlov.

Středočeský kraj

Středočeské počasí sice monitoruje jen jedna profesionální stanice v Čáslavi – Chotusicích, ale její měření doplňuje mnoho dalších stanic, včetně srážkoměrů. Nejméně stanic se nachází ve středním Polabí, kde ovšem plní funkci monitoringu místního nížinného klimatu stanice Poděbrady u východního okraje této oblasti a stanice Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, která se nachází zhruba uprostřed oblasti či stanice Tuhaň, nacházející se před ústím Vltavy do Labe, tedy na západním/severozápadním okraji oblasti.

Příbram

Počasí na stanicích: Příbram.

Dobřichovice

Dobřichovice.

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Počasí na stanicích: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Semčice

Semčice.

Poděbrady

Počasí na stanicích: Poděbrady.

Ondřejov

Ondřejov.

Ústecký kraj

V kraji najdeme pět profesionálních stanic ČHMÚ, od jihozápadu jsou to Tušimice, Kopisty, Milešovka, Ústí nad Labem – Kočkov a Doksany. Stanice Tušimice a Kopisty monitorují nížinné klima severozápadní oblasti Čech, stanice Milešovka naopak vyšší nadmořské výšky a největrnější místo u nás. Doksany a Ústí nad Labem – Kočkov ukazují průběh klimatických prvků v oblasti severozápadního Polabí. Tyto stanice jsou doplněny některými dalšími. Síť stanice zde ovšem příliš hustá není.

Varnsdorf

Varnsdorf.

Ústí nad Labem – Kočkov (P)

Počasí na stanicích: Ústí nad Labem-Kočkov.

Doksany (P)

Doksany.

Kopisty (P)

Kopisty.

Tušimice (P)

Počasí na stanicích: Tušimice.

Shrnutí
Datum
Název položky
Počasí na stanicích
Hodnocení
51star1star1star1star1star