Počasí v tlakové výši

Hodnocení stránky

Tato stránka detailněji popisuje převažující počasí v tlakové výši a jejích hřebenech v našich podmínkách a to z pohledu jednotlivých ročních období. Nutno na úvod konstatovat, že nejde o návod jaké počasí lze vždy čekat při vlivu tohoto útvaru v daném období, neboť jeho projevy jsou vždy odlišné.

Témata stránky: Počasí v tlakové výši, počasí v letní tlakové výši, počasí v zimní tlakové výši.

Anglické názvy: Weather at the pressure level/in anticyclone (počasí v tlakové výši/v anticykloně), descending air movements (sestupné pohyby vzduchu), central part of the anticyclone (centrální část anticyklony), nice weather (pěkné počasí), sunny weather (slunné počasí), calm (bezvětří/bez větru).

Prezentace k tématu: METEOROLOGIE 17


POČASÍ V ANTICYKLONĚ U NÁS

V mírných zeměpisných šířkách a konkrétně ve středoevropských podmínkách má počasí v anticykloně určitý charakter a tento se i podstatně mění během jednotlivých částí roku, ročních období. Tlaková výše působí určité počasí, které má specifické rysy na našem území i v různých částech dne daného období. Počasí také závisí na typu území (oceán či pevnina) a jeho členitosti. V tlakové výši působí sestupné proudy, které vedou k rozpadu stávající oblačnosti a zabránění tvorbě nové oblačnosti.

Počasí anticyklony je tedy zpravidla málo oblačné až jasné, neplatí to ovšem vždy. Dle směru postupu anticyklony rozlišujeme ve vztahu k určitému území její přední stranu, centrum a zadní stranu. Přední strana tlakových výší je často současně zadní stranou cyklony, která z daného území ustupuje. Její zadní část pro změnu sahá do přední části další cyklony. Popišme nyní počasí v tlakové výši v našich podmínkách. V letní tlakové výši je většinou slunečno, v pokročileji podzimní a zimní naopak zataženo a mlhavo, avšak oblačností inverzní (St, Sc) a nikoli frontální (zejména Ns).

Počasí v letní tlakové výši

Na přední straně anticyklony, pokud před jejím nástupem postupovala studená fronta, je velká oblačnost s přeháňkami. Jde o kupovitou oblačnost. Tato postupně ubývá a srážky jsou méně časté, postupně ojedinělé a následně vymizí. Vítr je zpočátku čerstvý, postupně s přibližováním anticyklony nápadně slábne. Teplota vzduchu bude za studenou frontou spíše nižší, následně se bude mírně zvyšovat. Zpočátku v přílivu studeného vzduchu může být v noci a ráno i zcela jasno, odpoledne ale oblačno až zataženo kupovitou oblačností s možností výskytu přeháněk. Večer ovšem opět až jasno. Zlepšování počasí a vymizení letního denního chodu oblačnosti s případnými přeháňkami závisí na rychlosti postupu tlakové výše a na tom, jak rychle se za frontou tato rozšiřuje. Tlaková výše se rozšiřuje na naše území nejčastěji od jihozápadu až západu, odkud přešla původně i studená fronta.

Vítr a tlak vzduchu

Vítr fouká z téhož směru, postupně se stáčí na severní až severovýchodní a následně na východní a jihovýchodní či případně rovnou na jižní až jihovýchodní. Tlak vzduchu začíná mírně a někdy i silně růst po přechodu studené fronty a v počáteční fázi rozšiřování se tlakové výše, později stoupá slabě. Často se k nám rozšiřuje nejprve výběžek tlakové výše a poté celá anticyklona, která se může též z výběžku utvořit. V centru anticyklony je jasné počasí, často panuje celý den jasná obloha bez oblačnosti nebo se tvoří vlivem slabé denní konvekce velmi drobné kupovité oblaky. Vítr je velmi slabý nebo slabý, večer, v noci a ráno je zcela klidno. Zaznamenáváme už teplé či přímo horké počasí, závisí na dané vzduchové hmotě.

Tlak vzduchu stoupá již jen velmi slabě a následně stagnuje. V tlakové výši panuje obecně výborná dohlednost. Nastává počasí zadní strany anticyklony, ve které se objevuje první oblačnost a to převážně oblačnost vysokého patra (Ci, Cs) a souvisí s další frontou či celým systémem tlakové níže. Tlak vzduchu klesá, většinou slabě, postupně mírně a někdy i silně. Závisí na tom, jak hluboká cyklona následně postupuje a jak blízko je anticykloně. Zesiluje vítr, avšak příliv teplého vzduchu většinou vrcholí právě za této situace. Následně už se počasí u nás či v dané oblasti dostává pod vliv cyklony.

Shrnutí znaků anticyklony – letní

Shrnutí základních znaků letní anticyklony:

 • Přední strana přináší doznívání znaků počasí na studené frontě
 • Oblačnosti následně nápadně ubývá, vítr slábne, tlak stoupá
 • V centru tlakové výše je převážně jasné počasí nebo jen minimální oblačnost (druh Ci), dohlednost výborná
 • Tlak vzduchu slabě stoupá a postupně se nemění
 • Významněji se otepluje, teploty překračují letní, postupně i tropické hodnoty
 • Na zadní straně tlakové výše přibývá oblaků vysokého patra (Ci, postupně Cs)
 • Tlak vzduchu začíná klesat, příliv teplého vzduchu vrcholí (uprostřed léta mohou teploty překročit i 35°C v maximech)

Počasí v tlakové výši: Léto a slunečno u rybníka.

Letní tlaková výše nasouvající se nad střední Evropu a naše území za studenou frontou

Počasí v zimní tlakové výši

V pozdně podzimní a zimní anticykloně je počasí odlišné a to i významně. Po přechodu studené fronty je počasí shodné jako v letním období, doznívají přeháňky, zejména denní a oblačnosti postupně ubývá. Noci jsou zpočátku též jasné, ale postupně s nástupem centra anticyklony dochází k hromadění studeného vzduchu vlivem intenzivního radiačního vychládání povrchu a ochlazování vzduchu při jasné obloze a to až do situace tvorby mlh nebo nízké oblačnosti (Stratus, mlha ve výšce z pohledu pozorovatele na povrchu).

Teplotní inverze a její prvky

Tyto se zpočátku podzimu během dne rozpouštějí, ale během podzimu je přísun studeného vzduchu oproti teplu dodanému slunečním zářením během dne velmi intenzivní a tyto se udržují v nížinách celé dny. V důsledku toho nastávají zhoršené rozptylové podmínky, které mohou vést až do smogové situace a to při delším setrvání anticyklony. Opět záleží na rychlosti jejího postupu a dalším vývoji synoptické situace. Odbourání teplotní inverze a mlh přináší až přechod studené fronty.

V inverzi je klidno nebo se vyskytuje jen slabý vánek. Průběh ostatních prvků je shodný či obdobný jako v letním období. V zimním období se k nám anticyklony častěji rozšiřují od severu severovýchodu, kde mají ideální podmínky pro svůj vznik a rozvoj vlivem výskytu značně mrazivého vzduchu. Postoupit k nám mohou za frontami ale klidně jako v létě i ze západních směrů.

Shrnutí znaků anticyklony – zimní

Shrnutí základních znaků zimní anticyklony:

 • Přední strana anticyklony má totožné počasí jako v létě
 • S postupem tlakové výše přibývá mlh a nízké oblačnosti, na našem území se hromadí studený vzduch
 • Nízká oblačnost a mlhy zůstávají v pokročilém podzimu a v zimě beze změny i několik dnů
 • Též nefouká žádný vítr nebo fouká jen velmi slabý vítr, při nízké oblačnosti a mlze je zpravidla klidno
 • Zadní strana anticyklony přináší odbourávání teplotní inverze a následně přibývá vysoké oblačnosti (stejně jako v létě)

Podzimní tlaková výše.

Podzimní tlaková výše přináší někdy slunné počasí a barvy v krajině extrémně vynikají

Počasí v tlakové výši: Podzimní tlaková výše s mlhou.

Častěji ale naší kotlinu halí na podzim a v zimě mlhy a nízká oblačnost

Výběžek či hřeben tlakové výše

Ve výběžku tlakové výše nebo-li jeho hřebeni je počasí obdobné jako v samotné anticykloně, avšak pokud nepostupuje nad dané území samotná anticyklona nebo se nad ním neutvoří, tak se počasí zlepšuje za takové situace spíše přechodně a následuje opět cyklonální ráz počasí a jeho změna k horšímu, například přechod další atmosférické fronty.

V opačném tlakovém útvaru je popsán převažující průběh počasí na stránce Počasí v tlakové níži. Detailněji tento základní přehled o anticykloně a počasí v ní rozšiřuje článek Vznik a vývoj anticyklony, z hlediska počasí též doporučíme článek Teplotní inverze není jen mlha či nízká oblačnost.

Reference

Použitá a doporučená literatura:

MÍKOVÁ, T. KARAS, P. ZÁRYBNICKÁ, A. Skoro jasno. Praha: Česká Televize, 2007

BEDNÁŘ, J. KOPÁČEK, J. Jak vzniká počasí? Praha: Karolinum, 2005

DVOŘÁK, P. Letecká meteorologie 2017. Cheb: Svět Křídel, 2017

WHITAKER, R. a kol. The Encyklopedia of Weather and Climate Change. Sydney: Weldon Owen Pty Limited, 2010 (CZ verze STAŘECKÁ, E. PAUER, M. Encyklopedie počasí a změna klimatu. Praha: Svojtka a Co, 2012)

Shrnutí
Datum
Název položky
Počasí v tlakové výši
Hodnocení
51star1star1star1star1star

Napsat komentář